Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Kontrowersje związane z nazwiskiem Sunrider

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Kontrowersje związane z nazwiskiem Sunrider to rezultat konfliktu, jaki wynikł pomiędzy koncernami Dark Horse Comics a Jeep w latach 90. XX wieku.

Historia

Po wydaniu przez Dark Horse Comics serii komiksów Opowieści Jedi, w których przedstawiono aż czterech bohaterów korzystających z nazwiska Sunrider (Jev, Andur, Nomi i Vima), firma samochodowa Jeep zgłosiła swój sprzeciw, jako że jeden z wypuszczonych przez nią modeli właśnie tak się nazywał. Szczegóły tego, co działo się później, nie są znane, lecz najprawdopodobniej Jeep wystosował do wydawnictwa, a także do LucasFilmu, list ostrzegający o sankcjach grożących za wykorzystanie słowa Sunrider w jakimkolwiek kolejnym produkcie tych firm.

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego Jeep tak ostro zareagował na ów incydent - należy pamiętać, że rodzina Sunriderów w żadnym źródle Expanded Universe nie była przedstawiana w sposób negatywny.

Knights of the Old Republic

Zobacz główny artykuł: Knights of the Old Republic.

Konflikt z Jeepem zrodził wiele problemów związanych z dziełami dziejącymi się w okresie zbliżonym do Opowieści Jedi. Najbardziej znanym jest przykład gry komputerowej Knights of the Old Republic, której pierwsza wersja scenariusza przewidywała postacie ludzkiej i catharskiej kobiety Jedi. Ta pierwsza, pełniąca rolę głównej bohaterki, nazywała się Vima Sunrider i była tożsama z postacią znaną z komiksów.

Konflikt z Jeepem nie odbił się szerokim echem w środowisku Gwiezdnych wojen i do dziś wielu z ich twórców w ogóle o nim nie słyszało. Najprawdopodobniej LucasArts po prostu zapomniał o całej sprawie i nie przekazał firmie BioWare szczegółów jej dotyczących. W pewnym momencie wszakże wydaje się, że twórcy uświadomili sobie, że umieszczając Sunrider w grze narażają się na procesy z koncernem samochodowym. Na szczęście dla nich, prace nad grą nie ruszyły jeszcze pełną parą i było dostatecznie dużo czasu, by zmienić imię głównej bohaterki i lekko podrasować jej życiorys. Na początku zdecydowano się na Sareth Dorn, lecz twórcom bardziej przypadło do gustu Bastila Shan - zaplanowane dla catharskiej Jedi. Zdecydowano się więc na przekazanie Dorn imienia Bastila, a drugą kobietę ochrzczono zupełnie nowym mianem - Juhani.

Sprawy nie nagłaśniano, lecz zdecydowano się wspomnieć o niej na łamach Databanku. 24 lutego 2005 roku Chris Avellone, jeden z głównych projektantów Knights of the Old Republic II: The Sith Lords, na forum firmy Obsidian Entertainment napisał, że właśnie kwestia kontrowersyjnego nazwiska była głównym tematem spotkania twórców gry. Nieco później, na Jedi Council Forums, użytkownik o nicku Leto II uchylił innych rąbków tajemnicy.

Inne przypadki wykorzystania nazwiska Sunrider

Wydawałoby się, że usunięto z gry wszelkie nawiązania do wzbudzającego tyle emocji nazwiska. Błąd - kilkakrotnie pojawiło się bowiem ono w niektórych źródłach Expanded Universe. Oto najbardziej znane przypadki:

  • W finalnej edycji KotORa pojawia się w jednym zdaniu wypowiadanym przez Joleego Bindo. Według Chrisa Avellone'a, było to zwykłe przeoczenie.
  • The New Essential Chronology bezpardonowo korzysta z nazwiska Sunrider. Prawdopodobnie autorzy, nawet znając całą sprawę, zdecydowali się zaryzykować, gdyż nieumieszczenie dokładnych danych na temat tak ważnych postaci w historii Gwiezdnych wojen podważałoby rzetelność przewodnika.
  • W Galaxies można zdobyć kryształ Przeznaczenie Sunriderów. Ponownie brak komentarza.

Co ciekawe, firma Jeep nigdy już nie wracała do sprawy, mimo wymienionych powyżej odstępstw. Wydaje się, że aktualne władze koncernu po prostu jej nie znają bądź nie uważają za stosowne jej ciągnąć. Fani spekulują, że brak zainteresowania z ich strony przyczyni się do pojawienia się w komiksach serii KotOR Nomi Sunrider i/lub jej córki. Sue Rostoni zapowiedziała na swoim blogu że w 2010 roku ma ukazać się książka, której główną bohaterką będzie Nomi Sunrider.[1]

Przypisy

Linki zewnętrzne