Rojo Trace

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Rojo Trace
Data i miejsce śmierci: 3645 BBY, świątynia Sithów na Odacer-Faustin
Kolor włosów: Ciemne
Kolor oczu: Zielone
Przynależność:
Profesja: Rycerz Jedi
Rojo Trace był rycerzem Jedi żyjącym w czasach zimnej wojny. Miał siostrę o imieniu Hestizo.

Biografia

W roku 3645 BBY Rojo Trace został wysłany przez Radę Jedi na Geonosis, gdzie miał pomóc wojskom Republiki w działaniach związanych rozbitym na planecie okrętem bojowym Sithów. Współpracował on z porucznikiem Norchem i kapitan Teklą Ansgar. Podczas badania wraku statku Trace miał wizję, dzięki której dowiedział się, że jego siostra, Hestizo, była w niebezpieczeństwie. Po pośpiesznym wykonaniu powierzonego mu zadania Jedi udał się na Marfę, gdzie znajdował się Korpus Roliczny, w którym pracowała jego siostra.

Na miejscu został powitany przez Nilesa Emmerta. Mężczyzna zaprowadził Trace'a na poziom B-7, na którym Hestizo opiekowała się Orchideą Murakami. Pokazał mu nagrania z kamer, na których było widać statek, Mirocaw. Rojo zauważył również osad z thuliańskiej pary wodnej, przez co domyślił się, że można było spotkać ją w zaledwie trzech miejscach poza Środkowymi Rubieżami. Po chwili rycerz Jedi pośpiesznie opuścił Marfę.

Udał się na stację kosmiczną Kwenn. Spotkał tam przemytnika o imieniu Gree. Rojo dał mu garść kredytów i postawił glebozrzuta, a Bothanin opowiedział mu Tulkhu, właścicielu Mirocawa oraz o tym, że Whiphid został zatrudniony przez lorda Sithów znanego jako Darth Scabrous. Jedi zapytał się gdzie mógłby znaleźć tego lorda Sithów, na co Gree odpowiedział, że pewnie w akademii na Odacer-Faustin. Usłyszawszy to, Rojo niezwłocznie udał się we wskazane miejsce.

Gdy zlokalizował akademię, udał się w jej kierunku. Będąc blisko natknął się jednak na jednego z nauczycieli, lorda Sithów o imieniu Shak'Weth, który pełnił w akademii rolę fechmistrza. Po krótkiej wymianie zdań rozpoczęła się walka na miecze świetlne. Gdy Shak'Weth szykował się do zadania decydującego ciosu, został pochwycony przez zombie, dzięki czemu Rojo przeżył i udał się na dalsze poszukiwania siostry. Skierował się do biblioteki. Pełniący tam funkcję bibliotekarza Dail'Liss, będący pow wpływem choroby, nie był do niego przyjaźnie nastawiony, rozpoznając w nim Jedi. Neti powstrzymał Trace'a przez dłuższy czas, lecz udało mu się uwolnić. Wkrótce dotarł on do świątyni Sithów, w której Scabrous więził Hestizo, chcąc zabić ją w rytuale mającym dać mu nieśmiertelność. Gdy zauważył to Scabrous, Sith rozpoczął się pojedynek. W wyniku walki Rojo zginął, a Hestizo, widząc to, kazała Orchidei poprzez Moc rosnąć, co ostatecznie zabiło zarażonego Scabrousa. Ciało Roja zostało w świątyni, lecz jego siostrze ostatecznie udało się przeżyć i uciec z planety.

Źródła