Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Carrie Fisher

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Carriefisher.jpg
Carrie Fisher
Data urodzenia: 21 października 1956
Miejsce urodzenia: Beverly Hills, Stany Zjednoczone
Data śmierci: 27 grudnia 2016
Narodowość: Amerykanka
Wkład w uniwersum
Role:Carrie Frances Fisher (ur. 21 października 1956 - zm. 27 grudnia 2016) to amerykańska aktorka i pisarka. Znana z roli księżniczki Leii Organy w Gwiezdnych wojnach.

Pochodzenie i rodzina

Fisher urodziła się w Beverly Hills w stanie Kalifornia. Jej ojcem był artysta wokalny pochodzenia żydowskiego Eddie Fisher, zaś matką aktorka Debbie Reynolds. Jej młodszy brat nazywa się Todd. Jej dwie siostry przyrodnie, Joely Fisher i Tricia Leigh Fisher również są aktorkami.

Kiedy Carrie miała dwa lata, jej ojciec rozwiódł się z matką i poślubił Elizabeth Taylor. W następnym roku jej matka poślubiła Harry'ego Karla.

Kariera aktorska

Mając lat 12 wyjechała z matką do Las Vegas. Chodziła do szkoły średniej w Beverly Hills, ale opuściła ją i została aktorką. Debiutowała rolą tancerki w musicalu Irene, wystawionym na Broadwayu. Niedługo potem zapisała się do londyńskiej szkoły aktorskiej.

Jej najbardziej znaną kreacją jest rola księżniczki Lei w pierwszej trylogii Gwiezdnych wojen (epizody IV-VI). Jej partnerami byli m.in. Harrison Ford (Han Solo) czy Alec Guinness (Obi-Wan Kenobi). Prócz tego grała w innych filmach role drugo- i dalszo planowe. Żadna z nich nie okazała się tak znacząca jak jej wcielenie z Gwiezdnych wojen. Aktorka wróciła do roli na potrzeby siódmego i ósmego epizodu sagi.

Pisarka

Fisher jest też znaną pisarką. Oto lista jej powieści:

 • Wishful Drinking (2008)
 • The Best Awful (2004)
 • Delusions of Grandma (1993)
 • Surrender the Pink (1990)
 • Postcards from the Edge (1987)

Fisher jest laureatką Los Angeles Pen Award za debiutancką książkę.

Śmierć

Podczas lotu z Los Anegeles do Londynu, 23 grudnia 2016 roku, Carrie Fisher dostała zawału. Została przetransportowana do szpitala.[1] Dwa dni później jej matka, Debbie Reynolds poinformowała, że stan aktorki jest stabilny.[2] Jednakże 27 grudnia rzecznik rodziny przekazał potwierdzoną przez córkę Fisher, Billie Lourd, informację, że aktorka zmarła rankiem tego samego dnia.[1]

Ciekawostki

 • Carrie Fisher nienawidziła swojej "precelkowej" fryzury. Nie mówiła jednak o tym głośno, bo bała się, że George Lucas się zdenerwuje i ją zwolni.
 • Zapytana o ulubione momenty z Gwiezdnych wojen odpowiada, że były to te, w których jej postać spierała się z Hanem Solo.
 • Carrie pracowała też jako korektor scenariuszy filmowych, ratując ponoć kilka produkcji.
 • Musiała stawać na skrzynce podczas kilku scen z Harrisonem Fordem, bo jest od niego znacznie niższa i oboje po prostu nie mieścili się w kadrze.
 • Pojawiła się plotka, że coś ją łączyło z Harrisonem Fordem. Oboje zaprzeczają, ale Carrie mówi o tym, że spędzała z nim "wiele czasu poza planem". Podobno też w scenie w komorze zamrażania karbonitu na Bespinie była właśnie po sprzeczce z Harrisonem - dlatego chcieli swoją scenę odegrać jak najszybciej. Stąd słynne "Wiem" Hana Solo.
 • Pracowała przy scenariuszu do gali wręczenia Oscarów w 1997 roku.

Przypisy

Filmografia

Linki zewnętrzne

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z Wikipedii (zgodnie z licencją CC-BY-SA 3.0). Jej historię i autorów możesz obejrzeć pod tym adresem.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!