13 Armia Sektorowa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Obszar działania armii sektorowych 13-20, wchodzących w skład armii Sektorów Kampanii Południowych (zielony kolor). Obszar na mapie znajdujący się po prawej stronie (włącznie z Przestrzenią Huttów), był kontrolowany przez 13 Armię Sektorową.

13 Armia Sektorowa, znana również jako Dowództwo Iron Lance, była armią sektorową wchodzącą w skład Wielkiej Armii Republiki. Była jedną z ośmiu armii Sektorów Kampanii Południowych, obejmujących zasięgiem południowe obszary galaktyki. Kwatera główna "trzynastki" znajdowała się na planecie Ord Pardron, zaś jej dowódcą w późniejszym okresie był moff Byluir.

Historia

Jednostka została utworzona około 22 BBY. Była odpowiedzialna za ochronę największego obszaru galaktyki. Teatr działań 13 Armii obejmował sektor Trans-Nebular (znany również jako Sektor 13), znajdujący się w południowo-wschodniej części Środkowych i Zewnętrznych Rubieży oraz Przestrzeń Huttów, gdzie znajdowało się kilka pomniejszych jednostek republikańskich, rozmieszczonych wokół głównych terytoriów Huttów (z wyjątkiem bazy na planecie Toydaria). "Trzynastka" m.in. wielokrotnie obroniła Kamino przez atakami ze strony Separatystów oraz utrzymała linię zaopatrzeniową dla wojsk republikańskich, stacjonujących na Christophsis, którą w pewnym momencie próbowały odciąć siły Separatystów. Sektor Trans-Nebular był również wzmacniany przez sąsiednią 4 Armię Sektorową.

Po przemianowaniu Republiki w Imperium Galaktyczne w 19 BBY, 13 Armia nadal stacjonowała sektorze Trans-Nebular. Natomiast jej dowódcą został mianowany moff Byluir, później awansowany na wielkiego moffa.

Źródła


Sektory "Odwodowe" 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6
Sektory Kampanii Północnych 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12
Sektory Kampanii Południowych 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20