Vul Isen

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Vul Isen
Data i miejsce śmierci: 138 ABY
Miejsce pochodzenia: Korriban
Rasa: Givin
Przynależność: Imperium Sithów Dartha Krayta
Vul Isen był sithańskim naukowcem z rasy Givinów. Pracował dla Nowego Zakonu Sithów Dartha Krayta. Mimo, że urodził się na Korribanie, nigdy nie uzyskał tytułu Dartha. Specjalizował się w syntezowaniu toksyn, które natychmiast zabijały. Spowodował śmierć milionów Kalamarian i zyskał po tych wydarzeniach przydomek "Rzeźnika Dac". Wspólnie z Darthem Azardem, oprócz Dac, sprowadził zagładę na planetę Da Soocha i księżyc Napdu. Planował też zatruć Utapau, ale nie zdążył, gdyż został zabity przez Cade'a Skywalkera.

Biografia

Eksterminacja Kalamarian

Wiedza i umiejętności, takie jak moje, też służą zakonowi. Dobrze by było, gdybyś o tym pamiętał
— Vul Isen do Dartha Azarda[1]

Vul Isen został wysłany na planetę Dac, aby przyspieszyć proces dziesiątkowania rasy Kalamarian. W tym celu rozpoczął współpracę z Darthem Azardem, quarreńskim Darthem Nowego Wakonu Sithów. Był zwolennikiem całkowitej zagłady planety, lecz według polecenia Dartha Krayta mieli zginąć jedynie Kalamarianie. Dlatego skorzystał z pomysłu Dartha Wyyrloka i przebudził starożytną bestię Sithów, morskiego lewiatana. Obudzony potwór wyssał energię życiową więźniów obozu nr 28. Następnie Isen poprowadził go swoim pływakiem ku diabelskiej szczelinie, gdzie ukrywali się uchodźcy i broniący ich Komandosi Mon Cal. Po drodze natknęli się na dwa pojazdy typu Krakana. Przy pomocy działek zniszczyli jeden z nich, a lewiatan zabił pilota. Shonmai, która sterowała drugim z nich, zdołała ujść z życiem i uciec.

Vul Isen i Darth Azard budzą lewiatana.

Kiedy Sithowie dotarli na miejsce, do śmiałego ataku na nich przystapiły nieliczne siły kalamariańskich komandosów. Vul Isen, pewny wytrzymałości tarcz swojego pojazdu, postanowił przyglądać się dziełu zniszczenia lewiatana. Był spokojny do momentu, gdy z diabelskiej szczeliny wypłynęły diablornice, którym przewodził pomagający mieszkańcom Dac Rycerz Imperialny, Treis Sinde. Stworzenia te atakując bestię Sithów, unieszkodliwiły ją. W takich okolicznościach Darth Azard nakazał wypuścić pojazdy typu Shark przeciwko Kalamarianom. Aby tego dokonać, należało wcześniej wyłączyć wszystkie osłony imperialnego pływaka, co zauważyli komandosi Mon Cal. Jedna z nich, Shonmai, poświęciła swoje życie niszcząc ten podwodny transporter w wyniku zderzenia. Vul Isen, obudziwszy się po eksplozji, posłużył się {{L|Miecz świetlny|mieczem świetlnym]} Azarda w celu uwolnienia go. Razem z nim, jako jedyni ocalali opuścili wrak i wydostali się na powierzchnię.

Niedługo po tym Darth Wyyrlok nakazał wykonać końcowy protokół, co prowadziło do śmierci wszystkich mieszkańców Dac - nie tylko Kalamarian, ale też Quarrenów. Isen już wcześniej nakazał rozmieścić wirusowe zarodniki na planecie, które mógł wreszcie wypuścić. W ciągu tygodnia Dac zamieniło się w martwą planetę, a tylko nielicznym udało się stamtąd ewakuować z pomocą floty admirała Gara Staziego. Vul Isen zyskał w galaktyce przydomek "rzeźnika Dac".

Zagłada Da Soocha

Rzeźnik Dac na planecie Daluuj kontynuował prace nad kolejnymi toksynami, które miały być wykorzystane przez flotę Sithów. W ślad za nim podążył tam Cade Skywalker, pragnący jego śmierci, ale gdy dotarł na miejsce, Isena już tam nie było. Vul, razem z Darthem Azardem i moffem Yage, poleciał na pokładzie gwiezdnego niszczyciela War Hammer na planetę Da Soocha. Sithowie oskarżyli jej mieszkańców, w tym huttyjskiego właściciela uzdrowiska Maya Armus, Azzima Anjiliac Atirue, o udzielanie schronienia kalamariańskim uchodźcom z Dac. Podjęli decyzję o bezlitosnej karze. Na Da Soocha zrzucili zbiorniki z toksynami, natomiast jej księżyc Napdu został całkowicie ostrzelany.

Truciciel na Utapau

Cade Skywalker i Vul Isen spadają do jeziora.

Gdy Imperium dostało od Huttów informacje, że Gar Stazi przebywa na Utapau, Vul Isen zbudował laboratorium w jednej z tamtejszych grót. Pracując wciąż z Azardem, miał zamiar rozprzestrzenić najgroźniejszą truciznę jaką do tej pory stworzył. W tym czasie jeden z jego agentów miał za zadanie przeprowadzić zamach na Gara Staziego. Próba ta została udaremniona przez Jariaha Syna, a lokalizację pracowni Isena odkryli Cade Skywalker i rycerz Jedi Wolf Sazen. Dla Vula Isena nie była to kompletne porażka jego planu. Trująca substancja była już gotowa i wystarczyło wylać zawartość jednej probówki do wody na planecie, aby zatruć ją całą. Azard rozpoczął walkę z rycerzem, natomiast sithański naukowiec starał się uciec. Po krótkiej walce na miecze świetlne ze Skywalkerem rzucił się wraz z toksyną do jeziora na dnie zapadliska, ponieważ był odporny na tę substancję. Rozwścieczony Cade skoczył od razu za nim, w trakcie lotu przeciął Givina na pół swoim mieczem i złapał probówkę tuż przed wpadnięciem do wody, czym ocalił planetę Utapau.

Osobowość i umiejętności

Bezmyślne posłuszeństwo przystoi wojownikowi, ale uczony musi zadawać pytania... albo nie będzie nic wart
— Vul Isen[1]

Vul Isen cenił sobie naukowe metody ponad wszystko. Był szkolony w akademii Sithów na Korribanie, lecz nie dostąpił zaszczytu przyjęcia tytułu Dartha. Jednak nadrabiał wiele swoim intelektem, co sprawiło, że stał się jednym z najlepszych naukowców w Imperium Sithów. W jego naturze było zadawanie pytań, kwestionowanie decyzji i tworzenie nowych substancji. Nie popierał rozwiązań siłowych, bo nie widział w tym żadnego artyzmu. Obsługa miecza świetlnego nie szła mu zbyt dobrze, chociaż potrafił posługiwać się mocą jak każdy Sith. Cechowała go także niecierpliwość, ponieważ nie znosił braku aktywności umysłowej. Wyrażał niechęć co do osoby Darth Maladi, która według niego była świetnym naukowcem, lecz zbyt egoistycznym i niemożliwym do współpracy.

W jego laboratorium znajdowały się zbiorniki z obiektami doświadczalnymi, którymi byli dla niego przedstawiciele różnych ras. Nie cofał się przed niczym, aby zaspokoić swoją naukową ciekawość, nawet przed chwytaniem żywych osób, na których przeprowadzał później eksperymenty.

Przypisy

Źródła