Idel

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Idel
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Komodor




Idel był ludzkim mężczyzną, który w stopniu komodora służył w Marynarce Imperialnej w ostatnich latach istnienia Imperium Galaktycznego.

Biografia

Na jakiś czas przed rokiem 3 ABY, Idel otrzymał promocję na stanowisko komandora oraz własny Gwiezdny Niszczyciel typu Imperial pod dowodzenie. Gdy Lando Calrissian wraz z Lobotem, Korin Pers oraz klonami, Aleksinem i Pavolem, włamali się do stoczni orbitalnej CC-24 i wykradli prywatni jacht kosmiczny Sheeva Palpatine'a, Imperialis, Idel wraz z dwoma kapitanami gwiezdnych niszczycieli, Shanem i Conro, aby odzyskać statek.

Gdy znaleźli się już w układzie Castell, Idel skontaktował się z dowódcami pozostałych okrętów, aby przekazać im cel ich misji. Gdy Shan zwątpił w sensowność wysyłania aż trzech Niszczycieli, komodor zganił go przypominając, iż Imperatorowi bardzo zależy na odzyskaniu statku. Następnie, zgodnie z zaleceniami Palpatine'a, Idel nakazał ostrzał stoczni, aby ukarać wszystkich, w tym dowódcę stacji, komandora Pasquala, za utratę Imperialisa. Następnie wydał rozkaz wypuszczenia z pokładu jego okrętu min grawitacyjnych, o czym poinformował pozostałych kapitanów. Jego plan nie powiódł się ze względu za zaawansowane automatyczne systemy obronne jachtu Imperatora. Widząc to, Idel obiecał milion kredytów temu, komu uda się odzyskać statek. Kiedy Conro oraz Shan ruszyli do akcji, komodor był świadkiem jak ich Niszczyciele zderzają się ze sobą, zaś złodziejom udaje się uciec w nadprzestrzeń. Wiedząc, iż za tę porażkę najpewniej czeka go egzekucja, Idel przyłożył sobie pistolet blasterowy do głowy, a nim oddał strzał, polecił swojemu porucznikowi dołączenie do Sojuszu Rebeliantów.

Charakterystyka

Idel był jasnoskórym mężczyzną należącym do rasy ludzkiej. Miał krótkie, brązowe włosy i brązowe oczy oraz krótko przycięte brązowe wąsy. Był człowiekiem, który nie kwestionował rozkazów przełożonych, jednak, będąc świadom kary jaka grozi za niepowodzenie w misji, wolał ją sobie sam wykonać. Ponadto dbał o swoich ludzi.

Źródła