Star Wars 12: Walka na Księżycu Przemytników, część 5

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Star Wars 12:
Walka na Księżycu Przemytników, część 5
Star Wars 12:
Showdown on the Smuggler's Moon, Part V
Scenariusz: Jason Aaron[1]
Ilustracje: Stuart Immonen[1]
Kolory: Justin Ponsor
Tusz: Wade Von Grawbadger
Litery: Chris Eliopoulos
Redakcja: Jordan D. White
Ilustracja na okładce:
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Marvel Comics
18 listopada 2015[1]
Wydanie polskie: Egmont Polska
9 czerwca 2016
Przekład: Jacek Drewnowski
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Star Wars
Zeszyt/Tom: 12 z 75
Poprzedni: Star Wars 11: Walka na Księżycu Przemytników, część 4
Następny:
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Kanon
Czas akcji: 0 ABY[2]


Star Wars 12: Walka na Księżycu Przemytników, część 5 to dwunasty zeszyt regularnej serii wydawnictwa Marvel Comics i jednocześnie ostatnia część historii Walka na Księżycu Przemytników. Komiks ukazał się w USA 18 listopada 2015 roku. Scenariusz komiksu opracował Jason Aaron, za rysunki odpowiada natomiast Stuart Immonen. Historia przedstawiona w komiksie należy do nowego kanonu, powstającego we współpracy z Lucasfilm Story Group. W Polsce komiks został wydany 9 czerwca 2016 roku w sześćdziesiątym trzecim numerze magazynu Star Wars Komiks, nakładem wydawnictwa Egmont Polska. Przekładu dokonał Jacek Drewnowski.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Showdown on the Smuggler's Moon! Plus: Lightsabers! Loads of Lightsabers! And finally: the truth about Sana Solo![1](Marvel Comics, 2015)
Tłumaczenie nieoficjalne
Konfrontacja na księżycu przemytników! Plus: miecze świetlne! Mnóstwo mieczy świetlnych! Oraz ostateczna prawda o Sanie Solo!

Streszczenie

Stojąc na kadłubie Volt Cobry, Han Solo i Leia Organa celują z blasterów do Dengara. Przemytnik nakazuje łowcy nagród zakończenie walki z Chewbaccą i mówi że może oszczędzi mu życie. Biorąc jednak pod uwagę obrażenia Wookiee'ego, człowiek zastanawia się nad swoimi słowami. Do jego wypowiedzi wtrąca się Organa, która informuje ich przeciwnika, że Sana Starros celuje do niego z broni swego statku. Dengar nie przejmuje się groźbami, dlatego trzymając w ręce detonator termiczny wyraża swoje żądania. Nieoczekiwanie łowca zostaje uniesiony w powietrze przez Chewbaccę, a następnie zrzucony z dachu budynku. Gdy nieprzyjaciel rebeliantów spada w dół, wybucha trzymany przez niego ładunek. Po zażegnaniu zagrożenia, Han pyta Chewie'ego jak znalazł się na Nar Shaddaa oraz gdzie jest Luke Skywalker. Odpowiada mu Leia, która widząc nadlatujące myśliwce TIE/ln stwierdza, że podążając za nimi odnajdą zaginionego chłopaka.

Han Solo i Leia Organa osaczają Dengara.

W pałacu Grakkusa, Skywalker ma poważne problemy w walce z Kongiem. Znajdując się w uścisku swego przeciwnika, wzywa imienia Bena Kenobiego mówiąc, że przydałyby mu się jego sztuczki Jedi. Nieoczekiwanie Kongo zostaje porażony ładunkiem elektrycznym przez noszony przez siebie kołnierz. W innej części areny, Grakkus zastanawia się, kto wydał rozkaz unieszkodliwienia olbrzymiego gladiatora. Niemal natychmiast poznaje odpowiedź na swoje pytanie, gdyż jego droidy IG-100 MagnaGuard zostają zniszczone przez Kreela. Widok mężczyzny wprowadza Hutta w zdumienie. Ten informuje go, że czekał na ten dzień przez wiele lat, po czym dodaje, że jego arena zostaje zamknięta, a on aresztowany. W tym samym czasie na pole pojedynku gladiatorów wkraczają żołnierze Imperium Galaktycznego i mierząc z blasterów, zatrzymują Luke'a Skywalkera.

W głębi posiadłości Grakkusa, wojskowi wezwani przez Kreela walczą z droidami należącymi do Hutta. Ich zmagania obserwuje R2-D2, który niepostrzeżenie przenika do magazynu z artefaktami Jedi. Tam, w kolekcji mieczy świetlnych astromech odnajduje broń należącą do Skywalkera.

Żołnierze Imperium Galaktycznego wkraczają na arenę w pałacu Grakkusa.

Otoczony przez imperialnych, Grakkus zwraca się do Kreela z pytaniem, jak mógł go zdradzić w tak podły sposób po wszystkim, co dla niego zrobił. Mężczyzna odpowiada mu, że tylko Hutt mógł uznać darowanie życia za zasługę, a następnie informuje go, iż od zawsze pracował jako imperialny agent. Kontynuując pyta czy kryminalista naprawdę myślał, iż posiadanie wielkiej kolekcji artefaktów Jedi umknie uwadze Imperium. Grakkus nie odpowiada na to, stwierdza tylko, że imperialni nie wzięli pod uwagę, iż znaleźli się na Nar Shaddaa, gdzie wystarczy jedno słowo, by nie opuścili powierzchni księżyca żywi. Kreel nie boi się groźby, dlatego informuje rozmówcę, że jeżeli ktoś zginie, to on będzie pierwszy. W ramach rewanżu, Hutt wyznaje, że kiedyś zaufał mężczyźnie co było jego błędem, a następnie swoim głosem aktywuje wyładowanie jonowe, które unieszkodliwia wszystkie blastery na arenie.

Żołnierze Imperium są zaskoczeni zaistniałą sytuacją. Zdając sobie sprawę z sytuacji, Kreel przykazuje im by się wycofali i przegrupowali, robi to jednak za późno, gdyż rozwścieczony Grakkus atakuje swych nieprzyjaciół, egoistycznie nazywając siebie najgroźniejszą istotą w całej arenie. W tym samym czasie z ziemi powstaje Kongo, którego obroża wstrząsowa przestała działać wraz z blasterami. Mimo zamieszania, dwóch imperialnych trzyma Skywalkera, nie chcąc doprowadzić by ten uciekł z pałacu Hutta. Ku ich zaskoczeniu u stóp ich więźnia ląduje jego miecz świetlny, który został wystrzelony z trybun przez R2-D2. Gdy Luke sięga po broń nabiera nowej pewności siebie i zaczyna walczyć z oprawcami.

W innej części pałacu Han, Leia, Chewbacca i Sana przedzierają się przez puste korytarze. Księżniczka zauważa, że wszyscy strażnicy są martwi, dlatego zastanawia się czy to dobry czy zły znak. Odpowiada jej Solo, który zauważa nadciągający tłum i od razu nazywa to czynnikiem działającym na ich niekorzyść. Dodaje też, że gdyby się rozdzielili, mają spotkać się na Millennium Falconie. Do rozmowy wtrąca się Starros, która stwierdza, że nie spuści go z oka. Organa nie chce słuchać ich sprzeczek, dlatego proponuje zastanowienie się nad powodem ucieczki ludzi z areny. Niemal natychmiast otrzymuje odpowiedź, gdyż zjawia się szarżujący Kongo. Towarzysze natychmiast sięgają po blastery, lecz okazują się one bezużyteczne. Olbrzymi gladiator przebiega obok nich czyniąc liczne zniszczenia. Po jego zniknięciu nadjeżdża R2-D2, który na przywitanie sojuszników wystrzela w ich stronę miecze świetlne. Gdy zebrani zostają wyposażeni w działającą broń, wkraczają na arenę gdzie podejmują walkę z imperialnymi wojskami.

Grakkus atakuje imperialnego żołnierza.

Luke Skywalker pokonuje dwójkę przeciwników, po czym zwraca się do Kreela, mówiąc że ten został bezrobotny. Ten odpowiada mu, by odłożył miecz świetlny, co wywołuje u młodzieńca zdziwienie, gdyż uważał, że ten szkolił go wcześniej do walki. Imperialny zaprzecza, stwierdzając, że trenował go by umarł. Biorąc jednak pod uwagę, że Luke przeżył, atakuje go, a gdy powala go na ziemię, oznajmia, że jest szturmowcem, który ma za zadanie zabrać go na pokład gwiezdnego niszczyciela, gdzie zostanie umieszczony w celi, a jego historia jako ostatniego Jedi nie skończy się tak szybko.

Nieoczekiwanie, Kreel zostaje złapany za szyję przez Grakkusa i uniesiony w powietrze. Hutt obiecuje przeciwnikowi bolesną śmierć, gdy ten pospiesznie sięga po jeden z mieczy świetlnych, których kolekcjoner artefaktów Jedi użył do stworzenia sobie naszyjnika. Imperialny uruchamia broń, a następnie odcina cybernetyczne nogi, które umożliwiają Grakkusowi szybsze przemieszczanie się. Gdy nieprzyjaciel zostaje unieruchomiony, agent poleca swym oddziałom by odnaleźli i pochwycili chłopaka z mieczem świetlnym. W odpowiedzi ci mówią, że wszyscy ich przeciwnicy są wyposażeni w taką broń.

Kontynuując walkę z wojskami Imperium, rebelianci zyskują chwilową przewagę. Nagle pojawia się R2-D2, który pokazuje Luke'owi, że odnalazł dzienniki Bena Kenobiego. Chłopak jest zadowolony, gdy na arenę wkraczają posiłki szturmowców. Widząc ich przytłaczającą przewagę, Han nakazuje Chewbacce zabranie Skywalkera z pałacu, podczas gdy on spotka się z Leią.

Leia Organa uwalnia Sanę Starros z gruzowiska.

Poza areną, Organa za pomocą miecza świetlnego usuwa gruzowisko, pod którym odnajduje Starros. Ocalona mówi, że jeżeli jej oswobodzicielka ma ją zabić, niech zrobi to szybko. Księżniczka nie zamierza jednak tego uczynić, dlatego Sana pyta o powód takiego zachowania. Rebeliantka odpowiada jej, że nie mogłaby pozwolić by żona Hana została porzucona. Gdy to mówi, jej towarzyszka wyjawia, że tak naprawdę nie jest małżonką przemytnika, gdyż był to jedynie element przekrętu z dawnych lat. Kontynuując kobiety wyruszają na spotkanie swych sojuszników. W czasie drogi Sana wyjawia, że Solo przywłaszczył sobie jej część zysków ze wspólnego zlecania, dlatego nie opuści go dopóki nie odzyska swej nagrody. Dodaje też, by Leia dopilnowała, by mężczyzna nie zginął, na co ta odpowiada, że nie jest pewna ich własnego losu, dlatego prosi by się pośpieszyły.

Gdy wszyscy docierają na miejsce zbiórki, Millennium Falcon i Volt Cobra bezpiecznie opuszczają powierzchnię Nar Shaddaa.

W swoim pałacu, Grakkus jest otoczony przez szturmowców i zakuty w kajdany. W jego magazynie z artefaktami, Kreel wysłuchuje opinii Dartha Vadera na temat przebiegu całej operacji. Sith stwierdza, że wykorzystają jeszcze Hutta, po czym pyta czy podwładny poznał nazwisko młodego Jedi. Gdy ten zaprzecza, Vader oznajmia, że wkrótce podobnie do całej Rebelii, zostanie on unicestwiony. Po tych słowach, prosi o szczegółowy raport.

Na pokładzie Millennium Falcona, Luke Skywalker siedzi samotnie i wpatruje się w dzienniki Bena Kenobiego.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2015, 18 listopada USA --- Marvel Comics 32 strony Druk (miękka) 3.99 USD
2016, 9 czerwca
(w Star Wars Komiks 3/2016)
Polska --- Egmont Polska 32 strony Druk (miękka) 19,99 PLN

Przypisy

Linki zewnętrzne


Star Wars
[Pokaż/Ukryj]