Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Bitwa o Nag Ubdur

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaBitwa o Nag Ubdur była batalią stoczoną między Nową Republiką i Imperium Galaktycznym o kontrolę nad planetą Nag Ubdur. Miała miejsce w 5 ABY podczas galaktycznej wojny domowej w okresie, gdy Nowa Republika wyzwalała galaktykę spod jarzma Imperium.

Preludium

W czasie rządów Imperium planeta znalazła się pod jego okupacją i została kompletnie splądrowana z zasobów cersji. Po bitwie o Endor, Nag Ubdur pozostała pod kontrolą jednej ze samozwańczych frakcji rozbitego rządu, która nie zamierzała porzucać cennych złóż i licząc na wsparcie resztek upadającego Imperium zacisnęła szpony na planecie chcąc do końca ogołocić ją z zasobów i zgarnąć dla siebie jak największy kawałek galaktyki.

Przebieg

Napędzani chciwością, strachem i desperacją lokalni imperialni dowódcy dopuścili się masakry ludności cywilnej miasta Binjai-Tin niszcząc wszystko i wszystkich na swojej drodze. W końcu Nowa Republika podjęła się próby wyzwolenia planety i wysłała na Nag Ubdur 31 batalion piechoty dowodzony przez komandora Norwicha. Jedna z potyczek miała miejsce na Grani Govneh. Szturmowcy czekali na przybycie republikańskich żołnierzy i imperialni całkowicie zaskoczyli wrogów zjawiając się znikąd. Dowodząca republikańskim oddziałem Hachinka została ranna w szyję i podwładni musieli ją stamtąd zabrać. Ostatecznie jednak siły Nowej Republiki po ciężkim boju zdołały odbić grań okupując sukces ciężkimi stratami. Następnego dnia na Nag Ubdur przybyła dziennikarka Tracene Kane wraz ze swoim asystentem Lugiem, by w Binjai-Tin przeprowadzić dla HoloNetu relację z przebiegu bitwy, chociaż imperialny garnizon znajdował się zaledwie 10 kilometrów dalej. Przeprowadzili wywiad z szeregowym Rorithem Khadurem, który brał udział w walce o Grań Govneh. Przestraszony Kupohanin opowiedział o przebiegu potyczki z poprzedniego dnia i o tym czego Imperium dopuściło się na Nag Ubdur. Po zakończeniu wywiadu Tracene musiała nawiązać połączenie i poprosiła Luga, by ustawił moduł łączności na wieży ratuszowej, która była najwyższym punktem w okolicy. Nagle nadleciały myśliwce TIE. Jednak ich piloci zamiast ostrzelać Binjai-Tin dokonali samobójczych ataków rozbijając swoje maszyny gdzie popadnie. W wyniku ataku Rorith Khadur stracił rękę. Kane zastanawiała się jak zdesperowani musieli być imperialni skoro posuwali się do samobójczych nalotów. Nagle przypomniała sobie o Lugu i natychmiast zaczęła szukać operatora w ostatnim miejscu jego pobytu. Ciało Trandoshanina leżało pod wrakiem jednego z TIE-ów. Tracene próbowała przemówić do przyjaciela, lecz Lug nie przeżył imperialnego ataku.

Skutki

Kane opłakiwała trandoshańskiego operatora aż do nastania nocy. W końcu uruchomiła droida kamerzystę i zaczęła relację dla HoloNetu. Chciała opowiedzieć o swoim przyjacielu, który właśnie został zabity przez Imperium, podczas gdy walki o Nag Ubdur toczyły się dalej.

Źródła