Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Ghes Orade

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ghes orade.JPG
Ghes Orade
Miejsce pochodzenia: Mandalora
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Blond
Przynależność: Mandalorianie
Ghes Orade był Mandalorianinem żyjącym w czasie drugiej galaktycznej wojny domowej, adoptowanym synem Novoca Vevuta, a także mężem Mirty Gev, z którą pobrał się około miesiąc przed zakończeniem konfliktu.

Biografia

Młody Ghes trenowany przez Novoca Vevuta.

Ghes brał udział w spotkaniu w barze Zerri, na Drall, podczas którego Boba Fett chciał ustalić z innymi Mandalorianami, czy chcą pracować dla Thrackana Sal Solo. Gdy Boba zapytał zebranych jak się zapatrują na tę propozycję, Ghes zabrał głos, pytając, co sądzi o niej sam Fett.

Pewien czas później Ghes towarzyszył swej ukochanej, Mircie Gev, w wizycie na grobie jej matki. Ich wizytę zakłóciło przybycie dziadka Mirty, Boby, który widząc Ghesa i wiedząc, że para ma się mocno ku sobie, nie przebierając w słowach zapowiedział młodzieńcowi, że jeśli coś zrobi Mircie, to będzie z nim źle. Po tych słowach Ghes odleciał, zostawiając Mirtę i jej dziadka samych w miejscu pochówku Ailyn Vel i Jango Fetta.

Ghes był również obecny, razem z Mirtą, na farmie Beviina-Vasura, gdy doktor Hayca Mekket aplikowała Bobie lekarstwo na jego chorobę. Gdy do pomieszczenia, gdzie trwał zabieg, mieli wejść dwaj właściciele farmy oraz Mirta i Ghes, Mirta zaoferowała swemu ukochanemu, że jeśli boi się Fetta, to może się schować za nią, ten zbył jej aluzje, stwierdzając jednakże, że traktuje groźbę Fetta poważnie. Podczas zabiegu, gdy doktor Heyca wbijała w mostek Fetta strzykawki, widząc zachowanie Ghesa, zaproponowała mu, że jeśli czuje się słabo, to ma wyjść na zewnątrz, a jeśli nic mu nie jest, to niech poda Fettowi środki przeciwbólowe. Boba jednak stwierdził, że nie są mu one potrzebne, Ghes nie miał więc nic do roboty poza obserwowaniem. Po zabiegu zachęcał Gorana, aby powiedział Mandalorowi o nadlatującej niespodziance, ten jednak nie dał się im zaskoczyć, zgadując, że chodzi o Bes'uliika.

Ghes towarzyszył Mircie, gdy ta przybyła na lądowisko MandalMotors, z którego mieli startować Mandalorianie mający zbombardować fabryki na Murkhanie, aby powiadomić dziadka, czego dowiedziała się o Sintas Vel.

Orade wraz z Mirtą opiekował się odmrożoną z karbonitu Sintas. Gdy w odwiedziny do swojej byłej żony przybył Fett, Ghes akurat także przybył do pomieszczenia, starając się jednakże nie zostać zauważonym przez Mandalora. Gdy to się jednak nie udało, przywitał się z nim i wskazując na trzymany bukiet kwiatów vormur poinformował go, że przyniósł je dla Sintas. Fett stwierdził, że Ghes jest jedynym Mandalorianinem na planecie który się przed nim płaszczy i kazał mu z tym skończyć, ten więc prosto z mostu odpowiedział pozytywnie na pytanie Mandalora, czy ma zamiar poślubić Mirtę.

Ghes był także jednym z Mandalorian biorących odział w bitwie o Fondor, znajdował się na pokładzie statku Orar, gdy ten pochodził do imperialnego gwiezdnego niszczyciela Bloodfin. Ghes przeglądał listę fałszywych kodów transponderów zastanawiając się, który będzie najlepszy na tę okazje, aż Baltan Carid podsunął mu, żeby wybrali jednostkę HoloNetu, bo na nie mało kto zwraca uwagę. Chwilę później Fett polecił mu, aby dołączył do Zerimara znajdującego się w Tra'kadzie.

Ghes biorący ślub z Mirtą.

Będąc już na pokładzie Tra'kada, Ghes skontaktował się z szturmującym okręt Mandalorem, informując go o przybiciu do górnego włazu Bloodfina ambulansu, i zadeklarował, że sprawdzą to wraz z Ramem i zajmą się sytuacją, jeśli okaże się, że to nie sanitariusze przylecieli. Tak też zrobili, gdy ustalili, że ambulansem przybył Darth Caedus, Ghes chciał go zaatakować, jednak na jednoznaczne polecenie Mandalora zaniechał ataku, pozwalając tym samym przeżyć Caedusowi oraz Tahiri.

Tydzień po pierwszej wizycie Gotaba na farmie Beviina-Vasura, Ghes wymienił z Mirtą przysięgę małżeńską, co ogłosił wszystkim jego ojciec, Vevut, zapraszając na przyjecie weselne w swoim domu.

Niecały miesiąc później Ghes brał udział w drugiej bitwie o Roche, będąc pilotem Tra'kada, który dostarczył na powierzchnię oddział Mirty.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!