"Generał" Skywalker, część 2

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

"Generał" Skywalker, część 2
Empire 27: "General" Skywalker, Part 2
Scenariusz: Ron Marz
Ilustracje: Nicola Scott
Kolory: Michael Atiyeh
Ilustracja na okładce:
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
15 grudnia 2004
Wydanie polskie: Mandragora
7 kwietnia 2006
Przekład: Jarosław Rybski
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Imperium
Zeszyt/Tom: 27 z 40
Poprzedni: "Generał" Skywalker, część 1
Następny: Wrak
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Imperium
Czas akcji: 0 ABY


"Generał" Skywalker, część 2 (Empire 27: "General" Skywalker, Part 2) to dwudziesty siódmy zeszyt serii komiksowej Imperium i zarazem druga i ostatnia część historii "Generał" Skywalker. W USA ukazał się 15 grudnia 2004 roku nakładem wydawnictwa Dark Horse Comics, natomiast w Polsce został wydany przez wydawnictwo Mandragora 7 kwietnia 2006 roku w jedenastym numerze magazynu Star Wars.

Streszczenie

Bitwa o planetę, na której miała zostać stacja podsłuchowa, trwa dalej. Wedge Antilles i Zev Senesca walczą z myśliwcami TIE na orbicie planety, ale mają poważne kłopoty. Meldują komandorowi Narrze, że spróbują odciągnąć myśliwce od walk na planecie. Tymczasem Narra wraz z Lukiem Skywalkerem mają własne kłopoty. W kraterze w którym się ukryli, czekał już żołnierz-klon z okresu wojen klonów. Luke ma przy sobie miecz świetlny i jest gotów go użyć, ale Narra go powstrzymuje. Klon chce koniecznie wiedzieć kim jest dwójka Rebeliantów. Narra przedstawia siebie i Skywalkera i pyta klona od jak dawna przebywa na planecie. Żołnierz opowiada swoją historię: rozbił się na planecie w rok po rozpoczęciu wojen klonów. Mówi, że cała załoga zginęła, tylko on przeżył. Jest przekonany, że jest już na tej planecie od przynajmniej dwudziestu lat. Narra wspomina, że za młodu widział żołnierzy-klonów w akcji. Klon ma ciągle jednak wątpliwości. Pyta Rebeliantów czy są Separatystów. Narra opowiada jednak, że Separatystów już dawno nie ma. Zostali pokonani, ale okazało się, że cała wojna była spiskiem Imperatora Palpatine'a, który przekształcił Republikę w Imperium Galaktyczne, które rządzi Galaktyką z pomocą strachu i terroru. Opowiada też, że Palpatine zdradził i eksterminował prawie wszystkich rycerzy Jedi. Klon jest zszokowany, że Jedi, generałowie wojsk Republiki, zginęli. Luke wyciąga jednak miecz świetlny i udowadnia, że niektórzy Jedi wciąż istnieją i walczą po stronie Rebelii. Narra okłamuje klona, że Skywalker jest jednym z ważniejszych przywódców Sojuszu. Klon mówi, że jeśli Jedi podnieśli broń przeciw Imperium, to i on to zrobi, po czym zdejmuje hełm i wyjawia swe imię: Able. Klon ma pomysł jak wydostać się z planety. Nakazuje zebrać wszystkich Rebeliantów.

Imperialny oficer przesłuchuje jednego ze złapanych Rebeliantów. Żąda wyjawienia miejsca pobytu jego współtowarzyszy. Gdy słyszy odmowę współpracy, oficer zabija swego więźnia. Badanie myśliwców też nie przynosi efektów. Nagle z lasu wyłania się trójka Szturmowców, prowadzących schwytanych Rebeliantów. Oficer jest zadowolony, że ich misja jest zakończona. Jeden ze szturmowców pyta czy mogą wykorzystać statki wroga jako miejsce odosobnienia. Oficera zgadza się, ale po chwili domyśla się, że jest to podstęp. Każe Szturmowcowi zdjąć hełm i pyta o nazwisko ostatniego dowódcy. Szturmowiec zdejmuje hełm i wyłania się twarz Able'a, który mówi, że jego ostatnim dowódcą była Jedi Shaak Ti i zabija oficera. Pozostałymi Szturmowcami okazują się Narra i Skywalker. Wybucha kolejna walka. Rebelianci wchodzą na pokłady statków i rozpoczynają ewakuację. Jeden ze statków imperialnych prowadzi jednak ostrzał i uniemożliwia start statkom. Able postanawia zająć się tym problemem. Biegnie w kierunku statku Imperium, zabija strzegących go Szturmowców i wrzuca na jego pokład detonator. Statek wybucha, ale Able zostaje złapany przez Szturmowców. Zabija ich jednak Luke, strzelając do nich z pokładu swojego X-Winga, a Able'a łapie z pomocą płozy do lądowania. Następnie przekazuje klona jednemu z transportowców i wszyscy odlatują z planety i docierają do punktu zbornego. Able dostaje propozycję działania na rzecz Rebelii, jako tajny agent. Żołnierz-klon zgadza się.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Galeria okładek

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2004, 15 grudnia USA --- Dark Horse Comics 24 strony Druk (miękka) 2.99 USD
2006, 22 lutego
(w Empire: Allies and Adversaries)
USA --- Dark Horse Comics 120 stron Druk (miękka) ---
2006, 7 kwietnia
(w Star Wars 3/2006)
Polska --- Mandragora 24 strony Druk (miękka) 5,00 PLN
2006, 9 listopada
(w "Generał" Skywalker (wydanie zbiorcze))
Polska --- Mandragora 144 stron Druk (miękka) 39,90 PLN
2008, 17 września
(Luke Skywalker, Last Hope for the Galaxy)
USA 9781595821515 Dark Horse Comics 800 stron Druk (miękka) ---
2011, 23 listopada
(Omnibus: At War with the Empire 2)
USA 1595827773 Dark Horse Comics 464 stron Druk (miękka) ---
2017, 23 maja
(w Legends Epic Collection: The Rebellion 2)
USA 9781302906962 Dark Horse Comics --- Druk (miękka) ---
2019, 24 kwietnia (w Imperium 4) Polska 987-88-334-2103-2 DeAgostini --- Druk (twarda) 39,99 PLN


Imperium
[Pokaż/Ukryj]