Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Pierścień nadprzestrzenny Syluire-31

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Syluire-31.jpg
Pierścień nadprzestrzenny Syluire-31
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Moduł hipernapędu dalekiego zasięgu Syluire-31
Producent: TransGalMeg Industries
Model: Syluire-31
Rodzaj: Pierścień nadprzestrzenny
Specyfikacja techniczna
Uzbrojenie: Brak
Różne
Rola: Moduł nadprzestrzenny dla myśliwców
Przynależność:Pierścień nadprzestrzenny Syluire-31, zwany także modułem hipernapędu dalekiego zasięgu Syluire-31 (ang. Syluire-31 hyperspace docking ring), był pierścieniem nadprzestrzennym, przystosowanym do jednostek Delta-7 Aethersprite. Produkcją tych pierścieni zajmowało się przedsiębiorstwo TransGalMeg Industries.

Opis

Delta-7 Aethersprite w połączeniu z pierścieniem Syluire-31.

Pierścień hipernapędu, jak sama nazwa wskazuje, miał kształt zbliżony do okręgu. Został on opracowany w taki sposób, aby mogły w nim dokować myśliwce Delta-7. Jednostka taka miała podłączyć się do modułu, ulokowanego na poprzecznej średnicy pierścienia. W miejscach styczności modułu z zewnętrzną pętlą znajdowały się po jednym napędzie hiperprzestrzennym. Po połączeniu z pierścieniem sterowanie nad nim spoczywało w rękach pilota myśliwca. Delty-7 bez pierścienia nie były w stanie podróżować w nadprzestrzeni. Kiedy myśliwiec miał wylądować na planecie, pierścień pozostawał na orbicie.

Historia

W cieniu giganta

Logo firmy TransGalMeg Industries.

Syluire-31, opracowany i wyprodukowany przez TransGalMeg Industries dopasowany był do myśliwców typu Delta-7 Aethersprite, będących w ofercie stoczni Kuat Systems Engineering, filii Kuat Drive Yards. Zapewniło to przedsiębiorstwu TransGalMeg regularne kontrakty ze Świątynią Jedi, której rycerze posługiwali się myśliwcami Delta-7 do samotnych misji poza Coruscant. Zapowiedzią hossy w branży było rozpoczęcie wojen klonów, w której Zakon stał się stroną, a popyt na pierścienie Syluire-31 rósł z powodu strat wojennych. W miarę eskalacji konfliktu i związanego z nim rozwoju zbrojeń Jedi zaczęli wykorzystywać nowe jednostki przechwytujące typu Eta-2 Actis. TransGalMeg Industries nie pozostało w tyle, powtarzając swój zabieg biznesowy sprzed lat: opracowano nowy typ pierścienia, odpowiadający nie tylko jednostkom Jedi, ale także myśliwcom klonów. Syluire-45 zastąpił na rynku starzejący się model 31. [1]

Wykorzystanie

Adi Gallia była dla siebie zbyt surowa. Czuła, że należało się spodziewać sabotażu pierścieni nadprzestrzennych.
Mace Windu o zniszczeniu pierścieni Syluire-31 podczas bitwy o Kamino.[2]
Zniszczenie pierścieni Syluire-31 podczas bitwy o Kamino.

Pierścienie Syluire-31 eksploatowane były wraz z Deltami-7 przez Zakon Jedi do samotnych misji. W 22 BBY Obi-Wan Kenobi wykorzystał taki sprzęt do podróży na Kamino, a następnie na Geonosis, gdzie rozpoczęły się wojny klonów[3]. Kiedy Jedi zgodzili się objąć funkcje oficerów Wielkiej Armii Republiki, Delty-7 stały się ważnymi myśliwcami republikańskiej floty. W drugim miesiącu konfliktu dwie eskadry Delt – Czerwonych i Niebieskichbroniły Kamino. W trakcie bitwy pierścienie Syluire-31 orbitowały poza strefą walk. Kiedy zbliżał się odwrót statków Konfederacji Niezależnych Systemów, komandor Merai popełnił samobójstwo, niszcząc pierścienie i uniemożliwiając Republikanom wszczęcie pościgu. [2]

Później pierścienie Syluire-31 wykorzystywane były w wielu innych działaniach wojennych. Anakin Skywalker poszukiwał z jego pomocą stacji Skytop [4], którą udało się zlokalizować i zniszczyć [5]. W 21 BBY po raz kolejny współpracujące ze sobą Eskadry Niebieskich i Czerwonych, uzupełnione przez V-19 Torrent, uratowały Organę przed napaścią piratów [6]. Te same jednostki uczestniczyły następnie w obławie w układzie Varonat oraz akcji ratunkowej na Riflorze[7]. Pierścienie Syluire-31 znajdowały się na wyposażeniu WAR w trakcie oblężenia Rendili.

Wraz z eskalacją konfliktu i związanym z nią wyścigiem zbrojeń Delty-7 zostały niemal całkowicie zastąpione przez jednostki Eta-2 Actis, co wypchnęło Syluire-31 z użycia.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!