Kiza

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: Koniec i początek: Kres Imperium.

Kiza
Data i miejsce śmierci: 21 ABY, księżyc planety Taw Provode
Rasa: Pantoranka
Kolor skóry: Niebieska
Przynależność:
Kiza była pantorańskim Mrocznym Akolitą pracującym jako detektyw Pokoju i Bezpieczeństwa. Brała udział w rewolucji w Koronecie.

Biografia

W roku 5 ABY Kiza pracowała na posterunku Pokoju i Bezpieczeństwa w Koronecie. W sekrecie działała jednak jako Mroczny Akolita, przygotowując się na dzień ataku. Kiedy ten nastał, detektyw Erno wprowadził na posterunek innego Akolitę o pseudonimie Zapomnienie. Widząc współpracownika Kiza wczuła się w rolę i powitała go. Po kilku minutach kiedy ci poszli na przesłuchanie, rozpoczęła natarcie. Kiedy zaczęły pojawiać się informację o atakach na terenie Koronetu, zgasiła światło i widząc na korytarzu detektywów Shreena, Murseya oraz Rydela zastrzeliła ich. Następnie wycelowała w patrzącego na nią Erno, który zdziwił się zajściem i zapytał o chodziło. Ta idąc w jego stronę zapowiedziała nadchodzącą rewolucję, na co mężczyzna zrozumiał, że ta była jedną z nich. Wyjął swój blaster, lecz kiedy go uniósł jego ręka została ucięta przez Zapomnienie, który w tym czasie wyszedł z biura i znalazł miecz świetlny w podziemnym muzeum. Chłopak widząc zwijającego się z bólu mężczyznę przypomniał mu, iż ostrzegał go wcześniej o mieczu. Kiza dopytała go, czy ostrze było tym którego szukali, co ten potwierdził. Pantoranka uderzyła więc Erno w głowę i widząc jego mdlenie kazała mu powiedzieć wszystkim o nadchodzącej rewolucji.

Po tym jak Kiza dostała maskę wicekróla Lorda Sithów Exima Pansharda od Yupe Tashu, jej umysł popadł w ciemnej stronie mocy, Exim Panshard w jej ciele próbował znaleźć drogę na Exegol, ostatecznie Kiza po wieloletniej kontroli umysłu przez Exima, została zabita przez jej dawną przyjaciółkę Komat oraz Luke'a Skywalkera na księżycu planety Taw Provode a maska wicekróla została zniszczona.

Źródła