Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Bitwa o Duro (3962 BBY)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Bitwa o Duro była jedną z bitew w czasie wojen mandaloriańskich, stoczoną w 3962 BBY, w końcowym okresie etapu wojny znanego jako "Triumf Mandalorian".

Siły Republiki, w których walczyła między innymi Meetra Surik, starały się odeprzeć atak mandaloriańskich Neo-Konkwistadorów, broniąc planety i orbitujących wokół niej miast, które zaatakowane zostały przez droidy bojowe Bazyliszek, jednakże bezskutecznie. Mandalorianie wiedząc, jak strategiczne położenie ma ta planeta dla Republiki i osób podróżujących głównymi szlakami nadprzestrzennymi, zniszczyli większość jej infrastruktury.

Przybycie Revana i Malaka wraz z flotą Interdictorów uniemożliwiło Mandalorianom wycofanie się ze zrabowanymi z orbitalnych stoczni Duro rozmaitymi materiałami do produkcji statków. To za zasługi w tej bitwie kanclerz Tol Cressa mianował Revana dowódcą republikańskich sił zbrojnych.

Ciekawostki

The Essential Atlas podaje jako datę bitwy 3960 BBY, co plasowało by ją przy samym końcu wojny, jednakże wydany później Essential Guide to Warfare podaje datę 3962 BBY.

Źródła