Do ostatniego żołnierza, część 1

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Do ostatniego żołnierza, część 1
Empire 16: To the Last Man, Part 1
Scenariusz: Welles Hartley
Ilustracje: Davidé Fabbri
Kolory: Davidé Fabbri
Tusz: Christian Dalla Vecchia
Litery: Sno Cone Studios, Ltd.
Redakcja: Randy Stradley
Ilustracja na okładce: David Michael Beck
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
28 stycznia 2004
Wydanie polskie: DeAgostini
10 kwietnia 2019
Przekład: Monika Mazur
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Imperium (seria)
Zeszyt/Tom: 16 z 40
Poprzedni: Biggs Darklighter: Bohater Rebelii, część 4
Następny: Do ostatniego żołnierza, część 2
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Imperium
Czas akcji: 0 ABY


Do ostatniego żołnierza, część 1 (org. Empire 16: To the Last Man, Part 1) to szesnasty zeszyt z serii komiksów Imperium wydawanych przez Dark Horse Comics. Jest zarazem pierwszym zeszytem minii-serii Do ostatniego żołnierza. Premiera komiksu odbyła się 28 stycznia 2004 roku. Jego scenariusz opracował Welles Hartley, zaś za ilustrację odpowiada Davidé Fabbri. Ilustrację na okładce przygotował David Michael Beck.

W Polsce komiks ukazał się wraz z całą mini-serią w albumie Imperium 3 10 kwietnia 2019 roku nakładem wydawnictwa DeAgostini. Za jego tłumaczenie odpowiada Monika Mazur.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
He may have washed-out as a pilot at the Imperial Academy, but Lt. Janek Sunber has found a new home in the infantry. Hoping for a post on a world where he could see some action against the Rebels, he instead finds himself on the jungle world of Maridun as part of a regiment overseeing the construction of a new base. But just when he’s resigned himself to a long, uneventful tour of duty, things heat up. The alien natives are restless, and on the hunt for human skulls! Sunber is about to learn one of the truths about the infantry: all service is sacrifice, and in the infantry that sacrifice is usually in blood! (Dark Horse Comics, 2004)

Streszczenie

Rok 0 ABY, odległa planeta Maridun. Niewielki oddział imperialny powoli przedziera się przez dżunglę, by nadzorować budowę nowej bazy. Wśród nich znajduje się młody porucznik Janek Sunber – mężczyzna, który doskonale rozumie swoją rolę w piechocie. Wie, że służba to poświęcenie i nie waha się pomagać swoim podwładnym w pracy fizycznej. Wzbudza tym samym niechęć innych oficerów, którzy tego rodzaju zajęcia uważają za poniżające. Należą do nich leniwy kapitan Gage oraz próżny komandor Frickett. Postawa Sunbera imponuje za to dowódcy oddziału - generałowi Zieringowi, który nakazuje starszym oficerom brać przykład z porucznika.

W pewnym momencie konwój zostaje zaatakowany przez tubylców. Szturmowcy szybko eliminują zagrożenie w postaci amaniańskich wojowników, a nieświadomy sytuacji Ziering rozkazuje kontynuować marsz. Jedynie w głowie Janka Sunbera rodzą się wątpliwości. Dlaczego pokojowi do tej pory mieszkańcy Mariduna zaatakowali żołnierzy Imperium? Jaki związek mają z tym tajemnicze, pokryte rysunkami skały i słowa jednego z podwładnych o toczonych przez tubylców rytualnych walkach Takital?

W końcu oddział dociera do niewielkiej placówki górniczej – celu ich wyprawy. Kopalnia jest opustoszała, widać ślady bitwy. Żadnych ocalałych. Nikt nie ma wątpliwości, że za atakiem stoją Amanianie. Ponadto wszystko wskazuje na to, że agresorzy zabrali górnikom broń.

Generał Ziering podejmuje decyzje o budowie umocnień. Chce być przygotowany na kolejne natarcie. Frickett i Gage ignorują zagrożenie ze strony prymitywnych tubylców, Sunber za to podchodzi do sprawy o wiele poważniej i nieśmiało wypunktowuje błędy swoich zwierzchników w rozplanowaniu obrony. Ziering respektuje zdanie porucznika, przez co starsi oficerowie czują do Janka jeszcze większą wrogość.

W nocy oddział zostaje zaatakowany przez Amanian. Napastnicy sabotują jednego z dwóch Juggernautów jakim dysponowali imperialni, a eksplozja maszyny rani generała. Atak dobiega końca. Dowodzenie przejmuje tymczasowo Frickett, zaś Gage przydziela Sunbera do budowy umocnień, których stworzenie zasugerował poprzedniego dnia. Zirytowany zachowaniem kapitana, generał Ziering wysyła Gage'a na patrol. Podczas zwiadu on i jego podwładni zostają zaatakowani przez Amanian. Z kłopotów wybawia go Sunber, ostrzeliwując przeciwników z działek Juggernauta. Nadciąga jednak kolejna fala nieprzyjaciół.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2004, 28 stycznia USA --- Dark Horse Comics 32 strony Druk (miękka) 2,99 USD
2004, 27 października
(w Empire: The Imperial Perspective)
USA 978-1-59307-128-8 Dark Horse Comics 144 stron Druk (miękka) 17,95 USD
2012, 18 kwietnia
(w Omnibus: The Other Sons of Tatooine)
USA 9781595828668 Dark Horse Comics 440 stron Druk (miękka) 24,99 USD
2016, 12 lipca
(w Legends Epic Collection: The Rebellion 1)
USA 978-0785195467 Marvel Comics --- Druk (miękka) 34,99 USD
2019, 10 kwietnia
(w Imperium 3)
Polska 978-88-334-2102-5 DeAgostini --- Druk (twarda) 39,99 PLN

Linki zewnętrzne


Imperium
[Pokaż/Ukryj]