Xaverri

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Xaverri
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Profesja: Przemytnik
Xaverri była przemytnikiem oraz pewnego rodzaju wojowniczką walczącą z pozostałymi oficerami Imperium. W 14 ABY pobierała nauki u Waru.

Biografia

Czasy Imperium

Podczas panowania Imperium, Xaverri była przemytnikiem. Znała Hana Solo, z którym przez jakiś czas miała zbliżone stosunki. Porzuciła Hana ze względu na to, że Imperium zabiło jej rodzinę i nie chciała się wiązać ponownie. Solo zapamiętał ją jako piękną lecz nadmiernie używającą makijażu kobietę. Pomogła Hanowi i innym przemytnikom z Nar Shaddaa w czasie bitwy. Stworzyła wtedy największe ze swoich dzieł - iluzję gigantycznej floty kosmicznej. Siły Imperium dowodzone przez admirała Windstela Greelanxa dały się nabrać i poniosły klęskę, za którą dowódca został ukarany śmiercią przez Dartha Vadera.

Kontakt z Nową Republiką

Xaverri nawiązała kontakt ze swoim starym znajomym generałem Hanem Solo. Wysłała mu wiadomość w dziwnym i zapomnianym języku, o wydarzeniach dziejących się na stacji Crseih. Po kilku wymienionych wiadomościach ustaliła z nim spotkanie na stacji. Han przybył w towarzystwie C-3PO oraz Luke'a Skywalkera, jednak nie wiedzieli kim jest ich tajemniczy kontakt. Gdy Solo przebywał w tawernie, Threepio nawiązał kontakt z Xaverri. Po przybyciu przemytnika, nie chciała opowiedzieć o zaistniałej sytuacji, twierdząc, że sami muszą jej doświadczyć. Poprowadziła ich do świątyni stwora Waru. Podczas drogi prowadziła rozmowy z Hanem na temat jej zmarłej rodziny. Gdy dotarli do świątyni, Luke poczuł się słabo. Xaverri zaproponowała, że go poprowadzi, gdyż do przebywania z Waru trzeba się przyzwyczaić. W świątyni było pełno żywych istot, które czekały w kolejce do stwora. Gdy nadeszła ich kolej Xaverri przedstawiła swoich towarzyszy istocie, po czym zaczęła z Waru rozmowy o wszechświecie. Pokazała towarzyszom dar uzdrawiania stwora, jednak Han nie chciał w to wierzyć. Po kłótni z przyjacielem, znikła gdzieś na stacji. Gdy Han usłyszał od Luke'a, że Xaverri znów jest w świątyni, ten pobiegł tam, żeby ją stamtąd zabrać. Był świadkiem zabójstwa młodego Ithorianina. Xaverri powiedziała Hanowi, że Waru jest niebezpieczny dla Nowej Republiki. Gdy Han i jego towarzysze zostali wyrzuceni z mieszkania, Xaverri spotkała Solo przypadkiem koło świątyni Waru. Była świadkiem ofiarowania przez lorda Hethrira Anakina Solo i ratunku przez Tigrisa. Pomogła Chewbacce w walce z proktorami. Gdy Han, Luke i Leia wydostali się z wnętrza Waru, Xaverri odleciała ze stacji, aby łapać łowców niewolników i wymierzać im sprawiedliwość.

Źródła