Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Kryzys Wirusa Błękitnego Cienia

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaKryzys Wirusa Błękitnego Cienia miał miejsce na Naboo w czasie wojen klonów. Powodem zaistnienia kryzysu był spisek Konfederacji Niezależych Systemów, zakładającym wskrzeszenie i wykorzystanie Wirusa Błękitnego Cienia. Konflikt zakończył się klęską Separatystów.

Przyczyny

Rok po wybuchu wojen klonów do królowej Neeyutnee przybył Boss Nass wraz z pasterką shaaków, Peppi Bow. Kobieta powiedziała, iż jej zwierzęta wyczuły droidy. Kapitan Typho udał się na patrol z kilkoma żołnierzami. W dolinie zauważyli oddział robotów poruszający się na śmigaczach, dowodzony przez droida taktycznego. Strażnicy królewscy zniszczyli roboty, po czym skontaktowali się z królową. Ta poprosiła senator Amidalę o przybycie na swój rodzinny świat.

Przebieg

Śledztwo

Przesłuchanie droida taktycznego.
"To tłumaczy błoto na droidach. Czyli wschodnie bagna! Jar Jar właśnie znalazł to laboratorium!"
Padmé Amidala po rozmowie z Jar Jarem Binksem.[2]

Po przybyciu senator Amidali, w towarzystwie ambasadora Binksa, kapitan Typho rozkazał przeszukanie pamięci robotów. Dzięki droidowi medycznemu udało się ponownie uruchomić droida taktycznego, wyłączając jednocześnie jego fotoreceptory. C-3PO, podając się za robota Separatystów, skłonił droida do aktywowania danych. Ten wspomniał o wirusie i tajnym laboratorium, po czym domyślił się, że został oszukany. Kiedy kapitan Typho wycelował w robota blaster, aby ponownie skłonić go do mówienia, Jar Jar, ścigający robaka, który wypełznął z torsu innego droida, przewrócił półkę z częściami zamiennymi i zniszczył robota taktycznego. Kiedy Amidala spytała o powód zachowania Gunganina, ten pokazał owada i stwierdził, że występują one tylko na wschodnich bagnach. Senator Amidala domyśliła się, że tam znajduje się laboratorium. Kapitan Typho powiadomił Radę Jedi o odkryciu. Mistrz Yoda zobowiązał się przysłać Obi-Wana Kenobiego i Anakina Skywalkera. Tymczasem Senator Amidala udała się z Jar Jarem na poszukiwania laboratorium.

Poszukiwania

"Śpieszę przedstawić: powracający w wielkim stylu Wirus Błękitnego Cienia."
Nuvo Vindi do senator Amidali i Jar Jara Binksa.[2]

Po drodze na bagna Amidala i Binks zauważyli nad rzeką zdechłe shaaki. Kiedy do nich podeszli, zostali zaatakowani przez Peppi Bow. Przekonali ją, iż nie mają złych zamiarów. Gunganka zaoferowała swoją pomoc. Padmé odesłała ją do Theed, po czym ruszyła z Binksem na bagna.

Powietrzna odmiana Wirusa Błękitnego Cienia.

Kiedy dotarli na miejsce, zostali zauważeni przez doktora Nuvo Vindi'ego. Naukowiec wysłał droidy bojowe, aby aresztowały intruzów. Zanim roboty wyszły na powierzchnię, Jar Jar potknął się, odkrywając właz do laboratorium. Senator Amidala wysłała kapitanowi Typho współrzędne kompleksu. Zaraz potem została aresztowana. Wewnątrz pracowni, Nuvo Vindi zaprezentował więźniom ampułkę z próbką Wirusa Błękitnego Cienia. Następnie, za pomocą swoich urządzeń, przekształcił zwykłą, wodną odmianę wirusa w powietrzną. Później, umieścił ampułkę w bombie, którą wręczył małemu droidowi.

Interwencja Jedi

"Dobre wieści moje bezduszne, kochane automaciki. Mamy już wystarczającą ilość naszego wirusa, by zacząć wypełniać nim bomby. Wystarczy, że wyślemy po jednej bombie do każdego z gwiezdnych systemów. Pracujcie szybko! Chcę, by były gotowe jeszcze przed..."
— Nuvo Vindi w hologramie pamięci jednego z droidów.[2]

Po przybyciu na Naboo, Jedi zostali zapoznani z sytuacją przez kapitana Typho. Skywalker wysłał Ahsokę Tano na poszukiwania senator Amidali. On, wraz z Obi-Wanem poznał geo-skan całego laboratorium. Następnie Jedi wezwali oddział klonów. Po nawiązaniu połączenia z Ahsoką, która dotarła już do laboratorium, Skywalker rozkazał padawance zdetonować ładunek na południowym obszarze placówki, co miało odwrócić uwagę Separatystów i zabezpieczyć pomieszczenie z bombami, wypełnionymi wirusem.

Walka w laboratorium

"- Trochę tu cicho."
"- Znaczy, że dobrze odwróciła ich uwagę."
— Żołnierz-klon i Anakin Skywalker po wejściu do laboratorium.[2]

Ahsoka wykonała swoje zadanie. Po chwili nadleciały kanonierki, z których zrzucono ładunki wybuchowe, wysadzając włazy. Następnie oddziały klonów dostały się do środka kompleksu w trzech miejscach. Najcięższa walka toczyła się, zgodnie z przewidywaniami Jedi, na południowym obszarze. Tam klony, dowodzone przez Rexa i Ahsokę musiały stawić czoło droidom typu B1, B2 i droidekom. Tymczasem mały droid, cały czas posiadający bombę z wirusem, zauważył klony i uciekł, aby się schować.

Rex podczas walk w laboratorium.

W tym czasie oddział, dowodzony przez Skywalkera dotarł do pracowni Vindi'ego. Doktor zażądał kapitulacji żołnierzy, grożąc śmiercią Amidali i Binksa, rażonych prądem. Jedi rozkazał klonom rzucić broń. W tej chwili obrona oddziału Ahsoki zaczynała słabnąć. W pewnym momencie sufit zawalił się, niszcząc ostatnie droidy. Było to sprawką Obi-Wana Kenobiego. Aby bezpiecznie uciec, Vindi ponownie poraził prądem zakładników, po czym opuścił pracownię. W tej chwili Skywalker uwolnił się i, niszcząc droidy, uratował towarzyszy. Następnie ruszył w pościg za naukowcem na lądowisko.

Tymczasem Kenobi, wraz z saperami, dotarł do sali z bombami, wypełnionymi wirusami. W tej chwili zostały one aktywowane. Mistrz Jedi zauważył, że jednego ładunku brakuje. Poinformował o tym Skywalkera. Amidala wspomniała, iż Vindi wręczył bombę małemu droidowi. Klony zaczęły go szukać. Tymczasem Anakin dotarł na lądowisko, gdzie Vindi przygotowywał się do odlotu. Kenobi obiecał do niego dołączyć.

"- Bomba dezaktywowana. A co z Vindim?"
"- Też dezaktywowany."
- Ahsoka Tano i Anakin Skywalker.[2]

Padmé znalazła droida z bombą i dzięki pomocy Binksa odebrała robotowi ładunek. Ahsoka ruszyła do niej z saperami. Na lądowisku platforma z promem doktora wysunęła się na powierzchnię ziemi. Kiedy Vindi zamierzał stłuc ampułkę z wirusem, został zaatakowany przez Peppi Bow, która, wraz ze Skywalkerem aresztowała doktora. Tymczasem saperzy dezaktywowali ostatnią bombę z wirusem.

Wyciek

"Wyciek wirusa! Uciekajmy stąd. Szybko!"
Rex po eksplozji bomby. [3]
Rex, zarażony wirusem.

Kiedy Nuvo Vindi był eskortowany na statek, mały droid przejął ampułkę z wirusem, podłożył ją do bomby i zdetonował. Wrota laboratorium zaczęły się zamykać, dzięki czemu wirus nie wyciekł na zewnątrz. Ahsoka i klony zdołali uciec do bezpiecznego pomieszczenia, jednak nie zdążyli zamknąć drzwi na czas. Wszyscy zarazili się wirusem. Amidala i Jar Jar nosili kombinezony, dzięki czemu uniknęli zakażenia. Oni, wraz z Ahsoką i klonami rozpoczęli polowanie na droidy, próbujące wydostać się z kompleksu. Tymczasem Skywalker i Kenobi wyruszyli na Iego, aby zdobyć antidotum na wirusa. Podczas potyczki w laboratorium Ahsoka przez przypadek uszkodziła skafander senator Amidali, co doprowadziło do jej zakażenia. Tymczasem klony zaczynały umierać przez działanie wirusa. Po jakimś czasie na planetę powrócili Kenobi i Skywalker, posiadający antidotum. Wszyscy zakażeni zostali wyleczeni, a zagrożenie minęło.

Skutki

Nuvo Vindi został odwieziony do stolicy. Kryzys został zażegnany.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!