T1-LB

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Elbee

T1-LB, zwany potocznie Elbee był droidem należącym do mistrzów Jedi, którzy uczyli swych padawanów w Akademii Jedi na Taris.

Elbee był obecny podczas próby padawanów, na Księżycu Oszustów. Został on z mistrzami i nagrywał wszystko, co działo się wówczas w tamtym miejscu. W nagraniu znalazła się medytacja oraz reakcje mistrzów na doznane wizje, a także plan zamordowania uczniów. Chwilę później droid został zrzucony ze skarpy przez mistrza Luciena, by nikt nie znalazł danych mogących go obciążyć.

Droid został odnaleziony przez Zayne'a Carricka i Jarael, którzy szukali na księżycu jakichkolwiek dowodów uniewinniających padawana. Wzięli oni go ze sobą na pokład Ostateczności, gdzie dotarli do nagrania. Zayne poznał prawdę na temat zabójstwa padawanów.

Od tego czasu droid towarzyszył Zaynemu w jego podróży. Poleciał razem ze swym nowym panem na górniczą planetę Vanquo, któa wkrótce została zaatakowana przez Mandalorian. Jeden z nich, komandor Rohlan Dyre ukradł ich statek. Elbee korzystając ze swych umiejętności zabrał Campera, Zayne'a i Grypha na pokład. Przy okazji uszkodził sobie jednak ramię. Na statku obezwładnił Mandalorianina, który chciał zabić padawana. Później razem z towarzyszami udał się do przestrzeni Mandalorian, by uratować Jarael.

Źródła