Able-1707

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Able-1707 "Able"
Data i miejsce narodzin: 32 BBY
Miejsce pochodzenia: Kamino
Rasa: Człowiek-klon
Wzrost: 183 cm
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Jasny
Przynależność:
Profesja: Żołnierz-klon
Able-1707 znany także jako CT-1707, BL-1707 lub Able, był szeregowym żołnierzem-klonem pod dowództwem mistrzyni Jedi Shaak Ti.

Biografia

Wojny klonów

Niecały rok po rozpoczęciu wojen klonów Able wraz z oddziałem rozbił się na nieznanej planecie. Po zaciętej walce z droidami większość oddziału klona straciła życie, a inni byli ciężko ranni. Oddział klonów, który nie miał szans na pomoc, został pozostawiony sam sobie.

W służbie Rebelii

21 lat po rozbiciu się statku Able'a na planetę przybyli Luke Skywalker i komandor Narra, którzy szukali schronienia przed imperialnymi oddziałami.

Wówczas klon dowiedział się o zmianach jakie zaszły w galaktyce, o powołaniu Imperium i rozkazie 66. Kiedy Luke ujawnił, że jest Jedi, Able postanowił oddać się mu pod rozkazy. Wspólne zaplanowali oni akcję, która miała na celu uwolnienie reszty przebywających na planecie Rebeliantów oraz wydostanie się z niej. Podczas ataku na imperialne oddziały klon wykazał się niesamowitą odwagą. Osłaniał odwrót Rebeliantów i samotnie zniszczył prom typu Lambda, co przypłacił kontuzją barku, w który został trafiony z blastera. Po wydostaniu się z planety dołączył do Rebeliantów.

Uzbrojenie

Podczas walki z Imperium Able posiadał karabin typu DC-15 oraz detonator termiczny.

Ciekawostki

Able posiada wiele alternatywnych imion, które otrzymał w różnych źródłach. Przedstawia się jako Able-1707 w czasie swego pierwszego pojawiania się w historii "Generał Skywalker", które zostaje następnie użyte w Databanku i The Complete Star Wars Encyclopedia. Imię CT-170 pada w artykule Underworld Appendix: Swoops, Spice, and Wretched Rogues na stronie Hyperspace. Natomiast w historii Wektor, zostaje określony jako BL-1707. Artykuł używa pierwszej wersji imienia, ponieważ ma potwierdzenie w największej liczbie żródeł.

Dodatkowo w Databanku pada jeszcze jedno określenie: A-1707. To imię jest jednak najprawdopodobniej błędne, albowiem numery, zaczynające się na A były przeznaczone wyłącznie dla prototypowej partii klonów serii ARC, podczas gdy Able jest zaledwie zwykłym szeregowcem.

Źródła