Abregado-rae

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Abregado-rae
Astrografia
Region: Światy Środka
Układ: Abregado
Pozycja w układzie: 3
Gwiazda: Anza
Księżyce: 3
Współrzędne: K-13
Długość dnia: 23h
Długość roku: 349 dni na miejscu
Geografia
Średnica: 12 000 km
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Umiarkowany
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz:
  • Wzgórza
  • Jeziora
  • Rzeki
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic
Ludność: 40 milionów
Struktura demograficzna:
Główne miasta:
Import: Środki spożywcze
Eksport: Technologia
Przynależność:
Abregado-rae jest planetą, z obiektami produkcyjnymi, której mieszkańcy zajmują się handlem. Należy do układu Abregado w Światach Środka. Na planecie panuje klimat umiarkowany, a jej powierzchnię pokrywają wzgórza, jeziora i rzeki. Zamieszkuje ją 40 milionów osobników różnych ras, z czego najliczniejsi to Gadosi. Urzędowym językiem jest tu Basic.

Z największych miast na planecie można wyróżnić:

Długość równika wynosi około 12000 km. Obrót planety wokół własnej osi zajmuje jej 23 standardowe godziny, natomiast rok gwiezdny trwa tam 349 lokalnych dni. Wokół Abregado-rae krążą trzy księżyce.

Gwiezdny port Abregado-rae wydaje się miejscem bezpiecznym i czystym, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Pod płaszczem oficjalnej działalności kryje się raj dla przemytników - port kosmiczny, w którym spotykają się różnorodne rasy, najczęściej by się zabawić, czasem wdać w bójkę, a potem ruszyć w dalszą drogę.

Na kilka lat przed kontrofensywą wielkiego admirała Thrawna, powstał na planecie nowy rząd, który postanowił ją zmodernizować. Aby osiągnąć to, postanowiono wprowadzić surowe prawo i żądać całkowitego posłuszeństwa od społeczeństwa. Niestety nie spodobało się to pokojowej grupie separatystów, która publicznie przeciw temu zaprotestowała. Rząd użył tego jako ostrzeżenia i przykładu, odcinając zaopatrzenie. Społeczeństwo musiało się podporządkować, a to pozwoliło na zmodernizowaniu planety.

Źródła

To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.