Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Dejarik

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LottDodZrodla.png
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Dejarik to gra planszowa wykorzystująca holograficzne figury.

Dejarik to popularna hologra (gra holograficzna), instalowana między innymi na pokładach gwiezdnych statków w celu urozmaicenia długich lotów przez nadprzestrzeń. Stanowisko do gry składało się z generatora hologramów, umieszczonego zazwyczaj w cylindrycznej podstawie zestawu, na którym umieszczona była plansza z trzech okręgów wypełnionych na przemian białymi i czarnymi polami. Po uruchomieniu generowane były kolorowe postacie: Mantellian Savrip (mantelliański Savrip), Kintan Strider (kintański włóczęga), K'lor'slug (robak K'lor), Ng'ok, Ghhhk, Grimtaash Molator, Houjix oraz Monnok. Postacie te były sterowane przez gracza za pomocą klawiatury wbudowanej w stolik. Każda z ras posiadała własne, specyficzne zdolności, które mogły być wykorzystane w trakcie rozgrywki.

Na pokładzie lekkiego koreliańskiego frachtowca Millennium Falcon, należącego do Hana Solo, Wookiee Chewbacca rozgrywał partię tej gry z droidem astromechanicznym R2-D2, urozmaicając sobie w ten sposób podróż z Tatooine na Alderaan.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Po raz pierwszy ukazano dejarika w filmie Nowa nadzieja z 1977 roku.

Źródła

Linki zewnętrzne

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z Wikipedii (zgodnie z licencją CC-BY-SA 3.0). Jej historię i autorów możesz obejrzeć pod tym adresem.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!