Dzikie serce

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Dzikie serce
Empire 14: The Savage Heart
Scenariusz: Paul Alden
Ilustracje: Raúl Treviño
Ilustracja na okładce: Francisco Ruiz Velasco
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
10 grudnia 2003
Wydanie polskie: Egmont Polska
16 kwietnia 2010
Przekład: Maciej Drewnowski
Typ publikacji: One-shot
Seria/Cykl: Imperium
Zeszyt/Tom: 14 z 40
Poprzedni: Lojalność to nie grzech
Następny: Do ostatniego żołnierza, część 1
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Imperium
Czas akcji: 0 ABY


Dzikie serce (org. Empire 14: The Savage Heart) to czternasty zeszyt z serii komiksów Imperium. Jest to pojedynczy zeszyt, który nie należy do żadnej z mini-serii. Za jego scenariusz odpowiada Paul Alden, a rysunkami zajął się Raúl Treviño. Ilustrację z okładki komiksu narysował Francisco Ruiz Velasco. Został wydany przez wydawnictwo Dark Horse Comics 10 grudnia 2003 roku. W Polsce ukazał się nakładem wydawnictwa Egmont Polska 16 kwietnia w Star Wars Komiks 4/2010.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Vader alone.

Vader the undefeated.

Vader the savage.

After the destruction of the Death Star, Darth Vader attempts to make it to an Imperial safe haven in his crippled TIE fighter, only to crash land in a savage wilderness. Forced to make his way on foot, attacked by ferocious native carnivores, Vader shucks off the restraints of Imperial order and Sith schemes and embraces his raw, wild power.

This is Vader as you never seen him before!(Dark Horse Comics, 2003)

Wydanie polskie
Jak pamiętamy z filmu Nowa nadzieja, podczas bitwy o Yavin prototypowy myśliwiec typu TIE Advanced x1, pilotowany przez Dartha Vadera, został uszkodzony i wyleciał w przestrzeń komiczną. Komiks pokazuje, co działo się z Mrocznym Lordem Sithów wkrótce po zniszczeniu pierwszej Gwiazdy Śmierci. Na planecie Vaal odzywają się w nim pradawne instynkty i uczucia.(Egmont Polska, 2011)

Streszczenie

Po bitwie o Yavin i eksplozji Gwiazdy Śmierci Darth Vader z trudem uchodzi z życiem. Dzięki swej potędze opanowuje uszkodzony myśliwiec i postanawia jak najszybciej opuścić pole walki. Uszkodzenia statku okazują się na tyle duże, że niemożliwa jest jakakolwiek łączność, a praca hipernapędu jest mocno ograniczona. Na radarze Vader wykrywa niedużą planetę Vaal, na której znajduje się placówka imperialna. Postanawia więc dokonać na jej powierzchni koniecznych napraw.

Tymczasem na powierzchni planety trzech żołnierzy spędza beztrosko czas wolny. Nie spodziewają się żadnej wizyty, czy inspekcji, więc szydzą z jednego z nich, który chce uzupełnić raporty.

Niedługo później Vader dociera w okolice planety. Jak się okazuje opasają ją asteroidy. Vader bez wsparcia komputera nawigacyjnego próbuje przedostać się przez ostatnią przeszkodę na swej drodze. Udaje mu się, lecz nie obywa się bez kolejnych uszkodzeń. Myśliwiec z trudem ląduje na powierzchni planety, lecz nie nadaje się do dalszej podróży. Vader postanawia udać się do placówki, która jak się okazuje nie jest tak blisko, jak początkowo przypuszczał.

Tymczasem w bazie jeden z przebywających tam oficerów zgłasza swemu przełożonemu, że zauważył statek lądujący nieopodal na powierzchni. Sierżant wyśmiał go, że zapewne był to tylko meteoryt.

W tym samym czasie Vader wyrusza w drogę. Niedługo później natrafia na grupę stworzeń zwanych hyenaxami. Dochodzi do walki. Początkowo Sith nie ma z nimi problemu, lecz po pewnym czasie z uwagi na sporą przewagę liczebną przeciwników pada na ziemię pod ciężarem grupy zwierząt. Udaje się mu jednak przy użyciu Mocy odepchnąć drapieżniki od siebie. Niechcący traci przy tym również miecz świetlny. W tym momencie rzuca się na niego przywódca grupy. Vader szybkim ruchem przywołuje miecz i przecina na pół przeciwnika. Pozbawione przywódcy zwierzęta opuszczają okolicę. W nocy Vader postanawia odpocząć pod jednym z drzew. Niespodziewanie odwiedzają go dwa hyenaxy przynosząc z sobą ciało zabitego przywódcy. Gest ten jest symbolem uznania Sitha za nowego przywódcę. Rankiem Vadera budzą odgłosy jego towarzyszy. Okazuje się, że zaatakował ich inny drapieżnik. Sith bez wahania włącza się do walki i wraz z hyenaxami zabija przeciwnika.

Jakiś czas później w placówce najbardziej sumienny oficer przychodzi do przełożonego i mówi mu, że faktycznie miał racje i nie potrzeba się przejmować kontrolami, czy wizytami. W tym samym momencie za jego plecami pojawia się Vader. Bez słowa mija żołnierzy i wchodzi na pokład promu. Chwilę później odlatuje. Przybyłe za nim hyenaxy rzucają się na oficerów i zabijają ich.

Po powrocie na Coruscant Vader jest witany z życzliwością, gdyż wszyscy myśleli, że zginął w bitwie nad Yavinem. Sith nie słuchając ich rozkazuje jednemu z oficerów przywiezienie jego myśliwca z Vaal i uzupełnienie załogi tamtejszej placówki.

Zawartość

Galeria

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
komiksu Dzikie serce.

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2003, 10 grudnia USA --- Dark Horse Comics 32 strony Druk (miękka) 2,99 USD
2004, 27 października (w Empire: The Imperial Perspective) USA 978-1-59307-128-8 Dark Horse Comics 144 stron Druk (miękka) 17,95 USD
2010, 16 kwietnia (w Star Wars Komiks 4/2010) Polska --- Egmont Polska 48 stron Druk (miękka) 5,99 PLN
2011, 9 marca (w Omnibus: At War with the Empire 1) USA 9781595826992 Dark Horse Comics 408 stron Druk (miękka) 24.99 USD
2016, 22 czerwca (w Legends Epic Collection: The Rebellion 1) USA 9781302488642 Marvel Comics 504 strony eBook 29,99 USD
2016, 12 lipca (w Legends Epic Collection: The Rebellion 1) USA 9780785195467 Marvel Comics 504 strony Druk (miękka) 39,99 USD

Linki zewnętrzne

Recenzje


Imperium
[Pokaż/Ukryj]