Star Wars 8: Walka na Księżycu Przemytników, część 1

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Star Wars 8:
Walka na Księżycu Przemytników, część 1
Star Wars 8:
Showdown on the Smuggler's Moon, Part I
Scenariusz: Jason Aaron
Ilustracje: Stuart Immonen[1]
Kolory: Justin Ponsor
Tusz: Wade Von Grawbadger
Litery: Chris Eliopoulos
Redakcja: Jordan D. White
Ilustracja na okładce:
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Marvel Comics
19 sierpnia 2015[3]
Wydanie polskie: Egmont Polska
9 czerwca 2016
Przekład: Jacek Drewnowski
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Star Wars
Zeszyt/Tom: 8 z 75
Poprzedni: Star Wars 7: Z dzienników Bena Kenobiego
Następny: Star Wars 9: Walka na Księżycu Przemytników, część 2
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Kanon
Czas akcji: 0 ABY[4]


Star Wars 8: Walka na Księżycu Przemytników, część 1 to ósmy zeszyt regularnej serii wydawnictwa Marvel Comics, który ukazał się w USA 19 sierpnia 2015 roku. Scenariusz komiksu, który rozpoczął nowy akt fabularny opracował Jason Aaron, za rysunki natomiast odpowiada Stuart Immonen, który stworzył także podstawowy wariant okładki i przejął rolę rysownika po Johnie Cassaday'u, autorze historii Skywalker atakuje. Historia przedstawiona w komiksie należy do nowego kanonu, powstającego we współpracy z Lucasfilm Story Group. W Polsce komiks został wydany 9 czerwca 2016 roku w sześćdziesiątym trzecim numerze magazynu Star Wars Komiks, nakładem wydawnictwa Egmont Polska. Przekładu dokonał Jacek Drewnowski.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Luke continues his quest to learn about the Jedi... ...heading for the Jedi Temple on Coruscant? Plus: Han & Leia are confronted by an unexpected foe! New series artist Stuart Immonen joins the rebellion![2](Marvel Comics, 2015)
Tłumaczenie nieoficjalne
Luke kontynuuje swą naukę o Jedi, kierując się ku świątyni na Coruscant. Han i Leia stawiają czoło niespodziewanemu przeciwnikowi! Nowy rysownik serii Stuart Immonen dołącza do Rebelii!

Streszczenie

Han Solo tłumaczy Leii Organie, że Sana Starros nie jest jego żoną.

W przestrzeni kosmicznej, nad nieznaną z nazwy planetą nieopodal mgławicy Monsua, imperialni piloci otrzymują komunikat, że dwa pojazdy przeniknęły do atmosfery planety, prawdopodobnie w celu uniknięcia przeprowadzenia kontroli. Dodatkowo jeden z nich został uznany za skradziony, dlatego dowództwo bombowcami zarządza bombardowanie orbitalne w celu zniszczenia uciekinierów. Nowy rozkaz wywołuje radość u pilotów, którzy wychwalając Imperium przystępują do jego wykonania.

Na powierzchni planety, Leia Organa nie może ukryć zdziwienia, że Sana Starros to żona Hana Solo. Przemytnik pyta kobietę jak go znalazła, na co ta odpowiada, że zostawiła w atmosferze sondę, która ją zaalarmowała, gdyż wiedziała, że prędzej czy później, ten powróci do miejsca, w którym lubił przeprowadzać swe randki. Po tych słowach, Sana całuje swego wybranka, a gdy wyczuwa koreliańskie wino, bije go w twarz. Następnie zwraca uwagę na Leię i komentuje jej wygląd mówiąc, że jest nieco za chuda jak na gust Hana. Organa wtrąca się w jej wypowiedź, zaznaczając, że Solo nigdy nie wyjawił, że ma żonę. Przemytnik stara się zaprzeczyć, lecz księżniczka go nie słucha i postanawia odejść. Gdy Han próbuje ją zatrzymać wypowiadając jej imię, Sana bierze kobietę na cel, gdyż kojarzy, iż ma przed sobą księżniczkę Organę, za którą wyznaczono wysoką nagrodę.

Imperialne bombardowanie.

Rebeliantka zatrzymuje się, po czym z wyrzutem zwraca się do Hana mówiąc, że nie dość, że ma żonę, to jeszcze jest ona łowczynią nagród. Solo kolejny raz stara się zaprzeczyć, lecz Starros oznajmia, iż wszystko nabrało dla niej sensu. Stwierdza, że jej wybranek nigdy nie mógł oprzeć się księżniczkom w tarapatach i dodaje, że zapewne do tej pory uratował Leię kilkukrotnie, nie chcąc nic w zamian, gdyż w rzeczywistości czeka na większą nagrodę. Jej słowa wywołują ciekawość u Organy, która pyta o jaki rodzaj większej nagrody chodzi. W odpowiedzi dowiaduje się, że takie zachowanie to jedna z głównych sztuczek Solo, który kiedyś uciekł z układu Boz Pity po uprzednim wykorzystaniu córki tamtejszego sułtana. Przemytnik z oburzeniem zaprzecza, lecz Sana nie poddaje się i proponuje by udali się na spotkanie z sułtanem, który do tej pory ofiaruje księżyc w zamian za głowę mężczyzny. Zdesperowany Han prosi Leię by nie słuchała Starros, lecz ta nie wierzy mu, uważając wszystkie jego słowa za jedno wielkie kłamstwo. Ten ponownie oznajmia, że Sana nie jest jego żoną, na co ta ripostuje oznajmiając, iż na swoim statku ma dokumenty potwierdzające prawdziwość jej słów.

Solo pyta małżonki o powód takiego zachowania, gdy ta nagle oznajmia iż zauważyła w powietrzu bomby protonowe, co zwiastuje również obecność bombowców TIE. Na jej słowa, mężczyzna zaleca by zaprzestali rozmowy i ukryli się. Leia popiera go i kieruje się w stronę Invictusa, lecz wtedy Sana poleca swemu statkowi zniszczenie promu. Zdając sobie sprawę z zagrożenia, Han nakazuje Organie uważać. Jego polecenie jest minimalnie spóźnione, gdyż wybuch Invictusa odrzuca księżniczkę na znaczną odległość. Gdy ta dochodzi do siebie, uznaje iż Starros jest bardziej szalona niż jej mąż. Solo pyta łowczyni co ta zamierza zrobić, na co słyszy iż Organa zostanie wydana w ręce imperialnych znajdujących się na orbicie, a on zajmie należne mu miejsce i poleci z nią.

W przestrzeni kosmicznej, Luke Skywalker przerywa czytanie dzienników Bena Kenobiego i stwierdza, że zawarte w nich notatki to historyjki, które w żaden sposób nie uczą go władania mieczem świetlnym i używania Mocy. Zwracając się do R2-D2, chłopak pyta co powinien zrobić, na co słyszy w odpowiedzi propozycję powrotu do pozostałych rebeliantów. Skywalker odrzuca ten pomysł, gdyż chce uzyskać odpowiedzi na dręczące go pytania. Po chwili oznajmia, iż ma pomysł, gdyż nawet Jedi mieli kiedyś dom.

Luke Skywalker zostaje zaatakowany w barze na Nar Shaddaa.

Jakiś czas później, Luke dolatuje na Nar Shaddaa. W przestworzach księżyca, Skywalker mówi Artoo, że wie, iż Jedi nigdy nie mieli siedziby na jego powierzchni, ale jest świadom że Nar Shaddaa stanowi bazę dla wszelkich galaktycznych wyrzutków, z którymi kontakt jest mu teraz potrzebny. Na koniec prosi, by R2-D2 pozwolił mu porozmawiać z miejscowymi.

Chwilę potem, towarzysze znajdują się w jednej z kantyn. W jej wnętrzu, Skywalker stwierdza, że znalazł poszukiwane przez siebie miejsce do rozmowy. Na jego widok, zabracki barman zwraca się do bywalców by go zabili i obrabowali, a jego zwłokami nakarmili mętomarnice. Gdy po jego wypowiedzi, klienci lokalu atakują Luke'a, chłopak aktywuje swój miecz świetlny, co wprawia wszystkich w osłupienie. Podczas gdy zebrani wpatrują się w przybysza, jeden z bywalców nawiązuje połączenie, w czasie którego oznajmia iż znalazł kolejny cel.

Barman pyta Skywalkera jak wszedł w posiadanie tak rzadkiej broni. W odpowiedzi słyszy, że początkowo chciał go zabić, a nagle wyraził chęć do przeprowadzenia rozmowy. Zabrak przeprasza człowieka, po czym wita go na Nar Shaddaa i oferuje drinka. Luke mówi mu, że ten zna powód jego przybycia, na co słyszy potwierdzenie. Barman stwierdza, że podróż na Coruscant, do świątyni Jedi musi być tajna, gdyż imperialni są wszędzie. Oznajmia, że cena za pomoc w jej przeprowadzeniu to miecz, który dzierży Luke. Chłopak na usłyszaną ofertę odpowiada, że nie odda swej broni, gdyż należała do jego ojca. Zamiast miecza oferuje kredyty, lecz Zabrak szybko dochodzi do wniosku, że jest to kłamstwo. Mężczyzna oznajmia, że kantyna należała do jego ojca, po czym dodaje, iż doszedł do wniosku, że zarówno jego rodzic, jak i rodzic Skywalkera są martwi, więc ponawia swą ofertę. Luke ponownie odrzuca propozycję, co właściciel lokalu podsumowuje wydaniem na niego wyroku śmierci. Rebeliant postanawia stawić atakującym opór, lecz gdy przygotowuje się do odparcia ataku, jego broń zostaje skradziona przez nieznanego złodzieja. To wydarzenie powoduje, że chłopak oraz klientela lokalu, rzucają się za nim w pościg.

Leia Organa celuje z pistoletu blasterowego w domniemanych małżonków.

Na nieznanej planecie, Sana Starros próbuje nawiązać połączenie z siłami Imperium. W tym czasie Leia mówi Hanowi, że powinien ją zabić gdy miał okazję, na co ten odpowiada, że taki sposób zachowania z tym typem kobiety nie wchodzi w grę. Mężczyzna dodaje też, że strzela gorzej niż jego domniemana małżonka. Po tych słowach, prosi Organę by pozwoliła mu się dogadać z Saną. Zwracając się do łowczyni, przemytnik przyznaje, że wszystko jest jego winą oraz przyznaje, iż jest łajdakiem. Gdy zamierza złożyć Starros obietnicę, zostaje zaatakowany przez Leię, która popycha go na kobietę, a następnie wyciąga ukryty pistolet blasterowy. Z bronią w ręku, księżniczka nakazuje domniemanemu małżeństwu stać w miejscu, po czym zwraca się do Sany z zapytaniem czy naprawdę uważała, iż pozwoli się sprzedać w ręce Imperium. Jej rozmówczyni z uśmiechem na ustach, mówi że jest już za późno, a Organa została już wydana. Na potwierdzenie jej wypowiedzi, na niebie pojawiają się bombowce TIE/sa oraz myśliwce TIE/ln.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Stworzenia

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2015, 19 sierpnia USA --- Marvel Comics 32 strony Druk (miękka) 3.99 USD
2016, 9 czerwca
(w Star Wars Komiks 3/2016)
Polska --- Egmont Polska 32 strony Druk (miękka) 19,99 PLN

Przypisy

Linki zewnętrzne


Star Wars
[Pokaż/Ukryj]