Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Raxus Prime

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy planety w układzie Raxus. Zobacz też: inną planetę o podobnej nazwie.
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Raxus Prime.jpg
Raxus Prime
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Układ: Układ Raxus
Gwiazda: Raxus
Współrzędne: S-5
Geografia
Typ: Planeta skalista
Atmosfera: Tlenowa
Klimat:
  • Umiarkowany
  • Trujący
Dominujący krajobraz:
  • Złomowiska przemysłowe
  • Trujące jeziora
Woda: 0%
Ważne miejsca: Świątynia Jedi
Społeczeństwo i inne
Języki:
Rząd: Brak
Struktura demograficzna:
Eksport: złom, części np. statków kosmicznych
Przynależność:
Raxus Prime to planeta z toksyczną atmosferą położona na Zewnętrznych Rubieżach, w całości pokryta odpadami.

Flora i fauna

Raxus Prime był idealnym przeciwieństwem Felucji: na powierzchni Felucji można było podziwiać to co się stanie, gdy pozostawi się naturę w jej nienaruszonej formie przez milenia, zamiast tysięcy lat industrializacji.

Wielkie zainteresowanie ze strony korporacji zmieniło Raxus Prime w planetarne złomowisko w czasach Starej Republiki. Powierzchnia planety jest teraz pokryta odpadami, zużytymi przez niezliczone generacje istot. Ich hałdy nawarstwiły się do tego stopnia, że przybrały rozmiary naturalnych gór. Przerdzewiałe ruiny korporacyjnego miasta i niezliczone ilości wraków statków kosmicznych, porozrzucane na stosach śmieci, tworzą upiorny krajobraz przemysłowego cmentarza. Ogromne jeziora toksycznego szlamu stworzyły na powierzchni jeden z najniebezpieczniejszych ekosystemów w galaktyce. Atmosfera planety jest gorąca i żrąca, a powietrze gęste od wyziewów śmierdzącej mgły.

Mieszkańcy

Kilka żebraczych gatunków często odwiedza ten świat np. klany Jawów przywołane tutaj chęcią znalezienia nowego domu. Planeta jest też odwiedzana rodiańskich najemników, którzy poszukują na niej broni i rzadkich komponentów statków kosmicznych, które mogliby sprzedać na czarnym rynku. Jednakże, najdziwniejszym mieszkańcem Raxus Prime był mistrz Jedi Kazdan Paratus.

Historia

Przez stulecia siły galaktycznych korporacji przemierzały galaktykę, wykorzystując wszystkie planety mające jakiekolwiek cenne surowce naturalne. Gdy kończyły się zasoby, korporacje opuszczały planetę pozostawiając na niej doszczętnie zniszczony ekosystem oraz masy śmieci i złomu. Raxus Prime, odległa planeta na Zewnętrznych Rubieżach, jest przykładem takiego właśnie świata na zawsze zatrutego przez przemysł.

Przez tysiące lat nikt nie interesował się tym galaktycznym złomowiskiem. Gdy skończyły się wojny klonów, na planetę przybył mistrz Jedi Kazdan Paratus, obłąkany Aleenńczyk używał Mocy do stworzenia małej armii droidów. Sam Paratus zamieszkał w dziwacznej replice świątyni Jedi z Coruscant stworzonej z metalu i innych szczątków z powierzchni planety. Został on zabity przez Galena Marka, tajnego ucznia Dartha Vadera.

Imperialna stocznia nad Raxus Prime.

Od śmierci Kazdana Paratusa w 2 BBY, Imperium podbiło Raxus Prime i założyło na orbicie planety ogromną stocznię. Imperialni inżynierowie zaczęli zbierać odpady z planety, przetapiać je i wystrzeliwać na orbitę za pomocą gigantycznego akceleratora. Ruda była używana do konstruowania Gwiezdnych Niszczycieli. Imperium rozpoczęło również operację usuwania z planety klanów Jawów i rodiańskich najemników, aby ci nie odbierali Imperium najcenniejszych planetarnych "bogactw". Niedługo potem na planetę ponownie przybył Galen Marek, aby powstrzymać działalność Imperium. Użył on wielkiego akceleratora do zniszczenia stoczni na orbicie. Pomimo to, jeden z Gwiezdnych Niszczycieli przetrwał i zszedł nad powierzchnię planety. Galen Marek chciał uciekać, ale mistrz Rahm Kota przekonał go by zneutralizować jednostkę Imperium. Używając mocy, Starkiller ściągnął niszczyciela i wbił go w powierzchnię planety, niszcząc przy okazji akcelerator i otaczające go struktury Imperium.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!