Biggs Darklighter: Bohater Rebelii, część 4

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Biggs Darklighter:
Bohater Rebelii, część 4
Empire 15: Darklighter, Part IV
Scenariusz: Paul Chadwick
Ilustracje: Douglas Wheatley
Kolory: Christopher Chuckry
Litery: Sno Cone Studios, Ltd.
Redakcja: Randy Stradley
Ilustracja na okładce:
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
24 grudnia 2003
Wydanie polskie: Egmont Polska
23 września 2009
(w Star Wars Komiks - wydanie specjalne 2/2009)
Przekład: Maciej Drewnowski
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Imperium
Zeszyt/Tom: 15 z 40
Poprzedni: Dzikie serce
Następny: Do ostatniego żołnierza, część 1
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Imperium
Czas akcji: 0 BBY


Biggs Darklighter: Bohater Rebelii, część 4 (Empire 15: Darklighter, Part IV) to piętnasty komiks z serii Imperium. W Polsce został wydany wraz z całą serią Biggs Darklighter: Bohater Rebelii w drugim numerze wydania specjalnego Star Wars Komiks.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
To Biggs Darklighter, it seems like he's already lived a lifetime of adventures since joining the Rebel Alliance. But now, reunited with his boyhood friend Luke Skywalker, Biggs faces what will prove to be the adventure of his life--and his death: the assault on the Death Star!

Strap into your pilot seats and lower your blast shields--the Rogue Squadron is about to make galactic history! - (Dark Horse Comics, 2003)

Streszczenie

Księżyc Yavin 4. Biggs Darklighter, wraz z dr Shae Polikex i kapitan Nerą Dantels przeszukują dżunglę w poszukiwaniu lekarstwa dla chorego kolegi - Dereka "Hobbie" Kliviana. Biggs, wymachując maczetą ścina gęste trawy. Nagle z jednej z nich wyłania się rój owadów. Udaje się je odpędzić, jednak krzyki Darklightera zwabiają jednego z miejscowych półinteligentnych drapieżników. Gdy przyjaciele rozmawiają o historii Yavinu, atakuje on Biggsa. Strzały Nery na niewiele się zdają, jednak pilot przekłuwa maczetą tors potwora. W momencie jego śmierci czuje jakieś dziwne uczucie, jakby to on sam umierał. Tymczasem na Yavinie zjawia się Millennium Falcon z planami Gwiazdy Śmierci na pokładzie. R2-D2 przekazuje je generałowi Dodonnie. W tym czasie Biggs i Shae odnajdują rzadką rośliną, mogącą uleczyć Hobbiego. Przerywa im alarm, nakazujący wszystkim pilotom powrót do bazy. Darklighter zabiera kwiat i po powrocie przekazuje w ręce medyków. Na odprawie rebelianci dowiadują się o nowym zagrożeniu. Otóż Gwiazda Śmierci, ściągnięta nadajnikiem z Sokoła Millenium przyleciała by zniszczyć bazę na Yavinie. Celem pilotów ma być dostanie się do wnętrza Gwiazdy Śmierci i wstrzelenie torpedy protonowej do kanału wentylacyjnego reaktora stacji bojowej. Po pożegnaniu z Nerą Dantels, Biggs przygotowuje myśliwiec do walki i nagle widzi znajomą twarz. Jest to Luke Skywalker - jego przyjaciel z Tatooine. Piloci opowiadają sobie nawzajem swoje historie. Okazuje się, że razem będą walczyć w Eskadrze Czerwonych. Tymczasem w szpitalu dr Polikex wstrzykuje lekarstwo Derekowi. W tym samym czasie myśliwce startują do bitwy. Mimo bohaterstwa rebelianckich pilotów, myśliwce TIE mają przewagę liczebną i niszczą kolejne X-Wingi. Do walki staje również sam Darth Vader. W końcu nawet Wedge Antilles zmuszony jest wycofać się. Na polu bitwy pozostają tylko dwa myśliwce - Luke'a i Biggsa. Wlatują one do kanionu, ścigane prze dwa TIE Fightery i myśliwiec Dartha Vadera. Biggsa ginie, zastrzelony przez Sitha, jednak dzięki jego poświęceniu oraz pomocy Sokoła Millenium Gwiazda Śmierci zostaje zniszczona. W tym momencie Derek "Hobbie" Klivian budzi się ze śpiączki a jego choroba ustępuje. Luke, Han Solo i Chewbacca zostają odznaczeni przez Leię medalami. W galerii bohaterów, Hobbie i Nera oddają hołd holopomnikowi Biggsa.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2003, 24 grudnia USA --- Dark Horse Comics 32 stron Druk (miękka) 2,99 USD
2004, 26 maja
(w Biggs Darklighter: Bohater Rebelii (wydanie zbiorcze))
USA 9781569719756 Dark Horse Comics 144 strony Druk (miękka) 17,99 USD
2007, 5 września
(w 30th Anniversary Collection 7: Darklighter)
USA 9781593078065 Dark Horse Comics 96 stron Druk (twarda) 19.95 USD
2009, 23 września
(w Star Wars Komiks - wydanie specjalne 2/2009)
Polska 9771899488569 Egmont Polska 96 stron Druk (miękka) 9,99 PLN
2012, 18 kwietnia
(w Omnibus: The Other Sons of Tatooine)
USA 9781595828668 Dark Horse Comics 440 strony Druk (miękka) 24,99 USD
2019, 13 marca
(Imperium 1)
Polska 9788833421001 DeAgostini --- stron Druk (twarda) 39,99 PLN

Linki zewnętrzne


Imperium
[Pokaż/Ukryj]