Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Tera Sinube

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Tera Sinube.jpg
Tera Sinube
Miejsce pochodzenia: Cosia
Rasa: Cosianin
Wzrost: 1,83 m
Kolor włosów: Siwe
Kolor oczu: Żółte
Przynależność:
Tera Sinube był cosiańskim mistrzem Jedi żyjącym w ostatnich latach istnienia Republiki. Wśród Jedi był znany jako specjalista od kryminalistyki. Pomógł odnaleźć Ahsoce Tano jej skradziony miecz świetlny.

Biografia

Skradziona broń Ahsoki Tano

Widzę, że nauczyłaś się cierpliwości, młoda.
— Do Ahsoki Tano.[1]

W nieokreślonym czasie wojen klonów, Ahsoce Tano skradziono miecz świetlny. Młoda Jedi przybyła do Jocasty Nu by opiekunka biblioteki pomogła jej znaleźć sprawcę. Gdy ich poszukiwania zawiodły, mistrzyni poradziła padawance, by udała się do mistrza Sinube'a, gdyż w zakonie jest znany jako największy specjalista od kryminalistyki.

Mistrz Sinube i Ahsoka na zapleczu sklepu Wahlo'a szukają informacji.

Gdy Ahsoka podeszła do mistrza, ten spał lecz gdy się obudził od razu pomógł padawance. Krótkie wyszukiwanie w bazach danych ujawniło sprawcę kradzieży. Szczęśliwa Togrutanka podziękowała mistrzowi za pomoc i już chciała odejść, gdy Tera zaproponował, że pomoże jej znaleźć Bannamu. Tano zgodziła się na pomoc mistrza, ale zastrzegła, że ma dotrzymywać jej kroku.

Wspólnie dotarli na dolne poziomy Coruscant. Tam poszukując informacji trafili do sklepu Lauliego Wahlo'a. Udali zainteresowanych kupnem miecza świetlnego. Quarren zaprowadził ich na zaplecze i zrobił wstępny wywiad dotyczący transakcji. Za zdobycie broni zażądał dwadzieścia tysięcy kredytów. Tano uległa emocjom i wyjawiła ich prawdziwą tożsamość. Wtedy to wspólnik Lauliego, Jan Dez powiedział im gdzie można znaleźć złodzieja, którego szukali, mając nadzieję na odwdzięczenie się Jedi w przyszłości.

Uzyskawszy informację Tera i Ahsoka udali się do hotelu Pajęcze Odnóża. Tam odwiedzili Bannamu w jego pokoju. Petrolianin powiedział, że sprzedał miecz Nackowi Moversowi, znanemu w półświatku osobnikowi. Do uszu mistrza Sinube'a dotarła reputacja Moversa, był to niebezpieczny morderca. Zaniepokojona Ahsoka czym prędzej chciała złożyć wizytę nowemu posiadaczowi jej broni.

Mistrz Sinube i Ahsoka Tano.

Gdy dotarli do mieszkania Nacka, zastali go nieżywego na podłodze. W pomieszczeniu znajdowała się też dziewczyna zmarłego, Ione Marcy. Jedi poprosili ją o wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Kobieta powiedziała im, że widziała grupę zabójców wychodzącą z jej mieszkania. Mistrz Sinube wyczuł jednak niepokój dotyczący czegoś innego, nie śmierci Moversa. Powiedział o tym Ahsoce, po czym ta udała się do innych części mieszkania by sprawdzić jego bezpieczeństwo. Znalazła tam łowczynię nagród, Cassie Cryar. Kobieta rozpoczęła ucieczkę. Przed podjęciem pościgu Tano poinformowała mistrza, że zabójca Nacka to kobieta.

Zaintrygowany mistrz zaczął snuć domysły na temat zbrodni. Podszedł do szlochającej Ione i poklepał ją po plecach w akcie pocieszenia. W rzeczywistości jednak, przyczepił jej na plecach nadajnik naprowadzający. Tera rozpoczął rozmowę z Marcy. Powiedział jej, że już wie czego dotyczył jej niepokój. Oskarżył ją o współudział w zabójstwie Nacka, gdyż do pokonania silnego Trandoshanina nie wystarczyła jedna kobieta. Stwierdził, że obie zabójczynie otruły Moversa.

Chwilę potem do pokoju weszły droidy policjanci. Mistrz Sinube nakazał aresztować Ionę lecz ta wyskoczyła przez okno na potajemnie wezwany śmigacz. Po jakimś czasie gdy Ahsoka zgubiła Cassie, Tera na pożyczonym od droidów skuterze zabrał ją ze sobą na dworzec kolejowy, gdyż tam znajdowały się teraz uciekinierki. Zdziwiona Togrutanka zapytała skąd mistrz wie gdzie są obie kobiety. Sędziwy Jedi odpowiedział jej, że musi nauczyć się cierpliwości to osiągnie swój cel.

Wspólnie wylądowali na jednym z peronów i podążali za sygnałem z nadajnika. W pewnej chwili jednak sygnał się urwał. Ahsoka zauważyła poszukiwane kobiety, po chwili ruszyły w ich stronę droidy policjanci. Jednak Cassie zniszczyła dwójkę z nich za pomocą miecza Ahsoki.

Tera Sinube walczy z łowczynią Cassie Cryar.

Gdy Tano ścigała łowczynię, mistrz Sinube aresztował Ione Marcy. Po chwili udał się na kolejną stację kolejową i gdy pociąg się zatrzymał, a Cryar chciała uciec pokonał ją kilkoma ruchami swojego miecza. Łowczyni została aresztowana i dołączyła do swojej wspólniczki.

Po zakończeniu akcji, mistrz Tera i Ahsoka wrócili do świątyni Jedi. Tam Sinube zapytał Tano czy czegoś się z tej przygody nauczyła. Wspólnie odwiedzili mistrza Yodę, który nauczał młodzików. Wtedy Ahsoka zaczęła opowiadać o tym jak ważną cechą jest cierpliwość i odpowiedzialność.

Zamach terrorystyczny w Świątyni Jedi

Był obecny w świątyni jedi podczas zamachu terrorystycznego skierowanego na nią. Kiedy kilka dni po nim, trenował swoich starych podopiecznych między innymi: Bypha, Ganodi, Gungiiego, Katooni, Petra i Zatta, zostali świadkami pojedynku między Barrissą Offee a Anakinem Skywalkerem. Tera na wypadek ataku ze strony dziewczyny zapalił swój miecz świetlny, a Petro ostrzegł rycerza Jedi o nadlatującej z góry byłej Jedi.

Ciekawostki

  • Miecz świetlny mistrza Sinube'ego był ukryty w jego lasce i miał biały kolor.
  • Mistrzowi Jedi w amerykańskiej wersji serialu, głosu użyczył Gregory Baldwin.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!