Cymoon 1

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Cymoon 1
Astrografia
Region:
Układ: Cymoon
Geografia
Typ: Skalisty
Dominujący krajobraz: Bagna
Ważne miejsca: Fabryka broni Alfa
Społeczeństwo i inne
Przynależność: Imperium Galaktyczne
Cymoon 1 był księżycem położonym w Koreliańskiej Grupie Przemysłowej, w regionie Obszaru Ekspansji. Na jego powierzchni znajdowała się, największa w galaktyce, imperialna fabryka broni.

Historia

Krótko po bitwie o Yavin na Cymoon 1 przybyła grupa rebeliantów podszywających się pod negocjatorów Hutta Jabby, z którym przedstawiciele Imperium mieli zawrzeć układ o handlu surowcami potrzebnymi do zapewnienia stałości w działalności fabryki broni Alfa. Nie upłynęło dużo czasu, gdy dywersanci ujawnili swe prawdziwe intencje. Han Solo oraz Leia Organa umieścili ładunki wybuchowe w pomieszczeniu z głównym reaktorem obiektu, a w międzyczasie, Luke Skywalker uwolnił niewolników przetrzymywanych w budynku.[1]

Zaalarmowani imperialni rozpoczęli walkę z intruzami. Darth Vader, który miał pełnić funkcję negocjatora w rozmowach z wysłannikami Jabby, objął dowództwo nad obroną placówki. Chcąc jak najszybciej uciec z miejsca sabotażu, Solo i Organa uprowadzili maszynę kroczącą AT-AT, w której wnętrzu byli względnie bezpieczni przed ostrzałem wroga. Podczas ich ewakuacji, Skywalker próbował chronić niewolników, a także likwidować szturmowców. Wkrótce przeciwko łazikowi stanął Darth Vader, który unieszkodliwił go za pomocą swojego miecza świetlnego. Katastrofa maszyny poturbowała jej pasażerów, lecz nie wyrządziła poważniejszych szkód. Po wydostaniu się z wraku, rozbitkowie rozpoczęli ucieczkę, zabierając ze sobą ocalałych niewolników. Skierowali się na pola odpadów z fabryki, gdzie czekał gotowy do odlotu Millennium Falcon. Chcąc upewnić się, że misja zostanie wykonana, a także zapewnić bezpieczeństwo towarzyszy, Luke wyruszył na skuterze repulsorowym do wnętrza fabryki, ściągając na siebie pościg Vadera. Tam chłopak wystrzelił z dział maszyny do głównego reaktora, powodując jego zniszczenie, co z kolei doprowadziło do destrukcji największej fabryki broni w galaktyce. Skywalker oraz Vader uszli z życiem z wybuchu, lecz chłopak zdołał uciec Sithowi i dołączyć do towarzyszy. Gdy załoga rebeliantów była w komplecie, opuściła powierzchnię księżyca, ominęła blokadę imperialnych niszczycieli na orbicie, po czym uciekła w nadprzestrzeń.

Przypisy

Źródła