Star Wars 1: Skywalker atakuje, część 1

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Ten artykuł dotyczy pierwszego zeszytu serii z 2015 roku. Zobacz też: inne pozycje o tym tytule.
Star Wars 1:
Skywalker atakuje, część 1
Star Wars 1: Skywalker Strikes
Scenariusz: Jason Aaron[1]
Ilustracje: John Cassaday[1]
Kolory: Laura Martin[2]
Tusz: John Cassaday
Litery: Chris Eliopoulos
Redakcja: Jordan D. White
Ilustracja na okładce:
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Marvel Comics
14 stycznia 2015[3]
Wydanie polskie: Egmont Polska
16 września 2015
Przekład: Maciej Drewnowski
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Star Wars
Zeszyt/Tom: 1 z 75
Następny: Star Wars 2: Skywalker atakuje, część 2
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Kanon
Okres historyczny: Era Imperium
Czas akcji: 0 ABY[1][3]


Star Wars 1: Skywalker atakuje, część 1 to pierwszy zeszyt regularnej serii wydawnictwa Marvel Comics, który ukazał się w USA 14 stycznia 2015 roku. W Polsce ukazał się nakładem wydawnictwa Egmont Polska 16 września, w pięćdziesiątym dziewiątym numerze periodyku Star Wars Komiks. Jest to pierwszy komiks z uniwersum Gwiezdnych wojen wydany przez Marvela od drugiej połowy lat osiemdziesiątych i po przejęciu licencji po Dark Horse Comics. Jest to również pierwsza historia komiksowa wydawnictwa wchodząca w skład nowego kanonu, powstającego we współpracy z Lucasfilm Story Group. Scenariusz komiksu opracował Jason Aaron, za rysunki natomiast odpowiada John Cassaday, który stworzył także podstawowy wariant okładki. Przedstawiona w komiksie historia jest bezpośrednią kontynuacją wydarzeń z Nowej nadziei i skupia się na jej najważniejszych bohaterach. Pierwszy zeszyt serii ukazał się w ponad kilkudziesięciu wariantach dostępnych w różnorodnych punktach sprzedaży i dystrybucji.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
THE GREATEST SPACE ADVENTURE OF ALL TIME RETURNS TO MARVEL! Luke Skywalker and the ragtag band of rebels fighting against the Galactic Empire are fresh off their biggest victory yet—the destruction of the massive battle station known as the Death Star. But the Empire's not toppled yet! Join Luke along with Princess Leia, smugglers Han Solo and Chewbacca, droids C-3PO and R2-D2 and the rest of the Rebel Alliance as they strike out for freedom against the evil forces of Darth Vader and his master, the Emperor. Written by Jason Aaron (Original Sin, Thor: God of Thunder) and with art by John Cassaday (Astonishing X-Men, Uncanny Avengers), this is the Star Wars saga as only Marvel Comics could make it![4](Marvel Comics, 2015)
Tłumaczenie nieoficjalne
Największa kosmiczna przygoda wszech czasów powraca pod skrzydła Marvela! Luke Skywalker oraz zbieranina rebeliantów, toczący walkę z Imperium Galaktycznym, właśnie odnieśli spektakularne zwycięstwo niszcząc potężną stację bojową, Gwiazdę Śmierci. Ale Imperium jest dalekie od upadku! Dołącz do Luke'a, księżniczki Leii, przemytników Hana Solo i Chewbacci, droidów C-3PO i R2-D2 i reszty Sojuszu Rebeliantów podczas ich walki o wolność ze złowrogimi siłami Dartha Vadera i jego mentora, Imperatora. Ze scenariuszem Jasona Aarona i ilustracjami Johna Cassadaya to Gwiezdne wojny, jakie mogło stworzyć tylko Marvel Comics!

Streszczenie

Do atmosfery księżyca Cymoon 1 zbliża się prom pochodzący z Tatooine. Kontrola lotów udziela jego pilotowi pozwolenia na lądowanie na terenie fabryki broni Alfa, po czym dodaje by nie zbaczać z wyznaczonego kursu, gdyż wiązałoby się to z unicestwieniem jednostki.

Han Solo podaje się za wysłannika Jabby.

Podczas gdy maszyna podchodzi do lądowania, na platformie lądowniczej oczekuje oddział Imperium Galaktycznego, dowodzony przez nadzorcę Aggadeena. Mężczyzna informuje swoich towarzyszy, że wszędzie rozpozna smród mieszkańców Zewnętrznych Rubieży, a następnie dodaje że w razie jakiegokolwiek podejrzanego zachowania mają obowiązek zlikwidować przybyszów. Prom spoczywa na lądowisku, a z jego wnętrza wychodzą reprezentanci Hutta Jabby Desilijica Tiure'a. Dowódca fabryki wita nowo przybyłych, po czym pyta lidera grupy o jego nazwisko by łatwiej było mu operować w nadchodzących negocjacjach. Mężczyzna, który mu odpowiada przedstawia się jako Han Solo oraz dodaje, że imperialni powinni o nim słyszeć. Aggadeen odpowiada, że w tych okolicach o przemytnikach mówi się tylko przed ich egzekucjami, po czym prosi o pozostawienie broni przez delegatów Hutta, a gdy ci spełniają jego prośbę, zaprasza ich do wnętrza obiektu. Maszerując korytarzami fabryki, nadzorca pyta gości czy są przygotowani na energiczne negocjacje, a następnie prosi by poczekali w specjalnej sali na przybycie negocjatora Imperium.

R2-D2 atakuje szturmowców rozpoczynając tym samym operację w fabryce broni Alfa.

Solo nie przypada ten pomysł do gustu, dlatego oznajmia iż woli rozmawiać w bardziej hucznym miejscu. Jego słowa spotykają się z arogancką odpowiedzią imperialnego, który informuje go, że negocjacje się nie odbędą, a oni tylko podpiszą zaoferowane im przez Imperium warunki. Dodaje też, że taka olbrzymia organizacja nie ma czasu dla każdego kryminalisty z Zewnętrznych Rubieży, dlatego to ona narzuca swoje zasady. Nieoczekiwanie, z droida, który towarzyszy Hanowi, wycieka ciecz, co wzbudza zdziwienie gospodarzy fabryki. R2-D2 poraża substancję ładunkiem elektrycznym, w wyniku czego towarzyszący nadzorcy szturmowcy zostają oszołomieni. Solo przy pomocy swoich strażników, którymi okazują się być Leia Organa i Luke Skywalker osacza dowódcę obiektu, po czym pyta o drogę do głównego reaktora. Aggadeen jest zaskoczony faktem, że wysłannicy Jabby okazali się być rebeliantami, dlatego początkowo opiera się ich żądaniom. Gdy jednak zostaje postraszony paralizatorem przez Artoo, wskazuje drogę do reaktora obiektu.

Członkowie Sojuszu obierają wskazaną trasę. Podczas wędrówki do celu Han nawiązuje połączenie z C-3PO, który oczekuje na pokładzie Millennium Falcona gotowy do odebrania ich po zakończonej misji. Mężczyzna informuje droida, by był gotów uruchomić autopilota, który skieruje frachtowiec do miejsca, z którego uciekną. Gdy towarzysze dochodzą do pomieszczenia z reaktorem, rozpoczynają umieszczanie ładunków wybuchowych. Nagle, Luke wyczuwa zmianę w Mocy, przez co opuszcza salę i udaje się za jej głosem do innego pomieszczenia. Tam odkrywa klatkę pełną niewolników, po czym bez wahania postanawia ich uwolnić. Zanim chłopak podejmuje próbę oswobodzenia więźniów, zostaje zaczepiony przez wartownika, który wykrył jego obecność. Stróż pyta się o cel wizyty młodzieńca, a gdy widzi, że ten ma rękę w okolicy blastera, grozi mu elektrobiczem. Skywalker obiecuje nie sięgać po pistolet, a zamiast tego dobywa miecza świetlnego, którym odcina dłoń imperialnemu. Pokonany mężczyzna traci przytomność, co pozwala Luke'owi oswobodzić niewolników. Gdy ci odzyskują wolność, zaprasza ich do wspólnej walki przeciwko Imperium.

Darth Vader odbija strzał Chewbacci.

W tym samym czasie, w sali reaktora Leia dziękuje Hanowi za poświęcenie, z jakim oddaje się sprawom Sojuszu. Ten odpowiada jej, że nie jest to odpowiednia chwila na takie wyznania i proponuje bardziej wylewne okazywanie wdzięczności po zakończeniu zadania. Organa nie zraża się jego słowami, po czym nazywa go członkiem Rebelii, co Solo odbiera ze zdziwieniem twierdząc, że wciąż jest przemytnikiem z wyznaczoną nagrodą za jego głowę. Ich rozmowę przerywa Chewbacca, który ukryty przed wejściem do fabryki obserwuje lądowisko. Wookiee oznajmia przez komlink iż przybył prom, na którego pokładzie najprawdopodobniej znajduje się zapowiadany negocjator Imperium. Gdy wrota maszyny otwierają się, z jej środka wychodzi Darth Vader. Widząc to Chewie niezwłocznie informuje o tym towarzyszy, na co Organa reaguje ożywieniem i rozkazuje mu zastrzelić nowo przybyłego. Han jest temu przeciwny, lecz Chewbacca wykonuje rozkaz. W chwili strzału, Vader dobywa swojego miecza świetlnego, po czym odbija blasterową błyskawicę. Nie poddając się, Wookiee rozpoczyna regularny ostrzał wroga, przez co ten używa jako tarczy grupy towarzyszących mu szturmowców. Gdy wszyscy żołnierze Imperium padają martwi, Mroczny Lord Sithów używa Mocy by zniszczyć kryjówkę niedoszłego zabójcy, zmuszając go tym samym do ucieczki. Gdy sytuacja się stabilizuje, zostaje powiadomiony o braku łączności z nadzorcą fabryki. Na te słowa stwierdza, że obiekt stał się celem ataku rebeliantów, po czym dodaje iż jest pewien, że znajdzie tu pilota, który zniszczył Gwiazdę Śmierci. Biorąc pod uwagę rozwój wydarzeń oraz podłożone w sali reaktora ładunki wybuchowe, Solo komunikuje się z C-3PO, by ten rozpoczął procedurę ich ewakuacji. Ten informuje go iż spróbował zainicjować start pięć minut temu, lecz statek nie zareagował.

Luke Skywalker zmierza na spotkanie z Darthem Vaderem.

Droid podchodzi do wizjerów frachtowca, po czym zauważa grupę złomiarzy, którzy rozpoczęli rozkładanie Falcona na części. Gdy Han słyszy te wieści, zleca Threepio zlikwidowanie intruzów przy pomocy blastera ukrytego na pokładzie. Droid protokolarny jest pełen wątpliwości, lecz jego rozmówca nie chce słyszeć odmowy.

We wnętrzu fabryki, Luke ponownie dołącza do pozostawionych wcześniej kompanów. Towarzyszą mu uwolnieni niewolnicy, na których widok Han nie pała zadowoleniem, lecz chłopak nie uwzględnia zostawienia ich na śmierć. Nie mając zapewnionej drogi ucieczki, wrogowie Imperium decydują się na kradzież maszyny kroczącej AT-AT. Leia ma wątpliwości co tego pomysłu, lecz Solo zapewnia ją, że potrafi prowadzić każdy rodzaj pojazdów. Nagle, rebelianci zauważają, że zniknął Skywalker. Młodzieniec słysząc podszepty Mocy zagłębia się w korytarze obiektu. Jest przekonany, że mówi do niego Ben Kenobi, dlatego odpowiada mu iż na terenie placówki znajduje się Darth Vader, przez co będzie miał okazje pomścić jego śmierć oraz śmierć swojego ojca. Gdy Mroczny Lord Sithów zjawia się naprzeciw Skywalkera, ten słyszy w Mocy, by jak najszybciej rozpoczął ucieczkę.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Star Wars 1: Skywalker atakuje, część 1.

Ciekawostki

  • Star Wars 1 został wydany w ponad sześćdziesięciu wariantach okładkowych. Wśród nich znalazł się wariant z pochodzącym z oryginalnej serii Marvela Jaxxonem czy okładka wzorowana na pierwszym gwiezdnowojennym komiksie z 1977 roku.[5]

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2015, 14 stycznia USA --- Marvel Comics 48 stron Druk (miękka) 4.99 USD
2015, 16 września
(w Star Wars Komiks 1/2015)
Polska --- Egmont Polska 48 stron Druk (miękka) 19,99 PLN

Przypisy

Linki zewnętrzne


Star Wars
[Pokaż/Ukryj]