Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Shoto

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Miecz Yody.png
Shoto
Podstawowe dane
Producent: Zakon Jedi[1]
Model: Broń świetlna
Typ: Miecz świetlny
Cechy charakterystyczne
Właściciele
Właściciele:
Przynależność: Zakon Jedi[1]Shoto to rodzaj miecza świetlnego o krótszej klindze i mniejszej rękojeści, wykorzystywany przez Jedi niższej postury, takich jak Wielki Mistrz Yoda, lub mający zastosowanie jako druga, pomocnicza broń, jak było w przypadku Ahsoki Tano.

Historia

Przed wybuchem wojen klonów Yoda skonstruował swoje shoto, który wykorzystywał przez cały czas trwania konfliktu, od pojedynku na Geonosis[1], aż po pojedynek w Senacie, kiedy stracił go na skutek konfrontacji z błyskawicami Mocy generowanymi przez Dartha Sidiousa[3].

W 20 BBY padawanka Ahsoka Tano zaczęła wykorzystywać shoto, które w pojedynkach traktowała jak pomocniczy sztylet[4]. Zgubiła go jednak na Coruscant, uciekając przed żołnierzami-klonami, kiedy była podejrzana o przeprowadzenie zamachu terrorystycznego w świątyni Jedi[5].

Poza światem Gwiezdnych wojen

W nowym kanonie shoto po raz pierwszy pojawiło się w drugim epizodzie Gwiezdnych wojen, Ataku klonów, kiedy zostało użyte przez mistrza Yodę w jego pojedynku z Darthem Tyranusem. Od trzeciego sezonu serialu animowanego Wojny klonów użytkowniczką shoto stała się także Ahsoka Tano, młoda padawanka Anakina Skywalkera.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!