Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


TIE/D

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Tie-d.jpg
TIE Droid
Podstawowe dane
Producent: Sienar Fleet Systems
Rodzaj: Myśliwiec kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Długość: 6,1 m
Uzbrojenie: 2 podwójne działa laserowe
Różne
Załoga: Brak
Rola: Bezzałogowy myśliwiec kosmiczny
Przynależność: Imperium GalaktyczneTIE/D (TIE Droid) to bezzałogowy myśliwiec imperialny wykorzystywany podczas walk z Nową Republiką.

Charakterystyka

Pragnąc przynajmniej częściowo uniezależnić swoją potęgę militarną od "siły żywej", która wymaga długotrwałego szkolenia i momentami może wykazywać się zapędami buntowniczymi, Imperium kilkakrotnie eksperymentowało z wprowadzaniem do walki bezpilotowych pojazdów czy myśliwców. Z początku pracowano nad systemem kontroli jednostek bojowych z pokładu jednostki dowódczej przy wykorzystaniu obwodów przyporządkowania (projekt SFS prowadzony przez dyrektora Lenzera, czerpiący z wzorców z okresu wojen klonów), rozwiązanie to okazało się jednak bardzo wrażliwe na zakłócanie sygnału prowadzącego, a także podatne na przechwycenie kontrolowanych w ten sposób jednostek przez wroga. Rozpoczęto więc prace nad systemem alternatywnym - wyposażeniem każdej walczącej jednostki w autonomiczny system sterowania o rozbudowanej sztucznej inteligencji.

Wprawdzie w okresie galaktycznej wojny domowej istniały już droidy radzące sobie z pilotażem transportowców oraz myśliwców (np. seria R), jednak nie były one w stanie skutecznie toczyć walki - brakowało im instynktu, woli walki i podobnych "organicznych" cech, jak również odpowiednio zaawansowanego oprogramowania. Dopiero za czasów Nowej Republiki naukowcom pracującym dla jednej z grup będących pozostałością po Imperium udało się zbliżyć do celu i skonstruować myśliwiec ze sztuczną inteligencją o takich parametrach, które pozwalałyby jej na branie w miarę skutecznego udziału w walkach.

Konstrukcja ta okazała się wielkim krokiem naprzód w dziedzinie maszyn bezpilotowych - zastępujący pilota komputer Ace-6 jest w stanie prowadzić myśliwiec w normalnych warunkach i podejmować ograniczone działania bojowe. Co prawda w walce z żywymi pilotami TIE/D nie odnosiły większych sukcesów, o ile nie posiadały wyraźnej przewagi liczebnej (większej nawet, niż potrzebowały stare TIE/ln). Automatyczny myśliwiec pozwalał jednak oszczędzić pilotów, których Imperium nie mogło już posyłać lekką ręką na śmierć. W zasadzie jedyną ważniejszą potyczką, w której wykorzystano TIE/D, była bitwa o Mon Calamari, w której myśliwce te produkowano na bieżąco na pokładach Niszczycieli Światów i wprowadzano bezpośrednio do akcji.

Źródła


TIE
[Pokaż/Ukryj]
SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!