Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Darth Vader 1: Vader, część 1

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Darth Vader 1.jpg
Darth Vader 1: Vader, część 1
Darth Vader 1: Vader
Scenariusz: Kieron Gillen[1]
Ilustracje: Salvador Larroca[1]
Kolory: Edgar Delgado
Ilustracja na okładce:
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Marvel Comics
11 lutego 2015[3]
Wydanie polskie: Egmont Polska
8 grudnia 2015
Przekład: Jacek Drewnowski
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Darth Vader
Zeszyt/Tom: 1 z 25
Następny: Darth Vader 2: Vader, część 2
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Kanon
Czas akcji: 0 ABY[1]


Darth Vader 1: Vader, część 1 to pierwszy zeszyt serii Darth Vader wydawnictwa Marvel Comics, który ukazał się w USA 11 lutego 2015 roku. Komiks jest częścią kanonu, powstającego we współpracy z Lucasfilm Story Group. Scenariusz komiksu opracował Kieron Gillen, za rysunki natomiast odpowiada Salvador Larroca, podstawowy wariant okładki przygotował natomiast Adi Granov. Przedstawiona w komiksie historia jest bezpośrednią kontynuacją wydarzeń z Nowej nadziei i skupia się na postaci Dartha Vadera. Przedstawiona w komiksie historia przeplata się z wydarzeniami ukazanymi w komiksie Star Wars 1: Skywalker atakuje, część 1. W Polsce ukazał się nakładem wydawnictwa Egmont Polska 8 grudnia 2015, w sześćdziesiątym numerze periodyku Star Wars Komiks.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
The original Dark Lord of the Sith stars in his first ongoing series! Ever since Darth Vader made his first on-screen appearance, he became the one of the most popular villains to ever haunt an audience's dreams! Now, follow Vader straight from the ending of A NEW HOPE (and the pages of the new STAR WARS comic book) into his own series, showing the Empire's war with the Rebel Alliance from the other side! Writer Kieron Gillen (Uncanny X-Men, Journey Into Mystery, Iron Man) and artist Salvador Larroca (Invincible Iron Man, X-Men: No More Humans) bring us a peek behind the mask of evil![3](Marvel Comics, 2015)
Tłumaczenie nieoficjalne
Pierwszy Mroczny Lord w uniwersum otrzymuje swą pierwszą regularną serię! Odkąd Darth Vader po raz pierwszy pojawił się na ekranie, został jednym z najbardziej znanych złoczyńców nawiedzających widzów w ich snach! Teraz możecie śledzić losy Dartha Vadera tuż po zakończeniu Nowej nadziei (i wydarzeniach z nowego komiksu Star Wars) wkraczającego we własną serię, ukazującą wojnę Imperium z Sojuszem Rebeliantów od drugiej strony! Scenarzysta Kieron Gillen i rysownik Salvador Larroca pozawalają wam zajrzeć za maskę zła!

Streszczenie

Darth Vader przed obliczem Jabby.

Do pałacu Jabby na Tatooine przybywa Darth Vader. Po wejściu do środka, Sith zabija dwóch strażników Hutta, a następnie zwraca się do Biba Fortuny by powiadomił swego pana, że zamierza z nim porozmawiać. Zgodnie z jego poleceniem, Twi'lek dociera do sali audiencyjnej władcy przestępczego, a następnie budzi go i informuje o przybyciu imperialnego. Podczas jego słów, wkracza Vader, którego Jabba wita pretensjonalnie oznajmiając iż przybył o dzień za wcześnie oraz, że zabił aż dwóch jego podwładnych. Lord Sithów odpowiada mu, że uśmiercił tylko dwóch, po czym grozi Huttowi by nie musiał rozważać dalszego pokazu siły. Na te słowa, Jabba pyta w jaki sposób może przysłużyć się Imperium, na co Vader rozkazuje kryminaliście by odesłał swoją świtę. Gdy ten to czyni, ponawia swe pytanie. Sith informuje rozmówcę, że z oficjalną wizytą przybędzie następnego dnia, a dzisiejsza audiencja posłuży jego prywatnym celom.

Słysząc jego wypowiedź, Hutt oznajmia by jego gość nie próbował na nim sztuczek Jedi. Vader odparowuje, że takie postępowanie nie jest ścieżką Sithów, po czym ostrzega Jabbę by rozważał każde swe słowo. Władca przestępczy pyta go czy wie jaką nagrodę wyznaczono za jego głowę. Stwierdzając, że ten podróżuje samodzielnie i w tajemnicy, kieruje swój palec w stronę przycisku aktywującego zapadnię w podłodze, lecz Vader odgaduje jego zamiary i przesuwa się na bezpieczną pozycję. Widząc to, Hutt chce wiedzieć czy jego gość jest człowiekiem mądrym czy głupim. Odpowiadając, Vader stwierdza, że to on powinien zadać takie pytanie, czym wywołuje rozbawienie swego gospodarza.

Darth Vader odbija strzały żołdaków Jabby.
Do sali audiencyjnej wkraczają dworzanie Hutta, po czym otwierają ogień do Vadera. Reagując na akt agresji, imperialny uruchamia swój miecz świetlny i odbija kierowane w jego stronę pociski w ich właścicieli. Nie upływa dużo czasu, gdy spora część podwładnych Jabby zostaje uśmiercona. Widząc to, Hutt zwraca się do Vadera prosząc by zaprzestali pochopnych działań. Ten odparowuje mu, że miał czelność nazwać go Jedi, lecz ścieżki Sithów znacząco różnią się od ich metod. Na potwierdzenie tych słów, Mroczny Lord Sithów dusi Mocą swego rozmówcę czym doprowadza go do przyznania się do porażki. Po odzyskaniu oddechu, Jabba oznajmia, iż Vader jest godnym przeciwnikiem i należy mu się szacunek.

Dzień wcześniej, w Pałacu Imperialnym na Coruscant, Sheev Palpatine żąda od Dartha Vadera, by wytłumaczył się ze swych ostatnich działań. Uczeń imperatora wyznaje, iż przybył na Cymoon 1 by przeprowadzić negocjacje z wysłannikiem Huttów, lecz po wylądowaniu na powierzchni księżyca, spotkał się z atakiem sił rebeliantów. Dodaje też, że wrogowie Imperium torturami wymusili od nadzorcy Aggadeena kody dostępu do bazy, a następnie wysadzili reaktor obiektu. Słysząc to, Palpatine oznajmia, że to znacznie spowolni ich produkcję, po czym pyta o los jaki spotkał Aggadeena. Vader odpowiada mu, iż przywiózł go ze sobą, gdyż pomyślał, że jego pan będzie chciał go osobiście przesłuchać.

Darth Sidious upomina swego ucznia.
W sali tortur, Mroczny Lord Sithów informuje swego mistrza, że nadzorca jest traktowany w taki sposób by mówił tylko prawdę. Dodaje też, iż jest pewien, że mężczyzna drugi raz ich nie zawiedzie. Kontynuując, kieruje temat rozmowy na rebeliantów, lecz imperator przerywa mu, stwierdzając, że woli porozmawiać o jego porażce. Gdy to mówi, aktywuje urządzenia torturujące Aggadeena, skazując go na śmierć. Następnie stwierdza, że przez prawie dwadzieścia lat Imperium zachowało szkielet Republiki Galaktycznej, by Gwiazda Śmierci mogła zostać ukończona, lecz teraz pozostał po tym tylko pył wokół Yavina. Po likwidacji Senatu Imperialnego i porażce nad księżycem, Imperium znalazło się najbliżej katastrofy w czasie swego istnienia, co jest winą Vadera. Imperator stwierdza, że po schwytaniu rebelianckiego statku jego uczeń celowo go wypuścił z planami stacji bojowej, co doprowadziło do katastrofy. Słysząc jego oskarżenia, Vader oznajmia, iż bierze odpowiedzialność za swoje czyny, po czym dodaje, że potęga Gwiazdy Śmierci od początku była skazana na porażkę, gdyż była niczym w porównaniu z Mocą. Sidious ucina jego wypowiedź, a następnie informuje go, że nie jest jedynym odpowiedzialnym za porażkę Gwiazdy Śmierci, lecz jedynym, który przeżył, by cierpieć jego gniew. Uczeń mówi mistrzowi, że naprawi swe błędy, lecz ten zaprzecza i nazywa go tępym narzędziem, które nie może pozostać bez nadzoru. Kontynuując, oznajmia, że Cassio Tagge jako jedyny sprzeciwiał się ustanowieniu Gwiazdy Śmierci jedyną, główną bronią Imperium. Dodaje, że szczęśliwie ocalał on z wybuchu stacji, gdyż wrócił do swojej floty. Sheev wyraża swą wolę, mówiąc, że przy budowie drugiej Gwiazdy Śmierci to właśnie jego filozofia zostanie uznana za wiodącą. Imperator informuje swego ucznia, iż od teraz to Tagge obejmuje dowodzenie, a on ma mu być posłuszny.

Zmieniając temat, Palpatine rozkazuje Vaderowi by dokończył sprawy z Jabbą. Stwierdza, że będzie musiał dobić z nim targu, gdyż nie mają czasu na rozmowy z innymi gangami. Jego uczeń odpowiada mu, że nie przywykł do pertraktacji, na co w odpowiedzi słyszy, iż nadszedł na to odpowiedni czas. Imperator oznajmia, że taki stan jest przejściowy, gdyż Imperium zajmie w końcu Zewnętrzne Rubieże. Konkludując, informuje rozmówcę, że podróż na Tatooine na pewno będzie dla niego sentymentalna.

Po tych słowach, Sidious wita nowo przybyłego gościa, na którego widok, Vader pyta o jego tożsamość. Imperator stwierdza, że jego uczeń nie potrzebuje takiej wiedzy, co powoduje u Mrocznego Lorda pytanie czy jego mistrz ma przed nim tajemnice. Władca Imperium dochodzi do wniosku, że marny z niego uczeń, po czym pyta czy ma jeszcze coś do zameldowania. Vader przypomina sobie wydarzenia z Gwiazdy Śmierci i z powierzchni Cymoon 1, lecz zaprzecza rozmówcy jakoby miał coś do dodania. Gdy Palpatine to słyszy, odsyła Vadera, życząc sobie by tym razem go nie zawiódł.

W przestrzeni kosmicznej, Darth Vader dostaje raport o wyznaczeniu kursu podróży. Oficer informuje go, że po odebraniu towaru powinni zdążyć dotrzeć na Tatooine przed planowanym terminem spotkania. Sith odpowiada mu, by najpierw przetransportował go na planetę, a następnie udał się po niezbędne towary. Imperialny protestuje, gdyż taki lot nadwyrężyłby silniki, lecz Vader to bagatelizuje. Cyborg oznajmia, że będzie to prawdą tylko w przypadku posiadania kiepskiej załogi, co jest równoznaczne z niewłaściwym dowodzeniem. Na jego słowa, oficer poprawia się i obiecuje wykonać polecenie. Vader przyjmuje jego słowa z aprobatą, a następnie udaje się na medytację.

Dzień później, na pustyni na Tatooine, Mroczny Lord Sithów spotyka się z Bobą Fettem i Czarnym Krrsantanem. Na widok łowców nagród, Vader pyta czy będą w stanie spełnić stawiane przed nimi oczekiwania. Fett odpowiada mu, by przedstawił cele, a sam się przekona. Słysząc to, imperialny informuje go o pilocie, który znał Obi-Wana Kenobiego, a ostatnimi czasy opuścił Tatooine na pokładzie Millennium Falcona. Łowca oznajmia, iż zna ten statek, dlatego pyta czy cel jest pożądany żywy czy martwy. Sith odpowiada mu, iż chce mieć chłopaka żywego. Gdy Boba przyswaja polecenie, pyta o zadanie dla swego towarzysza. Vader informuje Wookiee'ego, by odnalazł tajnego agenta Palpatine'a, a następnie by przyprowadził go przed jego oblicze, gdyż chce z nim porozmawiać. Dodaje by jego zleceniobiorcy nie sprawili mu zawodu, na co Fett odpowiada, że zawodzi tylko za odpowiednią opłatą. Łowca dodaje również, że cel Krrsantana może nie mieć kilku kończyn, ale z pewnością nie ucieknie. Sith wyraża zadowolenie i nakazuje natychmiastowe rozpoczęcie misji, gdyż spędził na Tatooine wystarczająco dużo czasu.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Darth Vader 1: Vader, część 1.

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2015, 11 lutego USA --- Marvel Comics 48 stron Druk (miękka) 4.99 USD
2015, 8 grudnia
(w Star Wars Komiks 2/2015)
Polska --- Egmont Polska 48 stron Druk (miękka) 19,99 PLN

Przypisy

Linki zewnętrzne


Darth Vader
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!