Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Krążownik liniowy typu Centurion

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Centurion-class battlecruiser.jpg
Krążownik typu Centurion
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Centurion-class Battlecruiser
Rodzaj: Krążownik
Specyfikacja techniczna
Długość: 1200 m
Prędkość w kosmosie: 6
Hipernapęd: Klasy 6
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 31 452 (w tym strzelcy: 99)
Pasażerowie: 7400 żołnierzy
Ładowność: 32 000 ton
Przynależność:Krążownik liniowy typu Centurion był następcą nietypowych i nie okrytych sławą okrętów typu Inexpugnable, czyli jednostkami przenoszącymi całą flotę myśliwców i zdolnymi toczyć walkę równocześnie z wieloma okrętami wroga. Centuriony stanowiły trzon floty Republiki wysłanej przeciw Mandalorianom podczas wojen mandaloriańskich, wskutek czego paradoksalnie wkrótce większość z nich stała się trzonem floty Imperium Sithów stworzonego przez Revana.

Historia

Spośród zbudowanych przez Republikę Centurionów pewna ich ilość została zniszczona w bitwie nad Malachorem V. Sithowie wykorzystywali intensywnie pozostałe jednostki, nie podejmując jednak ich produkcji (swoją flotę rozbudowywali przede wszystkim o okręty typu Interdictor). Większość krążowników typu Centurion została w końcu zniszczona przez siły Republiki podczas wojny domowej Jedi, szczególnie w ostatnich jej stadiach, po upadku Gwiezdnej Kuźni. Swoistym epitafium było dla nich użycie wraku okrętu tego typu - Ravagera podczas mrocznych wojen. Darth Nihilus wykorzystał Moc do podniesienia tej jednostki z powierzchni Malachora i zrobił z niego swój okręt flagowy. Historia ta zakończyła się podczas ataku na Telos, gdzie w wyniku abordażu grupy Mandalorian oraz Meetry Surik Ravager został całkowicie i nieodwołalnie zniszczony.

Charakterystyka

Centurion pod wieloma względami przypominał późniejsze o kilka tysiącleci Gwiezdne Niszczyciele. Charakterystyczny kształt klina pozwalał mu skoncentrować do przodu ogień większości uzbrojenia pokładowego, czyniąc go jednostką o profilu wybitnie agresywnym. Załoga tej jednostki liczyła kilkadziesiąt tysięcy osób, a równocześnie na pokładzie znalazło się miejsce dla ponad 7 tysięcy żołnierzy oraz 32 tysięcy ton ładunku: sprzętu, uzbrojenia i zaopatrzenia. Potężne skrzydło myśliwskie tego okrętu składało się z 96 maszyn, a mocny pancerz i tarcze ochronne sprawiały, że Centurion mógł stawać w szranki z dowolnym okrętem swojej epoki.

Źródła

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!