Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Bitwa na Gwieździe Śmierci

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Starkiller vs Vader.jpg
Bitwa na Gwieździe Śmierci
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 2 BBY
Miejsce Gwiazda Śmierci
Wynik
Strony
Imperium Galaktyczne Sojusz dla Przywrócenia Republiki
Dowódcy
Siły
Straty
  • Galen Marek
  • Wielu niewolników WookieeBitwa na Gwieździe Śmierci odbyła się w 2 BBY na pokładzie tej stacji bojowej pomiędzy siłami Sojuszu Rebeliantów i Imperium Galaktycznego.

Przebieg

Po tym jak uczestnicy spotkania, mającego na celu podpisać porozumienie (Bail Organa, Garm Bel Iblis, Mon Mothma i najpewniej jeszcze kilka innych osób) zostali aresztowani przez siły Imperium, imperator Palpatine zażądał przetransportować ich na budującą się Gwiazdę Śmierci, by tam osobiście zakończyć ich żywoty. Tajny uczeń Dartha Vadera, Galen Marek i jego towarzyszka Juno Eclipse, którzy nieco wcześniej zdecydowali się porzucić Imperium na rzecz Rebelii, ruszyli na ratunek skazańcom, korzystając ze statku Rogue Shadow.

Na miejscu namówili pracujących przy budowie niewolników Wookiee, by wszczęli bunt, a także odnaleźli i uwolnili mistrza Jedi Rahma Kotę, który jednak nie zginął w pojedynku z Markiem na Nar Shaddaa. Następnie odbili więźniów, po czym załadowali ich na statek, wciąż stawiając silny opór nieprzyjaciołom, w tym elitarnej imperialnej Gwardii Cienia. Marek tymczasem udał się w kierunku wieży audiencyjnej imperatora. Po drodze spotkał swojego byłego mistrza, z którym rozpoczął pojedynek. Zaczął rzucać w Vadera nie tylko wszystkim, co znalazł pod ręką, ale też błyskawicami Mocy. Mroczny Lord walczył zaciekle, ale nie mógł przedrzeć się przez linię obrony Marka. W końcu szala zwycięstwa zdecydowanie przechyliła się na korzyść młodszego mężczyzny. Vader odniósł bardzo poważne obrażenia i stanął na krawędzi śmierci.

Wtedy na scenę wyszedł Palpatine, oferując Markowi stanowisko Vadera. Chwilę nieuwagi imperatora wykorzystał Kota, który ukradł mu miecz świetlny. Ten zaczął smagać go błyskawicami. Na pomoc rzucił się Marek, rzucając w starca różnymi przedmiotami. Monarcha zaczął udawać osłabionego, by w ten sposób wciągnąć chłopaka w pułapkę, ten jednak nie dał się nabrać. Palpatine począł razić go piorunami, a walka rozpoczęła się na nowo.

Po chwili Marek wyczuł, że Vader będzie usiłował schwytać Rebeliantów. Nie chcąc do tego dopuścić, skupił w sobie całą swoją Moc, po czym uwolnił ją w potężnej eksplozji, która rozsadziła jego ciało. Wieża imperatora została zniszczona.

Po bitwie

Vader i imperator szybko doszli do zdrowia. Gwiazda Śmierci została jednak potężnie uszkodzona, toteż jej ukończenie zabrało znacznie więcej czasu niż pierwotnie zakładano.

Eclipse, Kota i przywódcy Rebelii udali się na Kashyyyk, do domu ojca Galena, Kenta. Tam odnaleźli symbol jego rodziny, który odtąd, w uznaniu za zasługi młodzieńca, został oficjalnym symbolem Sojuszu.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!