Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Bitwa o Fondor (41 ABY)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa o Fondor
Konflikt Druga galaktyczna wojna domowa
Data 41 ABY
Miejsce Fondor
Wynik Siły Darth Caedusa zmuszone były się wycofać z przestworzy Fondora. Nastąpił podział w Sojuszu Galaktycznym, powstał Sojusz na Wygnaniu, Resztki Imperium przyłączyły się do sił lojalnych Caedusowi.
Strony
Dowódcy
Siły
Straty
Duże DużeBitwa o Fondor to jedna z bitew rozegranych podczas drugiej galaktycznej wojny domowej, w końcowym jej etapie w 41 ABY. Uczestniczyły w niej zarówno siły Sojuszu Galaktycznego, reprezentowanej przez Fondor Konfederacji jak i Resztki Imperium dowodzone przez Pallaeona, Nieregularna flota Otchłani Natasi Daali a także Mandalorianie pod dowództwem Boby Fetta.

Przyczyny

Fondor dołączył do Konfederacji, nie chcąc być częścią Sojuszu Galaktycznego - Darth Caedus zdecydował się wiec siłą zmusić planetę i jej stocznie do uległości, czyniąc z nich także przykład dla reszty galaktyki.

Pozyskał on dla swej sprawy wojska Imperium dowodzone przez Pallaeona, oferując im w zamian Bilbringi i Borleias. Palleon skontaktował się jednak z Daalą która obiecali przybyć mu w razie konieczności na pomoc, obawiał się bowiem zdrady ze strony Cauedusa.

Caedus wysłał na Fondor pięć stawiaczy min żeby powstały dwa pierścienie tychże wokół planety, jednak Cha Niathal zdradziła informacje na ten temat Luke'owi Skywalkerowi, ten poinformował natomiast o tym siły Fondora, które zadbały o zniszczenie przybyłych stawiaczy min. Caedus nie zmienił jednak swych zamiarów i wraz z flotą oczekiwał w pobliżu Fondora na odpowiedni moment do zaatakowania. Sama Daala także zadbała o dodatkowe wsparcie w postaci Boby Fetta i jego 50 superkomandosów.

Gdy lord Sithów wybrał się symbolicznie na partol swym StealthXem, skończyło się to dla niego niezbyt dobrze - w wyniku stworzonej przez Luke'a Skywalkera potężnej iluzji wprowadził zamęt w szeregach własnej floty, sprawiając, że niektórzy zaczęli szeptać, że może być szalony. Zmierzył się także w myśliwskim pojedynku z Lukiem, który zakończył się awaryjnym lądowaniem w hangarze Anakina Solo.

Bitwa

W końcu, gdy upłynął czas jaki Fondor dostał na podjęcie decyzji, siły Sojuszu ruszyły do ataku - oczekiwane przez nich przybycie fondoriańskiej floty okazało się wyglądać całkowicie odmiennie niż oczekiwali, bowiem zamiast nadlecieć z zewnątrz, ta ukrywała się w okalających Fondor stoczniach i wykorzystując przewagę zaskoczenie rozpoczęła walkę z atakującymi - w ukryciu obecności gotowej do walki floty w stoczniach przed zmysłami Lorda Sithów pomogli zgromadzeni tam Jedi.

Caedus jednak kontynuował atak, pomimo opinii Niathal, że powinni się wycofać - poprzez moc wpływał także na personel swojej floty. Dzięki zastosowaniu potężnej techniki wpływania na umysły Caedus zmusił operatorów pola ochronnego planety do otworzenia go na chwilę którą wykorzystał do zniszczenia emiterów tegoż - czyniąc planetę wrażliwą na ostrzał orbitalny.

Niathal miała jednak wciąż inne plany i ponownie zaproponowała Fondorowi możliwość podania się i specjalny status ekonomiczny, na co mając możliwość wyboru miedzy tym a zniszczeniem, przywódca planety się zgodził. Caedus odmówił jednak respektowania zawieszenia broni i wydał rozkaz kontynuowania ataku, co zaowocowało podziałem we flocie sojuszu galaktycznego - Palleon rozkazał siłom imperialnym by słuchały rozkazów tylko Niathal, stajać po jej stronie. Tahiri, nie chcąc pozwolić by od Jacena odwróciły się siły Imperium zabiła Palleona, władze przejęli wiec Moffowie którzy dołączyli do sił wiernym Caedusowi.

Tymczasem do walki włączyła się nowa siła - przybyła chcąca pomścić Palleona Daala na czele nieregularnej floty otchłani, składającej się z rozmaitych jednostek z czego część była przestarzała, ale jako całość i dzięki wielu wynalazków z laboratorium otchłani, zabójczo skuteczna. Zażądała ona od Caedusa opuszczenia przestworzy Fondora, ten jednak odmówił.

Na pole bitwy przybyli także Mandalorianie, na zlecenie Daali przeprowadzając abordaż Bloodfina - niszczyciela będącego bazą Palleona a teraz Moffów. Tymczasem Caedus widząc ze sytuacja jest beznadziejna dla jego sił wydał lojalnym sobie siłom rozkaz do skoku w nadprzestrzeń a sam udał się na Bloodfina skąd chciał zabrać Tahiri - udało mu się to, choć po drodze obydwoje niemal zginęli walcząc z Mandalorianami.

Po bitwie

Siły lojalne Caedusowi powróciły wraz z nim na Coruscant gdzie samodzielnie rządził on od tego momentu galaktycznym sojuszem,natomiast grupa lojalna Nathial dołączyła do walczących z Jacenem stając się znana jako Sojusz na Wygnaniu.

Znani uczestnicy

Sojusz Galaktyczny

Jedi

Resztki Imperium

Mandalorianie

Konfederacja

Ciekawostki

  • Bitwa o Fondor wymieniona zostali w wydanym w 133 numerze magazynu Star Wars Insider w artykule "10 Key Battles" traktującym o dziesięciu kluczowych bitwach uniwersum.

Źródła