Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


TIE/rpt

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LottDodZrodla.png
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

TIE Raptor

TIE /rpt (TIE Raptor) to myśliwiec przewagi przestrzennej o filozofii konstrukcji i przeznaczenia zbliżonej do rebelianckiego X-winga.

Ten dziwnego kształtu myśliwiec nie został zbudowany w Sienar Fleet Systems - tak naprawdę firma ta nie miała najmniejszego pojęcia o jego konstrukcji. Raptory zaprojektowano i budowano w niewielkich ilościach w stoczniach należących do Lorda Zsinja, po tym, jak zdecydował się on wystąpić przeciw Imperium Galaktycznemu i próbował przejąć nad nim władzę, rywalizując zarówno z dawnymi zwierzchnikami i partnerami, jak i ze świeżo powstałą Nową Republiką. Pierwszy raz nowe myśliwce zostały użyte trzy lata po bitwie o Endor, w nieudanej misji mającej na celu zniszczenie Eskadry Łotrów.

Miały mocne opancerzenie kadłuba (niektóre egzemplarze były nawet wyposażane w generatory osłon), dosyć dużą prędkość, potężną siłę ognia oraz zwrotność lepszą, niż u ich konkurencji. Były więc tym, do czego kilka lat wcześniej zaprojektowano T/In - prawdziwymi myśliwcami przewagi powietrznej, o parametrach dorównujących wreszcie maszynom rebelianckim. Ich głównym słabym punktem, oprócz braku hipernapędu i osłon, był niski poziom awioniki - czujniki i systemy celownicze były dość słabe. Wraz z upadkiem Zsinja, przyszedł koniec także i na jego flotę - a żadnej z pozostałych walczących stron nie udało się zdobyć prototypu ani planów TIE Raptora.

Źródła


TIE
[Pokaż/Ukryj]
SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!