Zapraszamy do udziału w konkursie


Herezja Jeedai

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Herezja Jedi)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Vua Rapuung, twórca herezji

Herezja Jeedai to religia, która wyznawali Zhańbieni oraz najniższe kasty Yuuzhan Vongów.

Historia

Powstanie

Herezja Jeedai rozpoczęła się w 26 ABY, na Yavinie 4 podczas inwazji na tę planetę. Wtedy to Zhańbiony Vua Rapuung spotkał rycerza Jedi, Anakina Solo. Obaj mieli jakiś cel: Anakin chciał odzyskać porwaną przyjaciółkę, a Vua chciał wydobyć prawdę od Mezhan Kwaad. Dostali się do dametuków mistrzów przemian i wypełnili swoje cele. Był to pierwszy znany przypadek, gdy Yuuzhanin sprzymierzył się z "niewiernym".

Gdy Vua Rapuung został zabity setki Zhańbionych oglądało jego śmierć i poświęcenie wobec Jedi. Przekazali oni Nowinę swoim rodzinom, które szybko uznały, że Jedi mogą przynieść im odkupienie zamiast boga Yun-Shuna.

Yu'Shaa, przywódca heretyków

Rozprzestrzenienie się

Gdy siły Yuuzhan zaatakowały Yag'Dhul, Anakin Solo, Tahiri Veila i Corran Horn porwali yuuzhański statek szpiegowski klasy Yorik-stronha. Na jego pokładzie spotkali Taan, Zhańbioną wierzącą w herezję. Była ona jedną z heretyków przebywających w przestworzach Imperium Yuuzhan Vongów. Gdy Coruscant padło setki Zhańbionych zamieszkało na planecie. Dom znaleźli tu także heretycy, którzy zamieszkali w nieodwiedzanych podziemiach. Tam szerzyli swoją religię przez wędrownych bajarzy takich jak Vuurok I'pan lub głosicieli jak Aarn.

Yu'Shaa

W 28 ABY ruch heretyków nabrał sił. W ich szeregach pojawił się nowy gracz znany jako Ammorn. W rzeczywistości był to wyrzucony poza obręb społeczeństwa Nom Anor. Gdy obóz, w którym mieszkał został zniszczony, a jego towarzysze zabici, przywdział maskera ooglitha i stał się Prorokiem - Yu'Shaa.

Yu'Shaa wprowadził nowe zasady w herezji Jeedai. W Jedi zaczęło wierzyć coraz więcej Zhańbionych oraz robotników. Prorok wkrótce dostał w swoje szeregi nowy nabytek: kapłankę Ngaaluh z dworu Shimrry. Ngaaluh szpiegowała dla Proroka, lecz wkrótce Shimrra ujrzał zdradę i kazał ją zamordować.

Wkrótce Yu'Shaa jednak odleciał na poszukiwania Zonamy Sekot, planety ze swojego proroctwa. Później go nie widziano już jako Proroka.

Bitwa o Yuuzhan'tar

Gdy w 30 ABY wojska Sojuszu zaatakowały Yuuzhan'tar, heretycy wzniecili bunt. Przyłączył się do nich prefekt Nom Anor, który znów stał się Prorokiem. Heretycy pomogli Jedi dostać się do Cytadeli oraz do Studni Mózgu Świata. Gdy Sojusz wygrał, a Nas Choka podpisał pokój, Zhańbieni stali się znów częścią yuuzhańskiego społeczeństwa na Zonamie Sekot.

Panteon bóstw

Yu'Shaa stworzył panteon bogów, który miał zastąpić Yun'o. Oto kilka z nowych bogów-Jedi:

Heretycy

Źródła