Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Szponostatek typu Nssis

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Szponostatek.jpg
Szponostatek typu Nssis
Podstawowe dane
Producent: Chissowie
Rodzaj: Myśliwiec kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Długość: 7,65 m
Silniki: Podwójny silnik jonowy
Przyspieszenie maksymalne: 3800 G
Prędkość w atmosferze: 1000 km/h
Uzbrojenie: 4 działa laserowe L-s7.2
Różne
Załoga: 1 pilot
Przynależność: ChissowieSzponostatek typu Nssis to myśliwiec wyprodukowany i używany przez Chissów, stanowiący połączenie technologii tejże rasy oraz Imperium.

Konstrukcja

Ponieważ konstrukcja Szponostatku bazowała na imperialnej technologii, pod wieloma względami przypomina on maszyny typu TIE. Najbardziej rzucającym się w oczy podobieństwem jest okrągła kabina, będąca zmodyfikowaną wersją kokpitu stosowanego w pojazdach TIE/ln. Poza tym myśliwiec jest wyposażony w podwójny silnik jonowy, ulokowany w głowicy zamocowanej z tyłu kabiny, a cztery działka są zmodyfikowaną wersją działek L-s7.2 firmy Sienar Fleet Systems. O wyjątkowości maszyny decyduje jednak wkład jaki wnieśli inżynierowie Chissów. Cztery łagodnie zakrzywione ramiona dobrze oddają estetykę tej rasy. Są one nie tylko nośnikami dla działek, ale także umożliwiały wykonywanie manewrów nieosiągalnych dla innych myśliwców. Każde z ramion mogło bowiem wykonywać niewielkie ruchy, co powodowało raptowne zwroty i zaskakujące zmiany pozycji. Doktryna wojenna Chissów, w przeciwieństwie do imperialnej, przywiązywała wagę do każdej jednostki, starając się ograniczać straty na ile było to możliwe. Toteż Szponostatek wyposażono w generator tarcz oraz gruby pancerz, co ograniczyło jednak maksymalną prędkość podświetlną. Myśliwiec korzystał także z hipernapędu, jednak był pod tym względem ograniczony przez technologię podróży nadprzestrzennych stosowaną przez Chissów. Do przemieszczania się wykorzystywał sygnał z sieci punktów nawigacyjnych rozmieszczonych na terytorium Chissów, odbierany przez specjalną boję zamontowaną na każdym Szponostatku. Z tego powodu nie posiadał komputera nawigacyjnego, przez co podróże na obce terytorium bez odpowiednich modyfikacji były praktycznie niemożliwe.

W boju

Szponostatek nadrabiał braki w prędkości dużą manewrowością i wytrzymałością znacznie większą niż imperialne myśliwce. Wielu chissańskich pilotów potrafiło, wykorzystując ruchomość skrzydeł, wprowadzić statek w korkociąg, jednocześnie prowadząc ostrzał ze wszystkich czterech działek. Manewr ten, jeśli dobrze przeprowadzony, nie dawał ofierze szans na wykonanie uniku. Maszyny te mają głównie za zadanie patrolowanie przestrzeni Chissów, jednak wzięły udział w bitwie o Kalarbę po stronie Nowej Republiki.

Źródła


TIE
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!