Star Wars 16: Rebelianckie więzienie, część 1

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Star Wars 16:
Rebelianckie więzienie, część 1
Star Wars 16: Rebel Jail, Part I
Scenariusz: Jason Aaron[1]
Ilustracje: Leinil Francis Yu[1]
Kolory:
Tusz: Gerry Alanguilan
Ilustracja na okładce:
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Marvel Comics
17 lutego 2016[1]
Wydanie polskie: Egmont Polska
9 grudnia 2016
Przekład: Maciej Drewnowski
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Star Wars
Zeszyt/Tom: 16 z 75
Poprzedni: Star Wars 15: Z dzienników Bena Kenobiego
Następny: Star Wars 17: Rebelianckie więzienie, część 2
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Kanon
Czas akcji: 0 ABY


Star Wars 16: Rebelianckie więzienie, część 1 (org. Star Wars 16: Rebel Jail, Part I) to szesnasty zeszyt regularnej serii wydawnictwa Marvel Comics i jednocześnie pierwsza część historii Rebelianckie więzienie. Komiks ukazał się w USA 17 lutego 2016 roku. Scenariusz komiksu opracował Jason Aaron, za rysunki odpowiada natomiast Leinil Francis Yu. Historia przedstawiona w komiksie należy do nowego kanonu, powstającego we współpracy z Lucasfilm Story Group.

W Polsce komiks ukazał się wraz z całą historią 9 grudnia 2016 roku, na łamach Star Wars Komiks 6/2016 wydawnictwa Egmont Polska.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
The Rebels travel to a prison base having taken an important captive in VADER DOWN. Unfortunately, they aren't the only ones with their eyes on the prisoners. The adventures of Luke Skywalker and the Rebel Alliance continue!(Marvel Comics, 2016)

Streszczenie

Aphra uwalnia się z kajdanek.

Zabójczyni i lojalistka Imperium Galaktycznego, doktor Aphra, transportowana jest do więzienia na pokładzie frachtowca o nazwie Volt Cobra należącym do wynajętej łowczyni nagród, Sany Starros. Na pokładzie przebywa także niewielki oddział ochroniarzy pod dowództwem Leii Organy. Aphrze udaje się wydostać z nałożonych na jej ręce kajdanek, po czym atakuje jednego z pilnujących ją rebeliantów. Cała załoga stara się ją złapać, podczas gdy pusty za sterami statek wlatuje w strefę więzienną. Aphra sięga po blaster, po czym wystrzeliwuje w kierunku zgromadzonych. Celuje w Leię, grożąc że wystrzeli. W tym czasie statek zbliża się do stacji coraz bardziej. Leia gratuluje jej wydostania się z czwartych kajdanek, lecz ostrzega ją, że nie uda jej się uciec ze statku. Nagle cały pokład staje się celem kontrolnych dział, które odpalone zostają z powodu braku kontaktu ze statkiem. Cały pokład trzęsie się, co wykorzystuje Sana. Kiedy Aphra traci równowagę, ta powala ją na ziemie skutecznym uderzeniem w plecy, tym samym powodując utratę przytomności u aresztowanej. Leia w tym czasie apeluje do stacji, aby wstrzymali ostrzał. Sana informuje, że to zajście będzie dodatkowo kosztowało. Leia podchodzi do Aphry i zakuwa ją w piąte już kajdanki. Niebawem docierają do więzienia Słoneczna Plama. Po wylądowaniu w hangarze stacji, Aphra zostaje wyprowadzona przez Sanę i Leię, po czym wita ich dyrektor więzienia. Zapewnia, że cała konstrukcja jest tak dobrze chroniona, że właściwie nie da się stąd ani uciec, ani dostać się z zewnątrz, o czym zresztą mieli okazję przed chwilą się przekonać. Aphra stwierdza, że nie ma zamiaru długo tu przesiadywać, na co dyrektor odpiera zupełną obojętnością i brakiem jakiejkolwiek wiarygodności w jej słowa. Ta grozi im Darthem Vaderem, co także nie wywiera na nikim większego wrażenia. Odprowadzana jest do celi, podczas gdy reszta kontynuuje rozmowę. Leia zapewnia, że Aphra nie kłamie co do jej powiązania z Vaderem. Dyrektor potwierdza tylko, że nie da się stąd wydostać, a dzięki bliskiemu położeniu względem słońca, nie da się także wykryć stacji. W tym samym czasie do stacji zbliża się nieznany zamachowiec wraz ze swoją obstawą droidów-zbirów IG-RM. Jeden z droidów ostrzega go, że margines błędu będzie minimalny, lecz ten mówi, że są gorsze rodzaje śmierci niż ta, która może ich czekać podczas wykonywania misji. Kiedy Aphra wprowadzana jest do celi, rebelianci dalej dyskutują. Sana stwierdza, że sposoby przesłuchiwania więźniów są za bardzo łagodne, w przeciwieństwie do Imperium, które nie bało by się zastosować wszelkich możliwych sposobów, aby wyciągnąć z więźnia wszelkie informacje. Dyrektor widząc, że zaczyna się poważna konwersacja, odłącza się od grupki rozmówców i udaje się zająć swoimi obowiązkami. Leia dopytuje więc, co Sana zrobiłaby w takiej sytuacji, na co ta stwierdza, że zmusiłaby ją do mówienia.

Słoneczna Plama.

Kobiety dyskutując udają się w kierunku celi Aphry. Ta jednak wita ich ironicznym żartem, nie traktując sytuacji poważnie. Leia mówi, że jeżeli stanie się rozmowniejsza, niech poinformuje o tym naczelnika. Kiedy księżniczka opuszcza ich, Aphra stara się namówić Sanę do wypuszczenia jej. Ta natomiast nie daje się zagiąć, sugerując aby po prostu powiedziała prawdę. Aphra nie jest jednak chętna do współpracy, przez co muszą zakończyć dyskusję. W tym czasie na jednej z planet Han Solo obstawia w sabaka pieniądze Rebelii, które razem z Luke'em Skywalkerem mieli wydać na zakupienie zaopatrzenia. Stawia w grze dwa tysiące kredytów, na co jego współgracz upomina go tylko, aby nie śmiał oszukiwać. Han zapewnia natomiast, że nie ma się czego obawiać. Kiedy Luke widzi co się dzieje, zwraca Hanowi uwagę, przypominając że mieli kupić zaopatrzenie. Solo mówi natomiast, że podwaja on tylko sumę jaką im przeznaczono. Niedługo później zostaje jednak złapany na oszustwie i muszą uciekać na Millennium Falcona aby ratować się przed goniącym ich tłumem wściekłych hazardzistów. Na statku Han stwierdza, że dawno nie oszukiwał, przez co jego ruchy były "zardzewiałe". Luke robi mu awanturę o zmarnowane pieniądze, na co Han stwierdza, że porozmawiają o kwestach pieniędzy kiedy za jego głowę także wyznaczą nagrodę. Luke mówi, że to już się stało, a suma wynagrodzenia wynosi 60.000 tysięcy. Han dziwi się, gdyż jest to suma większa niż ta oferowana za niego. Skywalker wraca do tematu zaopatrzenia, którego na obecną chwilę nie mają możliwości kupić. Han zapewnia natomiast, że znajdą sposób. W tym momencie do więzienia włamują się zamachowcy. Jeden z nich zostaje pochłonięty przez lekką grawitację słońca, lecz nikt nie rusza mu na pomoc. Kiedy Leia i Sana rozmawiają z dyrektorem, przychodzi komunikat o naruszaniu powłoki. W tym samym czasie włamywacze rozpętują w korytarzu strzelaninę. Leia i Sana błyskawicznie reagują, ruszając do obrony stacji. Udaje im się pokonać wszystkich wrogów, po czym meldują centrum aktualny stan rzeczy. Osoba po drugiej stronie podejrzewa jednak, że całe zajście mogło być tylko odwróceniem uwagi, po czym Leia orientuje się, że nie rozmawia z pracownikiem, a zamachowcem. Leia pyta kim jest i co zrobił z naczelnikiem, lecz ten tylko stwierdza, że od tej chwili stanowisko kontroli jest jego. Leia grozi mu, że nie uda mu się wypuścić stąd ani jednego więźnia, lecz ten mówi, że nie ma tego na celu. Leia i Sana biegną do bloku siódmego z więźniami, gdzie dwójka wrogich droidów próbuje zabić jednego z uwięzionych. Zamachowiec mówi, że więźniowie na to zasługują i że nie da się ich już ocalić, lecz rebeliantki powstrzymują zabójcze maszyny i kontynuują rozmowę. Leia mówi, że nie pozwoli mu nikogo zabić, lecz ten ostrzega że ona zrobi to za niego. Następnie wypuszcza z cel siedemnastu najgroźniejszych więźniów, zmuszając tym samym Leię do samoobrony, w wyniku której zmuszona będzie zabić przestępców, po czym informuje kobiety o wszystkim.

Zawartość

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2016, 17 lutego USA --- Marvel Comics 32 strony Druk (miękka) 3.99 USD
2016, 9 grudnia
(w Star Wars Komiks 6/2016)
Polska --- Egmont Polska 32 strony Druk (miękka) 19,99 PLN

Przypisy

Linki zewnętrzne


Star Wars
[Pokaż/Ukryj]