Nosaurianie/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Nosaurianie
Planeta macierzysta: Nowy Plympton
Język: Basic
Wzrost: Ok. 1,5 m
Kolor oczu: Czerwone
Kolor skóry:
  • Rdzawoczerwona
  • Szara
  • Jasnobrązowa
Zdolności: Fosforyzowanie dziąsłami
Nosaurianie to gadopodobna rasa wywodząca się z Nowego Plymptona, planety umiejscowionej w Światach Jądra. W ostatnich latach istnienia Republiki Galaktycznej, z powodu kryzysu panującego na ich ojczystej planecie, nosauraińskie władze przyłączyły swój naród do Konfederacji Niezależnych Systemów.

Charakterystyka

Mimo, iż Nosaurianie byli rasą humanoidalną, bardzo różnili się od ludzi. Ich palce zakończone były mocnymi pazurami. Z ich głów, o charakterystycznym wydłużonym pysku, sterczało sześć symetrycznie ułożonych rogów. Charakterystyczną cechą Nosaurian była umiejętność fosforyzowania dziąsłami, pozwalająca im nadawać sygnały na bardzo duże odległości.

Historia

Kryzys

Kiedy Nowy Plympton dołączył do Republiki Galaktycznej, jej władze odmówiły Nosaurianom miejsca w Senacie, dodatkowo zakazując im sprzedaży ich jedynego towaru eksportowego – jaj rikknitów. Spowodowało to upadek gospodarki Nowego Plymptona, Nosaurianie zaś kontrolowani przez Republikę, stanęli na skraju biedy.

Pierwsza bitwa o Nowy Plympton

Wydawało się, że to dobry układ, dopóki nie zjawiłeś się ty ze swoimi klonami i nie zaczęliście nas mordować.[1]
Bomo Greenbark do Dassa Jennira.

Z władzami Nosaurian skontaktowali się przedstawiciele Ruchu Separatystów. Zaproponowali mieszkańcom Nowego Plymptona przyłączenie się do Konfederacji. Obiecali też kupować od nich jaja rikknitów. Propozycja została przyjęta.

W ostatnich dniach wojen klonów na Nowy Plympton przybyły oddziały WAR pod dowództwem mistrza Jedi Dassa Jennira. Starły się one z tubylcami oraz sprzymierzonymi z nimi droidami Separatystów. Po próbie wykonania rozkazu 66 Jennir uciekł swoim żołnierzom i natknął się na nosauriańskiego kapitana, Boma Greenbarka. Po krótkiej bójce Greenbark postanowił zaprowadzić Jedi do swojego obozu. Tam, podczas rozmowy z komandorem Rootrockiem, nosauriański dowódca zaproponował Dassowi wspólną walkę z nowo powstałym Imperium Galaktycznym. Po podróży na Coruscant, gdzie były mistrz zastał płonącą świątynię Jedi, Jennir zgodził się wesprzeć tubylców. Tymczasem bitwa o Nowy Plympton zakończyła się zwycięstwem Imperium. Komandor Rootrock stanął na czele oddziałów partyzanckich.

Druga bitwa o Nowy Plympton

Imperialne czołgi ruszyły. Musimy się wycofać.[2]
— Dass Jennir do Boma Greenbarka podczas bitwy.
Dass Jennir prowadzący buntowników do jednego z natarć.

Pojedyncze ataki na konwoje klonów nie przyniosły rezultatu. Aby pokazać, że bunt przeciw Imperium jest szaleństwem, na Nowy Plympton skierowany został 501 Legion. Wsparł on znajdujące się już na planecie oddziały szturmowców w starciu w Przełęczy Toporka. Grupy zbuntowanych Nousarian nie były w stanie pokonać żołnierzy-klonów, wspieranych przez czołgi. Podczas bitwy zginął miedzy innymi generał Rootrock, a Bomo Greenbark i Dass Jennir uniknęli śmierci dzięki wybuchowi, który uwięził ich pod zwalonym drzewem. Część zbuntowanych Nosaurian rzuciła broń, jednak pomimo ich kapitulacji klony rozstrzelały buntowników na miejscu.

Tymczasem pozostałe oddziały szturmowców aresztowały nosauriańskich cywili, ewakuowanych do kosmoportu. Po bitwie komandor Vill, na rozkaz samego Imperatora wysłał schwytanych tubylców na targ niewolników na Orvaksie IV.

W niewoli

Greenbark i Jennir wydostali się z planety z pomocą grupy przemytników ze statku Uhumele i wraz z nimi udali się na Orvax IV, w nadziei na odnalezienie rodziny Boma. Na miejscu znaleźli zniewolone Nosauraniki, od których dowidzieli się o śmierci żony Boma. Kiedy kobiety prosiły o ratunek – otwarcie drzwi celi – Dass stwierdził, iż skończyłoby się to dla nich masakrą. Były Jedi zostawił Nosaurianki w niewoli, mówiąc, że w przetrwaniu jest ich nadzieja.

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Nosaurian.
Zobacz przedstawicieli
rasy Nosaurian.