Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Inwazja Separatystów na Cato Neimoidię

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Sabotage02.png
Inwazja Separatystów na Cato Neimoidię
Konflikt Wojny klonów
Data 19 BBY[1]
Miejsce Cato Neimoidia
Wynik Nieznany
Strony
Republika Galaktyczna Konfederacja Niezależnych Systemów
Dowódcy
Nieznany
Siły
Straty
  • Myśliwce Z-95
  • 1 Eta-2 Actis
  • Klony
  • 1 fregata typu Munificent
  • Zrobotyzowane myśliwce
  • Droidy sabotażowe PistoekaInwazja Separatystów na Cato Neimoidię miała miejsce podczas wojen klonów. Było to pierwsze starcie o tę planetę podczas tego konfliktu. Jego wynik jest nieznany.

Sytuacja przed inwazją

"Nie mamy nic wspólnego z Separatystami! Nute Gunray jest ekstremistą! Jego przekonania nie odzwierciedlają poglądów Federacji."
— Lott Dod, wyjaśniający stanowisko Federacji Handlowej podczas wojen klonów w trakcie negocjacji na Toydarii.[2]
Flota Konfederacji w szyku obronnym podczas inwazji.

Pomimo, iż Nute Gunray zdecydował się w 22 BBY wesprzeć Konfederację Niezależnych Systemów, część Federacji Handlowej symulowała lojalność wobec Republiki. Cato Neimoidia znajdowała się pod wpływem dwulicowej części organizacji. Pomimo pozorowanej wrogości wobec Separatystów, senator Lott Dod, będący przedstawicielem Federacji w Senacie Galaktycznym, niemal otwarcie wypełniał polecenia hrabiego Dooku, kreując jednocześnie usprawiedliwienia swojego działania. Podczas swoich akcji podkreślał wrogość wobec Konfederacji. Nie przeszkodziło mu to w próbach przekonania króla Katuunko, aby nie pozwalał Republice wykorzystać Toydarii jako bazy przerzutowej dla posiłków na Ryloth (Neimoidianin twierdził, iż Toydarianie przekreślą swoją neutralność i narażą okręty zaopatrzeniowe Federacji na agresję ze strony Separatystów) czy bronienia blokady Pantory[3]. Dod zamieszany był również w wysadzenie generatora na Coruscant[4] oraz opracowywanie planów fabryki droidów na Geonosis[5]. Po wszystkich jego posunięciach jednak nie było wystarczających dowodów, aby oskarżyć Federację Handlową o współpracę z Konfederacją Niezależnych Systemów. W późnym momencie wojny Separatyści postanowili oficjalnie opanować Cato Neimoidię, aby móc bez przeszkód korzystać z jej zalet. Aby nie ujawniać prawdziwych powiązań Federacji z Separatystami, rozpoczęto inwazję.

Przebieg

"Ahsoka, zrób miejsce dla kanonierek."
— Anakin Skywalker na początku bitwy.[6]
Buzz-droidy na podwoziu statku Skywalkera.

Początek bitwy nie jest znany. Wiadomo, że Separatyści zaskoczyli Republikę i zdążyli przyjąć pozycje obronne nad planetą. Kiedy nadleciała flota Jedi, Anakin Skywalker i Ahsoka Tano wyruszyli na czele oddziału myśliwców Z-95, które maiły utorować drogę kanonierkom, przewożącym klony z 501 Legionu, dowodzonym przez kapitana Rexa. Tymczasem niszczyciele Venator i krążownik typu Consular podjęły walkę z fregatami Konfederacji na orbicie. Podczas lotu, szwadron pod dowództwem Jedi przedarł się przez chmarę myśliwców typu Vulture. Wkrótce jednak został zaatakowany przez droidy Tri z okrętu dowodzenia. W wyniku ostrzału zniszczone zostały dwa myśliwce klonów, a trzy pozostałe musiały złamać szyk. W tym momencie jeden z Tri wystrzelił w kierunku statków Jedi pociski. Skywalker i Tano wykonali unik, a rakiety ich wyprzedziły i eksplodowały, uwalniając rój droidów sabotażowych Pistoeka. Niespodziewany manewr poskutkował abordażem myśliwca Anakina – jego padawanka uniknęła ataku przeciwników. Rycerz Jedi użył Mocy, aby strącić wrogie androidy.

Myśliwce Jedi (statek Anakina uszkodzony przez buzz-droidy).
Myśliwiec Skywalkera zdawał się być czysty, jednak w tym momencie maszyną coś wstrząsnęło, a Jedi stracił przytomność. Za jego statkiem zaczął ciągnąć się dym. Ahsoka poleciła R2-D2, aby obrócił okręt. Oczom Togrutanki ukazał się spód myśliwca, zasłonięty przez chmarę buzz-droidów. Padwanka rozkazała R2 wylądować na pobliskiej półce skalnej. W wyniku zderzenia z podłożem droidy sabotażowe zostały zniszczone, statek jednak posuwał się z olbrzymią szybkością. Ahsoka przeskoczyła na maszynę mistrza i wyciągnęła go z kabiny pilota. Eta-2 Actis spadł w przepaść. R2-D2 uniknął zniszczenia dzięki silniczkom repulsorowym. Po chwili Skywalker odzyskał przytomność wezwał kanonierkę, kontaktując się z Rexem. Po chwili z Jedi skontaktował się mistrz Yoda i polecił im wracać do świątyni. Skywalker i Ahsoka mieli poprowadzić śledztwo w sprawie zamachu bombowego. W tym momencie flota Republiki zdołąła zestrzelić jedną z fregat wroga.

Skutki

Jedi wrócili na Coruscant i rozpoczęli dochodzenie, dzięki czemu wkrótce schwytali sprawcę zamachu. Wynik bitwy nie jest znany, prawdopodobnie jednak Republika przegrała. Jedi musieli bezzwłocznie wracać na Coruscant, a żołnierze-klony nie zdołały dokonać desantu – podczas ewakuowania Anakina Skywalkera i Ahsoki Tano kanonierki były pełne (w tym czasie klony nie zdołałyby przeprowadzić walki naziemnej). Zwycięstwo Separatystów (spowodowane odwrotem Republiki) pozwoliłoby im przejąć Cato Neimoidię.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!