Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Bossk

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Bossk1.jpg
Bossk
Data i miejsce narodzin: 53 BBY
Miejsce pochodzenia: Trandosha
Rasa: Trandoshanin
Wzrost: 190 cm[1]
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Czerwone
Kolor skóry: Zielona
Przynależność: Łowcy nagród
Bossk był trandoshańskim łowcą nagród. Darzył szczególną nienawiścią Bobę Fetta, Chewbaccę oraz Hana Solo za kilkukrotne upokorzenia, jakie spotkały go z ich strony. Znany był z namiętnego kolekcjonowania futer zdartych z własnoręcznie zabitych ofiar.

Biografia

Początek kariery

Bossk został łowcą nagród za namową swego ojca, a zarazem przywódcy Gildii Łowców Nagród - Cradosska. Sugestię tę przyjął z resztą z entuzjazmem. Zaopatrzył się w częściowy pancerz, rozmaitą broń i statek - zmodyfikowany frachtowiec Hound’s Tooth. Jego ulubioną bronią w krótkim czasie stał się karabin blasterowy, noszony na skomplikowanej uprzęży. Szybko też odnotował na swym koncie szereg sukcesów i stał się sławny. Wtedy też zdecydował, że zapoluje na najsłynniejszego Wookiee w galaktyce - Chewbaccę, oraz na jego przyjaciela, Hana Solo. Naturalnie nie przeszkadzało mu to w innych polowaniach, w tym czasie nawet udało mu się ująć żywcem dwunastu poszukiwanych, z czego ośmiu dostarczył w takim stanie do płatników nagród. W końcu jego chwila nadeszła - otrzymał wiadomość o grupie Wookieech próbujących założyć bezpieczną kolonię na Ganddo IV, księżycu znajdującej się w Zewnętrznych Rubieżach.

Udał się do gubernatora sektora, zainkasował nagrodę z góry i dozbroił się, zdając sobie sprawę, że z niewielką nawet kolonią sam sobie nie poradzi. Gdy wyprawa dotarła na miejsce, oprócz uciekinierów na skalistym księżycu zastali także Chewbaccę, pomagającemu pobratymcom w rozpoczęciu nowego życia. Wzięli wszystkich do niewoli, ale nie zdążyli nacieszyć się sukcesem, gdyż z odwiedzin u znajomej mieszkającej w sąsiednim układzie wrócił Han Solo na pokładzie Millennium Falcona. O kłopotach dowiedział się, nim je zobaczył - sensory Falcona wykryły obce statki ze sporej odległości, toteż nadleciał gotów do walki.

Bossk w pełnym rynsztunku bojowym.

Ostrzelał pojazdy łowców, niszcząc lub uszkadzając wszystkie oprócz Hound's Tooth. Do samych łowców nie strzelał, gdyż znajdowali się zbyt blisko Wookieech, a poczwórne działka laserowe, w które wyposażony był Falcon, nie były precyzyjną bronią snajperską. Tak jak się spodziewał, gdy tylko przerwał ostrzał, łowcy pozostawili dwóch wartowników pilnujących więźniów i załadowali się na statek Bosska, chcąc ścigać Millennium Falcona. Ledwie zamknęli za sobą rampę załadunkową, Han ustawił statek dokładnie nad jednostką Bosska, opuścił podwozie i wylądował. Efekt był zgodny z przewidywaniami - podwozie stojącego na ziemi frachtowca nie wytrzymało, blachy poszycia wygięły się, blokując wyjścia, nie wytrzymały też przeciążone generatory, gdy Bossk próbował startu awaryjnego. Skutecznie unieruchomiwszy przeciwników, Han wylądował już normalnie, a w tym czasie Chewie i pozostali uwolnili się i obezwładnili zaskoczonych wartowników. Następnie zabrali Wookieech z księżyca, a dla większego upokorzenia nie zabili żadnego ze znajdujących się na ich łasce łowców, którzy przez kilka dni wycinali sobie drogę na zewnątrz blasterami i podręcznymi narzędziami, jakie były na pokładzie. Tydzień później całą grupę zabrał przelatujący w pobliżu frachtowiec, który przewoził nerfie łajno.

Wiele trudu i gotówki kosztowała Bosska naprawa statku, ale łowca nagród bez własnej jednostki nie jest w stanie wykonywać zawodu, nie miał więc wyjścia. Od tego czasu polowanie na Chewbaccę stało się dlań sprawą prywatną i honorową.

Misja na Quarzite

Służba dla Konsorcjum Zanna

Bossk.

Po jakimś czasie Bossk przyjął zlecenie od Kartelu Huttów na morderstwo rywala Jabby, Tybera Zanna, na planecie Hypori Tam został jednak przez niego przekupiony i pomagał mu w odparciu sił najemników Hutta. Później Trandoshanin został stałym pomocnikiem Tybera i brał udział w wielu zainicjowanych przez niego misjach. W jednej z nich, na orbicie Caridy, Tyber miał się spotkać w sprawie pewnego artefaktu z przedstawicielem Imperium. Okazał się być nim admirał Thrawn, który rozpoczął walkę z flotą Zanna. W trakcie bitwy przekupiony przez Imperium Bossk ukradł artefakt i na pokładzie swojego statku skoczył w nadprzestrzeń razem z okrętem Thrawna[2].

Działania konspiracyjne przeciwko Gildii

Od pewnego czasu Bossk próbował obalić swojego ojca z posady przywódcy Gildii Łowców Nagród. Był rozsierdzony faktem, że władza ciągle leży w rękach Cradosska, pomimo to, że należała się jemu samemu, jako jego spadkobiercy. Poza tym rządy jego ojca były bardzo okrutne, co bardzo mu się nie podobało - Gildia była dla niego bowiem niezwykle ważna. Uknuł więc plan, w którym on, wraz z pomocą Boby Fetta, IG-88B i D'harhana miał obalić rządy ojca. Na życie łowcy czyhał jednak Zuckuss, najęty przez Cradosska. Trandoshaninowi udało się go jednak przekupić, dzięki czemu Gand także do niego dołączył. Gdy Bossk był już przygotowany, wrócił do Gildii i zabił zaskoczonego Cradosska, którego ciało spłonęło w wyniku pożaru siedziby Gildii[3]. Spowodowało to podział organizacji na dwie grupy: pierwszej, Komitetowi Reformatorskiemu Gildii, w skład którego wchodzili głownie młodzi łowcy, przewodził Bossk. Za jej pomocą niszczył jej drugą część: Prawdziwą Gildię, w której byli starzy łowcy, których uważał za bardzo leniwych.

Polowanie na Hana Solo i zebranie łowców na Executorze

Wiele lat po poprzedniej próbie nadarzyła mu się kolejna okazja zapolowania na Chewbaccę - na krótko przed bitwą o Hoth Lord Vader zebrał grupę łowców, w skład której wchodzili Bossk, Dengar i nowicjusz Skorr, aby odszukać Hana Solo.

Udało im się - zdołali pojmać Hana wraz z Chewbaccą i Lukiem i na pokładzie pirackiego statku przewieść na Ord Mantell. Tam większość z nich miała okazję zobaczyć, co potrafi ktoś władający Mocą. W wyniku tego pokazu cała trójka więźniów zbiegła. Gdy po bitwie o Hoth Darth Vader ogłosił nagrodę za odszukanie Millennium Falcona, tak Boba Fett, jak Dengar i Bossk zjawili się czym prędzej na pokładzie Executora, gdzie zastali jeszcze kilku konkurentów: IG-88, Zuckussa i 4-LOMa. Tu współpraca się skończyła, a ślad, którym Trandoshanin podążał, okazał się fałszywy.

W końcu nagrodę za Hana Solo zgarnął Boba Fett, Chewbacca natomiast pozostał na wolności. Bossk nadal nie ustawał w poszukiwaniach. Po uwolnieniu Hana, Bossk i IG-88 udali się na planetę Keyozin, gdzie przyjęli nagrodę za głowę Lando Calrissiana od drobnego szefa podziemia przestępczego, Drebbla. Zupełnie przypadkowo znaleźli się na tej planecie również Lando, Han i Chewbaccca. Doszło do konfrontacji, którą obaj łowcy przegrali. W wieku 58 standardowych lat, Bossk doszedł do wniosku, że gotów jest zrezygnować ze skóry Chewbacki i poprzestać na zabiciu go w jakikolwiek możliwy, byle szybki sposób.

Zlecenie na Hala Horna

W 3 ABY Bossk dostał zlecenie na zabójstwo Hala Horna. Na Korelii Hal na oczach swojego syna, Corrana Horna, został zastrzelony przez trandoshańskiego łowcę nagród. Niedługo później Bossk został aresztowany właśnie przez Corrana. Został wypuszczony z aresztu Koreliańskich Służb Bezpieczeństwa przez Kirtana Loora - imperialnego oficera wywiadu w szeregach KorSeku, w zamian za pracę dla Imperium.

Ciekawostki

Bossk.
  • Na swoim statku Bossk posiadał specjalne wyposażenie do zdejmowania i wyprawiania skór z długim włosem. Trofea te były popularne wśród wszystkich Trandoshan i możliwe, że to one stały się powodem ich długoletniego i zaciekłego polowania na każdego napotkanego Wookieego. Większość trandoshańskich łowców specjalizuje się w ściganiu Wookieech, jedynie z rzadka interesując się przedstawicielami innych ras, za których wyznaczono nagrody. Nienawiść ta sięgnęła szczytu, gdy Trandoshanie zdołali przekonać Imperium do użycia Wookieech jako niewolników i okupacji większej części planety Kashyyyk. Podjęli się także wyłapania wszystkich, którzy uciekną.

Przypisy

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Bosska.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!