Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Gideon

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Gideon.png
Gideon
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne
Kolor skóry: Ciemna
Przynależność: Imperium Galaktyczne
Profesja: Moff
Gideon był imperialnym moffem, któremu około 9 ABY zależało na odnalezieniu dziecka zielonoskórej rasy.

Biografia

Gideon służył Imperium Galaktycznemu. Za swoje zbrodnie wojenne został skazany na śmierć, lecz udało mu się uniknąć kary.

Około roku 9 ABY pragnął odnaleźć dziecko zielonoskórej rasy. Polecił innemu mężczyźnie wynająć łowców nagród. Pierwszym, któremu udało się odnaleźć i dostarczyć dziecko był Mandalorianin Din Djarin, który po dostarczeniu go, porwał je. Po długim czasie, Djarin powrócił na Nevarro, a Gideon został powiadomiony, że dziecko zostało dostarczone. Wówczas moff wysadził część kandyny, w której miało się znajdować. Stojąc przed ruinami kantyny, próbował przekonać znajdujących się w środku Dina Djarina, Carę Dune i Greefa Kargę do oddania dziecka, stawiając przed ruinami budynku ciężki blaster samopowtarzalny E-Web i dając im czas na podjęcie decyzji do wieczora.

Wkrótce jednak do miasta na ścigaczu przybył droid IG-11, który zabił część szturmowców znajdujących się w mieście. Gideonowi udało się poważnie zranić Mandalorianina, lecz nie zdobył dziecka. Rozwcieczony kazał ich spalić. Mimo to, udało im się uciec. Niedługo potem Gideon odnalazł ich, wypływających z jaskini. Lecąc swoim myśliwcem TIE probował ich zabić, lecz Mandalorianin, dzięki plecakowi odrzutowemu zbliżył się do myśliwca Gideona i uruchomił bombę. Moff stracił panowanie nad myśliwcem, lecz mimo to przeżył. Niedługo potem wyszedł ze swojego statku, wycinając mrocznym mieczem dziurę, przez którą mógł wyjść.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Postać Gideona została stworzona na potrzeby serialu The Mandalorian. W jego rolę wcielił się Giancarlo Esposito.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!