Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Darth Maul, Part I

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy komiksu z mini-serii wydawnictwa Marvel Comics. Zobacz też: historię wydaną przez wydawnictwo Dark Horse Comics.
DarthMaul1.png
Darth Maul, Part I
Scenariusz: Cullen Bunn[1]
Ilustracje: Luke Ross[1]
Kolory: Nolan Woodard
Litery: Joe Caramagna
Redakcja: Jordan D. White[2]
Ilustracja na okładce: Rod Reis[3]
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Marvel Comics
1 lutego 2017[3]
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Darth Maul
Zeszyt/Tom: 1 z 5
Następny: Darth Maul, Part II
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Kanon
Czas akcji: Przed Mrocznym widmem[1]


Darth Maul, Part I to pierwszy zeszyt mini-serii komiksowej Darth Maul. Komiks został wydany 1 lutego 2017 roku przez wydawnictwo Marvel Comics. Twórcą scenariusza jest Cullen Bunn, zaś za rysunki odpowiada Luke Ross. Okładkę przygotował Rod Reis. Historia przedstawiona w komiksie należy do nowego kanonu, powstającego we współpracy z Lucasfilm Story Group.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Bred on hate, fear, and anger…steeped in the ways of darkness…and trained to kill. Darth Maul’s time as apprentice to Darth Sidious has long been cloaked in shadows, but at last we will reveal his tale of revenge. From writer Cullen Bunn (DEADPOOL KILLS THE MARVEL UNIVERSE, WOLVERINE) and artist Luke Ross (STAR WARS: THE FORCE AWAKENS, HERCULES) comes a tale of rage unleashed as Darth Maul prepares for his first encounter with the Jedi.[3](Marvel Comics, 2017)

Streszczenie

Na planecie Twon Ketee czwórka myśliwych maszeruje przez dżunglę. Rozglądając się po najbliższej okolicy, najemnicy rozmawiają o swoim zadaniu, które polega na wywabieniu zwierzyny dla ich zleceniodawcy. W pewnej chwili dowodzący grupą mężczyzna pyta swych towarzyszy czy w takich chwilach czują się jak łowcy czy jak zwierzyna. Jego wypowiedź zostaje przerwana, gdyż drogę zastępuje mu rathtar. Myśliwi otwierają ogień do stworzenia, lecz nie odnosi to większych rezultatów. Bestia, wciąż trwając w jednym miejscu, używa swoich macek do zlikwidowania swoich przeciwników, a gdy jej się to udaje, pożera oszołomionego przywódcę łowców.

Ukrywający się na gałęzi pobliskiego drzewa, Darth Maul obserwuje zwycięskiego rathtara. Pełen gniewu i nienawiści, Zabrak zeskakuje na ziemię, po czym dzierżąc wibrotopór atakuje stworzenie. Rozmyślając nad podobieństwami łączącymi go z bestią, uczeń Sithów odcina kolejne macki przeciwnika, by w końcu zadać mu śmiertelny cios. Gdy rathtar pada na ziemię swą obecność ujawniają kolejne dwa osobniki, czym wywołują radość u Zabraka. Kierując się swoją niezaspokojoną rządzą krwi, Maul błyskawicznie zabija kolejnego przeciwnika, a następnie zwraca się ku ostatniemu celowi. Wraz z próbą ataku jego broń zostaje zablokowana przez mackę stworzenia, które owijając swe pozostałe kończyny wokół drzewa, opiera się sile Sitha. Nieoczekiwane przeciwności wywołują jeszcze większy gniew u Zabraka, przez co używa on Mocy, aby złamać pień. Gdy drzewo przewraca się na owiniętego wokół niego rathtara, uśmierca go. Odnosząc zwycięstwo, Maul obserwuje miejsce potyczki i rozmyśla nad wolnością swoich przeciwników, której im wyjątkowo zazdrości.

Na Coruscant, Khaat Qiyn oraz jej uczeń, Bairdon Jace, kończą rozmowę z parą Rodian, a następnie ruszają w drogę. Kryjąc się w cieniu, Darth Maul obserwuje idących Jedi i rozmyśla nad ich organizacją oraz nad ogarniającą go ciemnością. W pewnym momencie strażnicy pokoju zatrzymują się, po czym wymieniają spostrzeżenie, iż wyczuwają czyjąś lodowatą obecność. Kierując się w mroczną uliczkę, Khaat ostrzega swego padawana, iż ciemność skrywa ogromne pokłady gniewu, który wyczekuje okazji, by go pochłonąć. Przysłuchujący się ich rozmowie, Darth Maul wie, iż jest narzędziem zemsty, które jest w stanie zabić Jedi, lecz dochodzi do wniosku, że jego próba jeszcze nie nadeszła. Jedi docierają do końca zaułka, lecz nikogo nie znajdują. Uczeń jest zawiedziony, iż Moc błędnie im podpowiedziała, dlatego pyta czy w dalszym ciągu mogą polegać na swych zmysłach. Qiyn odpowiada mu, by zawsze ufał Mocy, a następnie wraz z nim opuszcza uliczkę.

Darth Sidious w czasie rozmowy z Darthem Maulem.

W dzielnicy Roboty, Darth Sidious informuje Dartha Maula, iż nieodpowiedzialne działania, do których zaliczają się jego polowania mogą doprowadzić go do zguby. Mistrz Sithów przypomina uczniowi, iż wielokrotnie upominał go, by unikał kontaktu z Jedi, lecz mimo to ten nieustanie testuje akceptowalne granice wydanych mu rozkazów. Kontynuując, mężczyzna zaznacza, że pobłażał uczniowi w kwestii łowów, w czasie których mógł zmierzyć się z najniebezpieczniejszymi stworzeniami w galaktyce, lecz nie zaakceptuje igrania z Jedi, gdyż w jego opinii jest to zbyt ryzykowne. Maul odpowiada rozmówcy, iż pragnie przetestowania swoich umiejętności, gdyż czuje, iż jest na to gotowy. Sidious odparowuje mu, że nie jest przygotowany na konfrontację ze strażnikami pokoju, po czym dodaje, że wszystkie plany, które przygotował i udział w nich Maula, rozegrają się wedle jego woli. Mistrz ostrzega swego ucznia, iż jeśli jego gniew i pragnienie zemsty zniweczą czynione przez niego przygotowania, to nie Jedi będą przyczyną jego zagłady, a on we własnej osobie.

Gdy Darth Sidious kończy upominać Maula, oznajmia, iż ma dla niego zadanie. Mroczny Lord Sithów wyjawia, iż ich sojusznicy z Federacji Handlowej poprosili o wsparcie w zwalczeniu pewnej grupy piratów, która utrudnia im założenie tajnego kompleksu górniczego w układzie Kellux. Kontynuując informuje ucznia, iż tamtejsze droidy obronne zostały unieszkodliwione przez działanie generatorów pola elektrostatycznego, a fakt prowadzenia nieautoryzowanej działalności uniemożliwił Federacji poproszenie o pomoc Republiki Galaktycznej. Sith stwierdza, że tylko dzięki własnym interesom został powiadomiony o zaistniałej sytuacji. Słuchając wypowiedzi mistrza, Darth Maul zapewnia go, iż może oczekiwać rychłego rozwiązania problemu, gdyż niezwłocznie uda się na Kellux, by chronić jego przedsięwzięć. Uśmiechając się, Sidious mówi, iż niczego innego nie oczekuje.

Na orbicie Kelluxa, lecąc Orb-wingami, piraci stwierdzają, że po jeszcze jednym przelocie będą mogli wrócić do bazy. W pewnej chwili, jeden z korsarzy o imieniu Dral, otrzymuje komunikat o zbliżającym się zagrożeniu. Gdy mężczyzna dowiaduje się, iż jest to torpeda protonowa, jego myśliwiec ulega zniszczeniu.

Lecąc statkiem kurierskim Scimitarem, Darth Maul rozmyśla nad naturą działania Sithów, która polega na zadawaniu ciosów z ukrycia. Dochodząc do wniosku, iż ujawnianie się przynosi rozkosz, Zabrak uwalnia liczne miny, które po chwili niszczą pozostałe statki piratów.

Na pokładzie okrętu kontroli droidów typu Lucrehulk, grupa Neimoidian mówi otaczającym ich piratom, iż ostrzegli ich o posiadaniu potężnych sprzymierzeńców, dlatego dochodzą do wniosku, że bandyci najrozsądniej zrobiliby gdyby się poddali. Jeden z ich oprawców, Feeorin, odpowiada, że atakuje ich tylko jeden statek, więc jest pewien, iż wkrótce odniosą zwycięstwo. Gdy to mówi, jego towarzysz z rasy Barabelów, zauważa, że ich przeciwnik przeniknął już na statek, a aktualnie niszczy prowadzącą do nich gródź, dlatego mówi, by piraci zajęli się nim gdy tylko przekroczy próg.

Niszcząc blokującą go gródź, Darth Maul niezwłocznie rusza ku swoim nieprzyjaciołom, którzy w tym samym czasie otwierają do niego ogień. Sith odbija ich strzały za pomocą swojego miecza świetlnego czym eliminuje znaczną ich część. Pozostałych wrogów Zabrak eliminuje używając swojej broni, jednocześnie uznając siebie za najciekawszy oręż w arsenale swojego mistrza. Gdy z całej grupy piratów przy życiu zostaje jedynie Barabel, Maul szykuje się do zadania ostatecznego ciosu. Chcąc uniknąć śmierci, kryminalista prosi przeciwnika, aby zaczekał, gdyż posiada informacje, które mogą się okazać dla niego przydatne, a które mogą uratować mu życie. Zainteresowany jego słowami, Zabrak rozkazuje mu, aby kontynuował. Pirat pyta rozmówcy czy kiedykolwiek słyszał o Xev Xrexus, przywódczyni Kartelu Xrexus, która wedle plotek schwytała padawankę Jedi, a której życie zamierzała wystawić na aukcję.

Słuchając wypowiedzi Barabela, Darth Maul pyta go o lokalizację planowanej licytacji, czym wywołuje zadowolenie pirata, który uznaje, iż wiedział, że mogą sobie wzajemnie pomóc. Zabrak ignoruje jego wypowiedź i ponownie zadaje pytanie o miejsce odbycia się aukcji. Jego rozmówca odpowiada mu, iż nie posiada więcej szczegółów, czym zmusza Maula do zadania mu ciosu nogą, który posyła go na ziemię.

Po rozprawieniu się z ostatnim piratem, Sith kieruje się do ostatniego ocalałego przedstawiciela Federacji Handlowej. Neimiodianin dziękuje za uratowanie mu życia, po czym stwierdza, iż Barabel wyjawił bardzo ciekawą informację, za którą Darth Sidious nie szczędziłby nagrody. Idąc w jego stronę, Maul odpowiada, że jest mu przykro, iż cała załoga statku została zabita przez piratów nim jeszcze wszedł na pokład, po czym włącza miecz świetlny i zabija Neimoidianina.

Pilotując Scimitara, Zabrak stwierdza w myślach, że podobnie jak jego mistrz, posiada swoje własne sekrety. Dochodzi do wniosku, iż przetrzymywana padawanka, która jest ucieleśnieniem wszystkiego czym gardzi, oczekuje na ratunek, który zapewne niedługo zostanie zorganizowany przez Jedi. Mimo tego, Sith jest pewien, iż strażnicy pokoju przybędą za późno, gdyż to on dotrze do niej pierwszy.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Stworzenia

Modele droidów

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Darth Maul, Part I.

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2017, 1 lutego USA --- Marvel Comics 32 strony Druk (miękka) $4,99

Przypisy

Linki zewnętrzne


Darth Maul
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!