Star Wars 4: Skywalker atakuje, część 4

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Star Wars 4:
Skywalker atakuje, część 4
Star Wars 4: Skywalker Strikes, Part IV
Scenariusz: Jason Aaron[1]
Ilustracje: John Cassaday[1]
Kolory: Laura Martin[2]
Litery: Chris Eliopoulos
Redakcja: Jordan D. White
Ilustracja na okładce:
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Marvel Comics
22 kwietnia 2015[1]
Wydanie polskie: Egmont Polska
16 września 2015
Przekład: Maciej Drewnowski
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Star Wars
Zeszyt/Tom: 4 z 75
Poprzedni: Star Wars 3: Skywalker atakuje, część 3
Następny: Star Wars 5: Skywalker atakuje, część 5
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Kanon
Czas akcji: 0 ABY[3]


Star Wars 4: Skywalker atakuje, część 4 to czwarty zeszyt regularnej serii wydawnictwa Marvel Comics, który ukazał się w USA 22 kwietnia 2015 roku. W Polsce ukazał się nakładem wydawnictwa Egmont Polska 16 września, w pięćdziesiątym dziewiątym numerze periodyku Star Wars Komiks. Scenariusz komiksu opracował Jason Aaron, za rysunki natomiast odpowiada John Cassaday, który stworzył także podstawowy wariant okładki. Historia przedstawiona w komiksie należy do nowego kanonu, powstającego we współpracy z Lucasfilm Story Group.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Luke Skywalker is NOT a Jedi—not yet, at least. He's only ever met one Jedi in his life...and he died. So, Luke's quest leads him back to Obi-Wan's hut...on Tatooine.(Marvel Comics, 2015)
Tłumaczenie nieoficjalne
Luke Skywalker nie jest Jedi, przynajmniej na razie. Spotkał tylko jednego Jedi, który już nie żyje. Luke wyrusza więc do domku Obi-Wana... na Tatooine.

Streszczenie

W pałacu Jabby na Tatooine, Bib Fortuna wita Dartha Vadera w imieniu swojego pana. Twi'lek wyraża nadzieję, iż negocjacje, które mają się odbyć będą korzystne dla obu stron. Mroczny Lord Sithów przerywa jego wypowiedź, nakazując pominięcie wstępów grzecznościowych i natychmiastowe rozpoczęcie rozmów. Mężczyźni udają się przed oblicze Jabby, tam cyborg oznajmia gospodarzowi iż jedyny możliwy scenariusz dla ich porozumienia to bezzwłoczne zaakceptowanie warunków narzuconych przez Imperium Galaktyczne. Hutt słysząc jego słowa, odpowiada iż rozumie dlaczego Imperator wysłał go by dobić targu.

Spotkanie Dartha Vadera z Jabbą.

Dodaje też, że nie mógłby odmówić swojemu przyjacielowi w potrzebie, gdyż wie iż zniszczenie Gwiazdy Śmierci i wysadzenie fabryki broni na Cymoon 1 były dla Imperium poważnymi stratami. Darth Vader słysząc o niedawnych porażkach, rozkazuje by nie wspominać o nich, gdyż są to jedynie kłamstwa rebeliantów. Następnie oznajmia Jabbie, że chce usłyszeć potwierdzenie przyjęcia warunków handlowych zaproponowanych przez Imperium. Kryminalista odpowiada mu iż oczywiście przyjmuje ofertę Imperatora, a jego zasoby stają się od tego dnia zasobami Imperium. Za swoje usługi chce jedynie otrzymywać godziwe wynagrodzenie. Cyborg odparowuje mu, że dostanie tylko tyle, ile zdecydują się mu dać. Hutt nie pozostaje dłużny rozmówcy, mówiąc, że najważniejsze jest bezpieczeństwo transportowanych towarów, które mogą paść ofiarą ataku piratów lub zostać pożarte przez kosmiczne ślimaki. W odpowiedzi na zawoalowaną groźbę, Sith informuje przestępcę, że jego organizacja potrafi sobie poradzić z kosmicznymi bandytami i stworzeniami. Następnie dodaje iż jego ludzie przekażą mu wszystkie wytyczne dotyczące zapotrzebowania Imperium, po czym kieruje się w stronę wyjścia. Jabba zwraca się do niego iż nie ma sensu, by jego specjalny przylot na Tatooine trwał tak krótko. Oznajmia iż zostanie wyprawiona uczta na jego cześć, a on osobiście wszelkie przypieczętowanie transakcje lubi celebrować oglądając czyjąś śmierć. Na pokładzie fregaty Nebulon-B, Han Solo oraz Chewbacca naprawiają Millennium Falcona. Człowiek oznajmia Wookieemu, iż przez zły stan maszyny, nie ma pojęcia jak udało im się dolecieć na spotkanie z okrętami Sojuszu. Chewie oskarża go o katastrofę AT-AT, lecz ten odpowiada iż łazik został zniszczony przez Dartha Vadera za pomocą jego miecza świetlnego. Podczas ich rozmowy, w jednym z korytarzy C-3PO i R2-D2 rozmawiają o naprawie, której został poddany droid protokolarny.

Narada przywódców rebeliantów.

Artoo oznajmia Threepio iż podczas rekonstrukcji niepoprawnie podpięto mu obwody osobowości, przez co jego rozmówca wpada w oburzenie. W innej części statku trwa spotkanie Leii Organy z Mon Mothmą, Gialem Ackbarem oraz Janem Dodonną. Kalamarianin informuje zebranych, że w ostatnim czasie mieli serię zwycięstw w starciach z Imperium. Słysząc jego słowa, księżniczka zwraca się z prośbą do przywódców Sojuszu o pozwolenie na kolejną misję. Kobieta uważa, iż powinni iść za ciosem, raniąc wroga coraz dotkliwiej, gdyż zaprzestanie działań spowoduje iż poprzednie osiągnięcia stracą znaczenie. Liderzy odpowiadają jej, że niemożliwym jest utrzymanie dotychczasowego tempa ofensywy, w sytuacji gdy ciągle uciekają. Mon Mothma proponuje, by wstrzymać się z manewrami do czasu założenia kolejnej bazy operacyjnej. Organa nie daje za wygraną, mówiąc iż ma zgrany zespół, który mógłby zrobić jeszcze wiele dobrego. Kanclerz odpowiada jej, że ledwo uszli z życiem z Cymoon 1, a dodatkowo nie jest przekonana iż wszyscy członkowie jej grupy nadal chcą brać aktywny udział w walkach. W jednym z pomieszczeń, Luke Skywalker trenuje walkę mieczem świetlnym konfrontując się ze zdalniakami. Chłopakowi udaje się odbić dwie błyskawice wystrzelone przez droidy, po czym nienadążający za maszynami, pada ich ofiarą. Zły z poniesionej porażki, ściąga hełm, który do tej pory miał na głowie, po czym niszczy przeciwników swoim mieczem. Nieoczekiwanie do sali wchodzi Leia, lecz gdy ten ją zauważa, od razu mówi jej iż odmawia udziału w następnych atakach na Imperium. Argumentuje to ostatnią misją, gdyż w jego opinii wszyscy powinni zginąć na Cymoon 1.

Rodianie próbują okraść swoją rozmówczynię.

Kobieta zaprzecza jego słowom, mówiąc że jest wyjątkowy i że posiada zdolności Jedi. Wypowiedź ta doprowadza do wybuchu złości u młodzieńca, który informuje iż nie jest Jedi. Następnie stwierdza, że dopóki nie pozna samego siebie i nie stanie się kimś więcej niż obecnie, stanowi zagrożenie dla wszystkich swoich towarzyszy, dlatego postanawia odejść. Leia nie może uwierzyć w prawdziwość jego słów, pyta gdzie zamierza się udać, lecz ten jej nie odpowiada i zostawia samą w pomieszczeniu.

W Mos Eisley na Tatooine, grupa Rodian rozpoczyna rozmowę z pewną kobietą. Jeden z mężczyzn oznajmia iż słyszeli, że ta oferuje wysoką nagrodę za otrzymanie pewnych informacji. Tajemnicza niewiasta potwierdza jego słowa, na co on mówi iż wraz z towarzyszami zabierze nagrodę. Kobieta zadowolona z jego słów prosi, by pomogli jej kogoś odszukać. Rodianin przerywa jej wypowiedź, mówiąc, że źle go zrozumiała. Nie powiedział bowiem, iż jej pomoże, ale że zabiera pieniądze. Słysząc to przybyszka aktywuje głosem blaster rozpraszający ukryty pod stołem, przy którym siedzi. Broń zgodnie z poleceniem strzela do kolan napastników. Zaskoczeni Rodianie, odgrażają się mówiąc, że zadarła z niewłaściwymi osobami, celując przy okazji do swojej ofiary z pistoletów blasterowych. Chcąc pokazać ile znaczą dla niej groźby, przybyszka wydaje kolejne polecenie swojej broni, która wystrzeliwuje w dłonie jej przeciwników. Okaleczeni mężczyźni oznajmiają iż z ich ust nie dostanie żadnej informacji, co powoduje że ta ustawia cel blastera na usta Rodianów. Przerażeni perspektywą kolejnego strzału, napastnicy decydują się na współpracę. Przybyszka pyta ich o Hana Solo, lecz ci oznajmiają tylko iż po zabójstwie Greedo uciekł z Tatooine, a w razie powrotu zostałby zabity przez miejscowych. Gdy kobieta stwierdza, że nie dowie się niczego więcej, postanawia odejść. Na sam koniec dodaje, by Rodianie zapamiętali iż Han Solo należy do niej.

Na pokładzie barki żaglowej Khetanna, Jabba oraz Darth Vader obserwują polowanie na banthy. Hutt oznajmia cyborgowi, że bardzo się cieszy, że są przyjaciółmi i że może spełniać jego życzenia. Sith odpowiada mu, że jego celem jest służba Imperatorowi, a osobiście nie posiada żadnych pragnień. Przestępca przyznaje mu rację, mówiąc że przywódca Imperium nie musi znać szczegółów wszystkich działań wykonywanych na chwałę organizacji. Pyta swojego gościa, czy łowcy nagród, których skierował na jego usługi okazali się odpowiedni. Vader odparowuje, że Jabba dostał zakaz wspominania o tym, lecz ten lekceważy jego słowa mówiąc, że rozmawiają przecież o polowaniu na banthy. W końcu Mroczny Lord Sithów oznajmia iż pierwszy z celów łowców nie powinien być problem, a drugim jest chłopak, który zniszczył Gwiazdę Śmierci. Po chwili, cyborg zmienia temat dyskusji, nakazując by jego gospodarz opowiedział mu wszystko co wie na temat Kenobiego. Hutt obiecuje zdradzić wiele historii o czarowniku, który przeszkadzał mu w interesach, po czym zwraca się do swojej służby, mówiąc, że znudził się banthami, dlatego chce posłuchać krzyku ofiar przy gnieździe sarlacca. Przywódca półświatka zwraca się do swojego gościa, mówiąc iż sarlacc jest jedną z nielicznych atrakcji Tatooine. Dodaje też, iż słyszał, że młodzieniec, który zniszczył Gwiazdę Śmierci urodził się na planecie, po czym stwierdza, że nie sądził by kiedykolwiek usłyszał o kimś ważnym i wartościowym pochodzącym z Tatooine. Słuchając jego wypowiedzi, Darth Vader zachowuje milczenie.

Luke Skywalker obiera kurs na Tatooine.

Z pokładu fregaty Nebulon-B wylatuje pojedynczy T-65 X-wing, w którym znajduje się Luke Skywalker. Chłopak rozmawia przez komunikator z Hanem i Leią, którzy uważają jego odejście za nieprzemyślane. Solo mówi mu, że całe Imperium poszukuje osoby odpowiedzialnej za zniszczenie Gwiazdy Śmierci. Młodzieniec stwierdza, że imperialni nie znają jego tożsamości, podobnie jak on sam. Informuje towarzyszy, że nie jest jeszcze osobą, którą powinien być, dlatego udaje się w miejsce, w którym powinien znaleźć odpowiedzi na swoje pytania. Gdy chłopak kończy rozmowę, zwraca się do R2-D2, by ustawił kurs na Tatooine.

W Mos Eisley do grupy okaleczonych Rodian podchodzi mężczyzna, po czym mówi iż poszukuje pewnej osoby. Jeden z członków grupy oznajmia iż Solo uciekł z powierzchni Tatooine. Przybysz nie jest jednak zainteresowany osobą przemytnika, poszukuje natomiast informacji o Kenobim. Jego rozmówca pyta go o powód poszukiwań, lecz ten grożąc mu blasterem oznajmia iż to Boba Fett zadaje pytania.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Stworzenia

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Star Wars 4: Skywalker atakuje, część 4.

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2015, 22 kwietnia USA --- Marvel Comics 32 strony Druk (miękka) 3.99 USD
2015, 16 września
(w Star Wars Komiks 1/2015)
Polska --- Egmont Polska 32 strony Druk (miękka) 19,99 PLN

Przypisy

Linki zewnętrzne


Star Wars
[Pokaż/Ukryj]