Plaga

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Ten artykuł dotyczy książki. Zobacz też: inne znaczenia słowa Scourge.
Plaga
Scourge
Autor/rzy: Jeff Grubb
Ilustracja na okładce: Larry Rostant
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Del Rey
24 kwietnia 2012
Wydanie polskie: Wydawnictwo Amber
26 września 2013
Przekład: Anna Hikiert
Typ publikacji: Powieść
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Nowej Republiki
Czas akcji: 19 ABY


Plaga (org. Scourge) to powieść autorstwa Jeffa Grubba osadzona w chronologii przed Nową erą Jedi w roku 19 ABY[1]. Fabuła skupia się na prowadzonym w huttyjskim półświatku śledztwie mistrza Mandera Zumy, badającego okoliczności morderstwa innego Jedi.

Książka została zapowiedziana 4 sierpnia 2011[2] roku na profilu facebookowym wydawnictwa. Premiera odbyła się 24 kwietnia 2012[3][4] roku w USA w nakładzie wydawnictwa Del Rey. Za projekt okładki, na której widnieje podobizna głównego protagonisty powieści, odpowiada Scott Biel, natomiast ilustrację stworzył Larry Rostant[3].

W Polsce ukazała się 26 września 2013[5] roku wydana przez wydawnictwo Amber w przekładzie Anny Hikiert.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
In the heart of crime-ridden Hutt Space, a Jedi Scholar searches for justice.

While trying to obtain the coordinates of a secretive, peril-packed, but potentially beneficial trade route, a novice Jedi is killed—and the motive for his murder remains shrouded in mystery. Now his former Master, Jedi archivist Mander Zuma, wants answers, even as he fights to erase doubts about his own abilities as a Jedi. What Mander gets is immersion into the perilous underworld of the Hutts as he struggles to stay one step ahead in a game of smugglers, killers, and crime lords bent on total control.[4](Del Rey, 2012)

Wydanie polskie
W samym sercu przesiąkniętej zepsuciem przestrzeni Huttów samotny Jedi szuka sprawiedliwości...

Negocjujący tajne współrzędne, które mogą przysłużyć się Zakonowi Jedi, uczeń Jedi ginie w tajemniczych okolicznościach. Tropem zbrodni wyrusza jego mistrz, archiwista Jedi Mander Zuma. Oprócz rozwiązania zagadki śmierci swojego padawana musi też odpowiedzieć sobie na pytanie: czy naprawdę jest dobrym Jedi? Trop doprowadza go do przestępczego półświatka – Mander trafia w sam środek walki na śmierć i życie prowadzonej przez bezwzględnych przemytników, zabójców i kryminalistów, starających się objąć kontrolę nad galaktyką...[5](Wydawnictwo Amber, 2013)

Streszczenie

Toro Irana (pantorański rycerz Jedi) oczekuje w restauracji na Makem Te na spotkanie ze swoim kontaktem. Zajmuje czas popijaniem lokalnego trunku i w skutek popchnięcia przez jednego tubylca wszczyna awanturę. Sięgnął po miecz świetlny i wdał się w walkę ze Swokes Swokes (mieszkańcy planety). W skutek nieszczęśliwego wypadku wypadł przez okno i zginął na miejscu.

Mander Zuma (były mistrz Toro Irana) został wysłany na Makem Te, by kontynuować misję ucznia oraz by ustalić okoliczności jego śmierci. Znalazł ślad, który świadczył o tym, że został otruty. Rusza tropem klanu Bomu (Rodianie) i odnajduje ich magazyn. Natrafił w nim na Reen Irana (siostrę Toro) oraz Eddey'a Be'ray'aBothanina i towarzysza Pantoranki. Wdał się w krótką potyczkę z Reen, z którą po chwili połączył siły przeciwko najemnikom (członkowie klanu Bomu). Magazyn zaczął się palić, a bohaterowie zbiegli z miejsca zdarzenia.

W międzyczasie Dejarro z klanu Bomu spotkał się z Koax, by dostarczyć jej miecz świetlny Toro. Po odebraniu wynagrodzenia poinformował ją, że na Makem Te pojawił się nowy Jedi, który wpadł na trop Rodian. Klatooinianka zabiła Rodianina.

Mander, Reen i Eddey schronili się w bezpiecznym miejscu. Jedi wyjawił im cel swojej misji – zdobycie współrzędnych Spirali Indrexu od Huttów. Następnego dnia spotykają się z Vago Gejalli. Po krótkiej rozmowie z nią na jachcie „Imru Ootmian” dostąpili audiencji u głowy rodu AnjiliacPopary. Hutt poprosił Jedi o przysługę – udanie się na planetę Endregaad (odciętą przez kwarantannę) z kontrabandą leczniczej przyprawy i odnalezienie jego syna – Miki. Po krótkim namyśle Mander zgadza się na warunki Hutta (w zamian miał otrzymać współrzędne oraz statek). W międzyczasie Koax spotkała się z Hedu (przywódczynią klanu Bomu). Wyjawiła jej, kto jest wrogiem – Jedi, Bothanin oraz Pantoranka. Wrobiła Mandera w zabójstwo Dejarro, co dało motywację do działania dla Rodian. Podała jej również szczegóły o planowanej akcji na Endregaadzie, które uzyskała od H-3PO należącego do Vago.

Mander, Reen i Eddey dotarli do przestrzeni Endregaadu, jednak wpadli w pułapkę zastawioną przez Bomu. Zostali uratowani z opresji przez siły Władz Sektora Wspólnego. Zostali przekierowani przez swoich wybawców na pokład Śmiałego (główny statek WSW stacjonujący na orbicie planety), by odbyć rozmowę z dowódcą statku. Mander oddał przyprawę w ręce Angeli Krin (dowódcy statku). W zamian otrzymał od niej pozwolenie na pozostanie na statku przez trzy dni. W tym czasie miał uwinąć się z naprawą statku. Nie otrzymał pozwolenia na lądowanie na powierzchni planety. Wystartował po upływie terminu i spróbował po raz drugi wylądować na Endregaadzie. Udało mu się to osiągnąć dzięki fortelowi i znajomości sztywnych zasad WSW. Po lądowaniu skierowali się do Tel Bollin. Dokonali rekonesansu, kiedy dotarli do miasta i dowiedzieli się, gdzie znajduje się siedziba Hutta Miki. Poszli do niej, ale zastali pobojowisko. Mander przesłuchał jedynego mężczyznę w budynku. Dowiedział się od niego, że kontakt Hutta (Nikto) przebywa w kantynie dla nieludzi – „Upadły Wojownik”. Poszli do miejsca wskazanego przez mężczyznę i odnaleźli Nikto. Wdali się w drobną bójkę z gangiem swoopersów, którzy uciekli po zobaczeniu miecza świetlnego. Nikto zdradził, gdzie znajduje się jego pan i zaprowadził ich we wskazane miejsce.

Po dotarciu do Wąwozu Świątynnego spotkali Hutta. W trakcie krótkiej rozmowy dowiedzieli się, że przyczyną zarazy na planecie jest Nawałnica. Grupa została zaatakowana przez gang swoopersów, jednak wyszła zwycięsko z potyczki. Na miejsce przybyły jednostki WSW.

Madner, Reen, Eddey i Mika zostali przetransportowani na Śmiałego, gdzie spędzili dwa dni. Zostali przesłuchani przez Krin. Kobieta finalnie zdecydowała się na oczyszczenie ich z zarzutów oraz na zwrócenie im wolności. Angela przekazała wiadomość od Popary, w której została zawarta prośba o przetransportowania Miki na Nar Shaddaa.

Jedi, Bothanin i Pantoranka wylądowali na Księżycu Przemytników. W trakcie powitania sprezentowanego przez droidy protokolarne padli ofiarą nieudanego zamachu. Udali się do apartamentu Anjiliac. W międzyczasie Koax znajdująca się na Nar Shaddaa skontaktowała się z przyprawowym lordem. Zdała mu raport z ostatnich zdarzeń i otrzymała nowe instrukcje od swojego pracodawcy. W apartamencie Anjiliac została zorganizowana uczta. Mander, Reen i Eddey próbowali zdobyć jakieś informacje, jednak nie dowiedzieli się niczego istotnego. Podczas audiencji u Popary otrzymali kolejną misję od niego – znalezienie źródła Nawałnicy i niedoszłego zabójcy. Nieszczęśliwie Popara został zamordowany po chwili na oczach wszystkich, a oni zostali uznani za jego zabójców. Cudem udało im się uciec i rozpoczęli śledztwo na prośbę Popary. Skorzystali z listy lokali, którą otrzymali od niego chwilę przed zgonem. W pierwszym punkcie dowiedzieli się o trandoshańskim dilerze oraz o tym, że Zonnos (starszy syn Popary)brał przyprawę. Wieść o „mordercach” Popary rozeszła się szybko i rozpoczęła się obława na Mandera, Reen oraz Eddey’a. W trakcie ucieczki Jedi stoczył krótki, aczkolwiek zwycięski pojedynek z Parellą Łowcą (Huttem uzbrojonym w Beskar). W drugim punkcie odesłano ich do zwłok Trandoshanina. Po zbadaniu ciała wysnuli teorię, że został on zabity przez tych samych ludzi. W trakcie przeprawy do ostatniego punktu wpadli w zasadzkę Bomu. Z tarapatów uratowała ich Angela. Krin wyjawiła im, że prowadzi dochodzenie w sprawie Nawałnicy na Nar Shaddaa. Okazało się, że statek, który rozbił się w Wąwozie Świątynnym na Endragadzie, a z którego pochodziła Nawałnica będąca zalążkiem plagi na planecie, należał do klanu Anjiliac. Dowiedziała się tego od swojego informatora (Hutta Miki), do którego ich zaprowadziła (przebywał on w ostatnim punkcie z listy). Po zjednoczeniu sił opuścili lokal i postanowili udać się do kryjówki, jednak plan się zmienił po wiadomości od Vago. Poinstruowała ona Mikę, ze transport do posiadłości oczekuje na niego. Poszli na lądowisko ratując z opresji po drodze dziecko Evociich. Wiadomość okazała się kłamstwem i wpadli w pułapkę. Walczyli z Wookiee ze świty Zonnosa oraz z Rodianami z klanu Bomu. Jeden z Rodian rzucił ładunek termiczny na platformę. Mander spróbował go wyrzucić, co prawie mu się udało. Niefortunnie zdetonował się na krawędzi platformy, która zaczęła się rozpadać. Mandera, Krin i Eddey’a zostali uratowani przez Evociich. Mika i Reen zostali wzięci do niewoli. Zonnos ogłosił, że sąd i egzekucja Pantoranki będą publiczne (relacja na żywo przez media). Mander obmyślił plan odbicia dziewczyny.

Reen w trakcie rozprawy obraziła Hutta i nieświadomie odwróciła uwagę wszystkich od ekipy ratunkowej. Jedi zabił Zonnosa, a Mika został uwolniony chwilę później. Wygłosił krótkie przemówienie, po czym wyprowadził Mandera, Reen, Angelę oraz Eddey’a z sali. Podarował im transport. Wyjawił Manderowi w sekrecie, że jest wrażliwy na Moc. Zdradził również swoje przypuszczenia odnośnie zabójstwa Popary – obarczył o to winą swojego brata.

Koax skontaktowała się z przyprawowym lordem. Wyraził swoje niezadowolenie z powodu działań klanu Bomu. Podał również instrukcje odnośnie dalszych działań. Na koniec rozmowy po raz pierwszy pokazał podwładnej swoją twarz.

Reen ma wyrzuty do Mandera, że w trakcie akcji ratunkowej ogłuszył ją strzałem z blastera. Pantoranka została poddana leczeniu i po jego skończeniu udali się do centrum dowodzenia Krin. Poprosiła ich o pomoc, która miała polegać na wyjawieniu informacji ze środowiska przemytniczego, na co Reen zdenerwowała się i odmówiła dalszej współpracy z WSW. Wróciła na Nową Ambicję. Jedi ruszył jej śladem. Po krótkiej rozmowie wybaczyła mu strzał i opracowali nowy plan działania.

Eddey, Reen i Mander zaczęli atakować punkty dystrybucji Nawałnicy, co miało być wiadomością dla przyprawowego lorda. Ich ofiarą padł Rolan (ostatni ocalały członek z klanu Bomu na Makem Te) oraz Threnda (Rodianka, która prowadziła knajpę na planecie Budpock). Koax ponownie skontaktowała się z przyprawowym lordem i zdała mu raport z ostatnich wydarzeń. Hutt dał jej instrukcje na kolejne działanie – ustawienie spotkania z Hedu.

Mander, Reen i Eddey skierowali się na Bosph na spotkanie z łowcą nagród – Morgą Bunny, który miał powiązania z przyprawowym lordem. Łowca nagród dał im datasześcian z zapisami transakcji. Chcieli również uzyskać informacje o przyprawowym lordzie, jednak Morga odmówił ich udzielenia i wezwał ochronę. Okazało się, że Jedi nie przybył bez eskorty i dali sygnał dla WSW. Morga ugiął się po zobaczeniu posiłków. Wyjawił im, co wiedział o Hedu. Krin razem z Jedi, Bothaninem i Pantoranką zaczęli analizować listę od Morgi. Zidentyfikowali niektóre przedmioty. Angela przekazała im również wiadomość od Miki. Hutt zbadał droida protokolarnego Vago i doszedł do wniosku, że Huttanka ma kontakt z Hedu. Pojawił się również trop, który wskazuje na prawdopodobną lokalizację Vago – Dennogra.

Koax spotkała się z Hedu na Dennogrze w posiadłości klanu Bomu. Rodianka odrzuciła ofertę przyprawowego lorda, jednak zmieniła zdanie, kiedy do posiadłości wpadli wrogowie. Koax zastrzeliła Rodiankę, po czym rzuciła się do ucieczki. Reen ruszyła za nią. Pantoranka osaczyła Klatooiniankę w gabinecie bez wyjścia. Kobieta zdała sobie sprawę z beznadziejności sytuacji i popełniła samobójstwo. W międzyczasie Mander i Eddey rozprawili się z wszystkimi Rodianami. Reen wróciła do nich, kiedy byli zajęci przeglądem pobojowiska. Dziewczyna oznajmiła im, że Koax nie żyje. Jedi zakomanderował przeszukanie posiadłości pod kątem datasześcianów i tabletów z zapiskami. W trakcie drogi powrotnej na „Śmiałego” Krin wysłała im wiadomość. Pogratulowała im wykonanego zadania. Doszli do wniosku, że informacje, które uzyskali były celowym przeciekiem ze strony przyprawowego lorda. Angela poinformowała Bothanina, że dokonała ekspertyzy łańcuchów chemicznych Nawałnicy oraz próbki z rozbitego statku na Endregaadzie. Powiedziała mu, że wygląda to na anomalie powstałe w strefie charakteryzującą się obecnością zarówno czarnej dziury, jak i białego karła. Ich podejrzenie padło na Varl – pierwotną ojczyznę Huttów.

WSW urządziło zasadzkę na statek przemytników Nawałnicy. Po przeglądzie statku wykorzystali go jako transport na Varl. Pomyślnie przeszli przez kontrolę lotów, a potem lądowanie na powierzchni. Droidy zaczęły załadunek do magazynu „Trasy”, ale uwagę Jedi przykuł droid protokolarny H-3PO. Opuścili pokład i w drodze do fabryki zniszczyli protokolanta. W środku spotkali Vago w asyście dwóch Twi’lekanek oraz antycznych, huttańskich droidów bojowych. Mander wydedukował, że Vago jest zakładnikiem. Po chwili wywiązała się walka. Pokonali przeciwników, a Huttanka padła ogłuszona na ziemię. Zuma wyrwał Krin spod Mocy wpływu na umysł, po czym oddelegował ją razem z Reen do eskorty Vago na statek. Sam ruszył na mostek fabryki, gdzie znalazł Hutta Mikę – przyprawowego lorda.

Po dłuższej konwersacji Jedi z Huttem wywiązał się pojedynek na miecze świetlne między Manderem, a kolejną Twi’lekanką. Walka była wyrównana, więc Mika spróbował wytrącić Zuma z równowagi pokazując mu nagranie z wybuchu „Trasy”. Udało mu się to, jednak Jedi tak czy siak odniósł zwycięstwo zabijając służkę. Skierował się do Hutta, na co ten wykonał kolejny ruch – poderwał statek do lotu. Zaskoczył Mandera, co Hutt wykorzystał i roztrzaskał jego miecz świetlny włócznią wykonaną z phirku (materiału odpornego na ciosy miecza świetlnego), a potem przygwoździł go do ziemi. Mistrz Jedi wyrwał się po chwili z zatrzasku. Przywołał do ręki miecz Tora oczekując na kolejny cios ze strony Miki. Rozpoczął się pojedynek. W jego trakcie Mander zorientował się, że Hutt walczy identycznie, jak jego były uczeń. Dzięki temu nie miał problemu z rozbrojeniem przeciwnika. Okaleczony i wściekły Hutt wyrwał Mocą miecz świetlny z dłoni Mandera. Mika został rozproszony przez Reen, która oddała parę strzałów w jego stronę. Jedi wykorzystał jego dekoncentrację i przebił go włócznią. Oparł się jego przedśmiertnej próbie wpłynięcia Mocą na umysł. Opuścił centrum dowodzenia razem z Reen. Okazało się, że Vago uciekła z pokładu kapsułą ratunkową. Krin, Reen i Mander opuścili pokład z pomocą Eddey’a. Statek-fabryka rozbił się o powierzchnię Varl, a przyprawowy lord zginął.

Po jakimś czasie Jedi uzyskał audiencję u Vago, która stała się nową głową klanu Anjiliac. Poinformowała Mandera, że handel Nawałnicą niemalże przestał istnieć i zapewniła go, że będzie starać się powstrzymać powrót narkotyku na rynek. Po skończonej rozmowie Zuma wrócił na pokład Nowej Ambicji. Reen oddała mu miecz Tora, który zabrała ze statku-frabryki przed ucieczką.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Postacie główne

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2012, 24 kwietnia[4] USA 9780345511225[4] Del Rey 320 stron Druk (miękka) 7,99 USD[4]
2012, 24 kwietnia USA 9780345534439 Del Rey 320 stron Ebook 7,99 USD
2013, 26 września[5] Polska 9788324147717[5] Wydawnictwo Amber 304 stron Druk (miękka) 37,80 PLN[5]
2016, 9 lutego (wydanie II) Polska 9788324157716 Wydawnictwo Amber 304 stron Druk (miękka) 37,80 PLN

Przypisy

Recenzje

Linki zewnętrzne