Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Shoto

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Miecz Yody.png
Shoto
Podstawowe dane
Producent: Zakon Jedi[1]
Model: Broń świetlna
Typ: Miecz świetlny
Cechy charakterystyczne
Właściciele
Właściciele:
Przynależność: Zakon Jedi[1]Shoto to rodzaj miecza świetlnego o krótszej klindze i rękojeści. Przede wszystkim ten typ broni stanowił rolę pomocniczej broni defensywnej, wykorzystywanej przez tych, którzy dzierżyli dwa miecze. Ponadto shoto były wykorzystywane przez przedstawicieli drobniejszych ras, czego przykładem był Yoda.

Historia

Przed wybuchem wojen klonów Yoda skonstruował swoje shoto, który wykorzystywał przez cały czas trwania konfliktu, od pojedynku na Geonosis[1], aż po pojedynek w Senacie, kiedy stracił go na skutek konfrontacji z błyskawicami Mocy generowanymi przez Dartha Sidiousa[3].

W 20 BBY padawanka Ahsoka Tano zaczęła wykorzystywać shoto, które w pojedynkach traktowała jak pomocniczy sztylet[4]. Zgubiła go jednak na Coruscant, uciekając przed żołnierzami-klonami, kiedy była podejrzana o przeprowadzenie zamachu terrorystycznego w świątyni Jedi[5].

Poza światem Gwiezdnych wojen

W nowym kanonie shoto po raz pierwszy pojawiło się w drugim epizodzie Gwiezdnych wojen, Ataku klonów, kiedy zostało użyte przez mistrza Yodę w jego pojedynku z Darthem Tyranusem. Od trzeciego sezonu serialu animowanego Wojny klonów użytkowniczką shoto stała się także Ahsoka Tano, młoda padawanka Anakina Skywalkera.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!