12 Armia Sektorowa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Obszar działania armii sektorowych 7-12, wchodzących w skład armii Sektorów Kampanii Północnych. Obszar na mapie oznaczony kolorem ciemnoniebieskim, znajdujący się najbardziej na wschód, był kontrolowany przez 12 Armię Sektorową.

12 Armia Sektorowa, znana również jako Dowództwo Cerulean Spear, była armią sektorową wchodzącą w skład Wielkiej Armii Republiki. Była jedną z sześciu armii Sektorów Kampanii Północnych, obejmujących zasięgiem północne obszary galaktyki. Kwatera główna jednostki znajdowała się na planecie Lantillies, natomiast jej dowódcą za czasów Imperium był moff Therbon.

Historia

12 Armia Sektorowa powstała około roku 22 BBY i była odpowiedzialna za ochronę sektora Maldrood, obejmującego północno-wschodnie obszary Środkowych i Zewnętrznych Rubieży. Tym samym została obarczona odpieraniem inwazji oraz kontrolą Separatystów z "zewnętrznego" układu Perlamia, gdzie znajdowały się najbardziej produktywne i najlepiej bronione światy przemysłowe. Jednak już wcześniej 12 Armia zabezpieczyła bazy od Lantillies do Centares razem z siłami 3 Armii Sektorowej. W latach 20-19 BBY odegrała ważną rolę podczas Oblężeń Zewnętrznych Rubieży.

Po przemianowaniu Republiki w Imperium Galaktyczne w 19 BBY, 12 Armia nadal chroniła sektor Maldrood, a jej dowódcą został mianowany moff Therbon. Podczas insurekcji Sy Myrthian, będącej jednym z konfliktów rekonkwisty Rubieży (19-17 BBY), 12 Armia została przeniesiona na Charros IV, gdzie od kilku miesięcy trwały walki sił byłego senatora Separatystów Toonbucka Toory z imperialnym admirałem Adarem Tallonem i generałem Janem Dodonną. Ostatecznie siły Imperium odniosły zwycięstwo, zdobywając przy tym planety Diado i Metalorn oraz okręt flagowy Toory, Defiance's Banner.

Źródła


Sektory "Odwodowe" 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6
Sektory Kampanii Północnych 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12
Sektory Kampanii Południowych 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20