Star Wars 5: Skywalker atakuje, część 5

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Star Wars 5:
Skywalker atakuje, część 5
Star Wars 5: Skywalker Strikes, Part V
Scenariusz: Jason Aaron[1]
Ilustracje: John Cassaday[1]
Kolory: Laura Martin[2]
Litery: Chris Eliopoulos
Redakcja: Jordan D. White[1]
Ilustracja na okładce:
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Marvel Comics
20 maja 2015[1]
Wydanie polskie: Egmont Polska
16 września 2015
Przekład: Maciej Drewnowski
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Star Wars
Zeszyt/Tom: 5 z 75
Poprzedni: Star Wars 4: Skywalker atakuje, część 4
Następny: Star Wars 6: Skywalker atakuje, część 6
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Kanon
Czas akcji: 0 ABY[3]


Star Wars 5: Skywalker atakuje, część 5 to piąty zeszyt regularnej serii wydawnictwa Marvel Comics, który ukazał się w USA 20 maja 2015 roku. W Polsce ukazał się nakładem wydawnictwa Egmont Polska 16 września, w pięćdziesiątym dziewiątym numerze periodyku Star Wars Komiks. Scenariusz komiksu opracował Jason Aaron, za rysunki natomiast odpowiada John Cassaday, który stworzył także podstawowy wariant okładki. Historia przedstawiona w komiksie należy do nowego kanonu, powstającego we współpracy z Lucasfilm Story Group.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
THE GREATEST SPACE ADVENTURE OF ALL TIME CONTINUES! As Luke goes home in search of the truth about his late mentor... ...Leia takes Han on a secret mission of vital importance to the Rebellion. Unfortunately, they both run into some unfriendly encounters.[1](Marvel Comics, 2015)
Tłumaczenie nieoficjalne
Największa kosmiczna przygoda wszech czasów trwa! Podczas gdy Luke wraca na Tatooine, by odkryć prawdę o swym mentorze, Leia wyrusza wraz z Hanem na tajną misję o kluczowym znaczeniu dla Rebelii. Jednakże oboje wplątują się w nieprzyjemne sytuacje.

Streszczenie

Na planecie Tatooine, Luke Skywalker w towarzystwie R2-D2 wspomina swoje ostatnie słowa, z dnia w którym pierwszy raz opuścił rodzimy świat. Chłopak ma nadzieję, że jednak nieokazały się one prawdziwe i ktoś zna jego osobę lepiej niż on sam. To założywszy, rozpoczyna wędrówkę przez pustynię.

W Mos Eisley, Boba Fett zostawia za sobą liczne trupy chcąc zdobyć jakiekolwiek informacje na temat pilota, który zniszczył Gwiazdę Śmierci. W kantynie Chalmuna, łowca nagród prowadzi przesłuchanie gości przybytku. Pyta czy ktoś zna młodego towarzysza Bena Kenobiego i czy mógłby coś o nim powiedzieć. Nieoczekiwanie, jeden z bywalców lokalu zwraca się do niego mówiąc, iż jedyny chłopiec jakiego spotkał to on. Fett wywołuje go spośród tłumu, po czym rozpoczyna z nim bójkę.

Luke Skywalker i R2-D2 rozpoczynają podróż przez pustkowia Tatooine.

Nie upływa dużo czasu, gdy łowca pokonuje swojego przeciwnika, a następnie łamie mu dwie ręce, a kolejną wyrywa. Do obserwatorów awantury ponownie zwraca się z żądaniem o informacje na temat poszukiwanego chłopaka. Gdy nikt nie odpowiada, mężczyzna łamie kolejną rękę swojej ofierze. Nagle, głos zabiera barman, który oznajmia iż nikt nie zna poszukiwanego, lecz dodaje, że w dniu, w którym przybył on z Kenobim do kantyny dało się zauważyć iż pochodzi z farmy. Podczas jego wypowiedzi, jeden z ludzi obecnych w budynku, rzuca się do ucieczki. Widząc to, Fett reaguje błyskawicznie, wystrzeliwując w jego stronę linkę, która natychmiast go krępuje i powala na ziemię. Młodzieniec informuje łowcę, że nie posiada żadnych informacji oraz prosi by ten nie robił mu krzywdy. Boba odpowiada mu, że chłopak widział jego metody uzyskiwania informacji, po czym stwierdza, że użyje ich kolejny raz, na nim. Na pokładzie rebelianckiego okrętu, Han Solo zwraca się do Leii Organy wymieniając listę części, które będą mu potrzebne do naprawy Millennium Falcona, po szkodach jakich doznał, podczas ich wizyty na Cymoon 1. Księżniczka mówi mu, iż będzie potrzebował znacznie więcej materiałów, by wyremontować kupę złomu, którą nazywa statkiem. Ten odpowiada, że nie znają się długo, lecz jest pewien, iż dzięki Falconowi uniknęli razem znacznej ilości kłopotów. Organa nie jest co do tego przekonana, dlatego mówi, że nie zarządza wydziałem części zamiennych i nie wie czemu ona ma zajmować się tym problemem. Mężczyzna odpowiada jej, że od jakiegoś czasu załoga zmieniła podejście do wydawania sprzętu, prosząc o okazanie pozwolenia na jego odbiór.

Boba Fett torturuje mieszkańca Mos Eisley w celu uzyskania informacji o Luke'u.

Jego rozmówczyni z przekąsem przypomina mu o trwającej wojnie oraz o tym, że Sojusz nie posiada aktualnie stałej bazy operacyjnej, przez co wszystkie materiały muszą być racjonowane by utrzymać stabilność floty. Przemytnik udaje, że źle zrozumiał jej słowa, mówiąc iż jest pewien, że po prostu nie chce by odszedł. Jego słowa nie poprawiają nastroju księżniczce, która uświadamia go, że jest całkiem przeciwnie, chciałaby się go pozbyć. Wiąże się to z kolejną prośbą Hana o części, lecz w odpowiedzi dowiaduje się, że nie zwrócił się z prośbą do organizacji charytatywnej, a każdy członek załogi by coś otrzymać musi na to zapracować. Kontynuując, informuje Solo że potrzebuje drugiego pilota do misji, na którą wyrusza. Początkowo miała poprosić Luke'a, ale po jego odejściu musi zadowolić się jego osobą. Jej rozmówca przypomina jej, że w ostatnim czasie brał udział w paru przedsięwzięciach dla Sojuszu, na co jednak dostaje odpowiedź, że przeszłość nie ma znaczenia. W końcu, Han upewniając się, że dostanie potrzebne części po zakończeniu misji, zgadza się na wyprawę w towarzystwie Leii. Na koniec rozmowy, księżniczka pyta go co zrobi, po naprawie swojego statku, lecz ten odcinając się w jej stylu, mówi że przyszłość nie ma póki co znaczenia.

W kantynie w Mos Eisley, Boba Fett torturuje pochwyconego wcześniej chłopaka. W końcu, ofiara wykrzykuje nazwisko Skywalker. Łowca natychmiast pyta o jego tożsamość, dzięki czemu dowiaduje się, że poszukiwany przez niego młodzieniec ma na imię Luke, był farmerem wilgoci i że mieszkał z ciotką oraz wujem, a także zwykł spędzać czas na stacji Tosche. Kontynuując zeznania, wyjawia, że widział poszukiwanego ze starym Kenobim, z którym planował opuścić planetę, co było jego największym marzeniem. Na tym kończy swoją wypowiedź, prosząc by łowca puścił go wolno. Fett zgadza się na to, po czym strzela do niego z blastera i opuszcza kantynę.

Han Solo i Leia Organa kłócą się jak zareagować na patrol Imperium.

Podróżując przez pustynię, Luke Skywalker oznajmia R2-D2, że dom Bena Kenobiego powinien być już niedaleko. Chłopak nie ma pojęcia co znajdą po dotarciu na miejsce, lecz uważa że to słuszne posunięcie, gdyż wszystkiego czego się nauczył, dowiedział się od zmarłego Jedi. Mimo braku obecności mentora, czuje, że ten wciąż ma mu coś do przekazania. Mimo iż uważa to za szaleństwo, stwierdza, że słyszy czasami jego głos. Wędrowcy docierają na miejsce, gdy okazuje się, że budynek został napadnięty przez Jeźdźców Tusken. Mieszkańcy pustyni rzucają się na przybyszów, przez co Luke zostaje zmuszony do sięgnięcia po miecz świetlny i rozpoczęcia walki. W przestrzeni kosmicznej, na pokładzie promu typu Lambda, Leia Organa i Han Solo prowadzą rozmowę. Mężczyzna czyta listę potencjalnych miejsc, w którym Sojusz chciałby założyć nową bazę operacyjną. Stwierdza, iż każde z nich jest urokliwie, ale osobiście na spotkanie we dwoje wybrałby planetę z ładną plażą. Kobieta słysząc jego żarty, przypomina mu po co przybyli w tak odległe tereny galaktyki. Mówi, że mają sprawdzić wszystkie możliwości, które będą jak najbezpieczniejsze i jak najbardziej oddalone od cywilizacji. W jej opinii założenie nowego centrum dowodzenia przybliży ich do wcześniejszego zwycięstwa w szalejącej wojnie. Chwilę potem, Han pyta swoją towarzyszkę, dlaczego on pełni funkcję drugiego pilota. Ta odpowiada mu, iż prom nie należy do niego, a ona z kolei pomogła w jego kradzieży, więc dowodzenie również przypadło jej. Na koniec dodaje, że jako przemytnik powinien to zrozumieć. Solo zaczyna wyjaśniać jej, że nie ukradł swojego statku, lecz wygrał go w sabaka, gdy na radarze promu pojawiają się dwa punkciki. Wkrótce zjawiają się dwa myśliwce TIE/ln, których piloci informują rebeliantów, że nie mają pozwolenia na przebywanie w tym sektorze, po czym nakazują podanie przez nich tożsamości. Leia oznajmia Hanowi iż nie sprawdził się jako drugi pilot, po czym zwraca się do nowo przybyłych podając nazwę promu i kody zezwolenia. W czasie sprawdzania danych, Solo denerwuje się, że jej informacje zawiodą, dlatego decyduje się przejąć dowodzenie. W tej chwili piloci imperialnych maszyn potwierdzają prawdziwość danych, lecz gdy widzą nagłą zmianę w zachowaniu sprawdzanego promu, informują iż chcą przeprowadzić inspekcję na jego pokładzie. Te słowa powodują, że Solo rozpoczyna ucieczkę, lecz Organa informuje go iż jest to bezcelowe, gdyż nie są wstanie wymanewrować myśliwców. Biorąc pod uwagę, że znajdują się w sektorze Moddell, mężczyzna pyta jej jak daleko od ich pozycji znajduje się mgławica Monsua, gdy ta odpowiada, że zaledwie parę lat świetlnych, przemytnik decyduje się tam polecieć. Gdy dolatują do obranego wcześniej celu, zagłębiają się w atmosferyczną superburzę.

Luke Skywalker i R2-D2 przybywają do domu Bena Kenobiego.

Na jej granicy piloci myśliwców TIE decydują się przerwać lot, przez co rebeliantom udaje się ich zgubić. W czasie podróży, Leia stwierdza, że ich prom zostanie rozerwany na strzępy, po czym dodaje, że z jej partnera jest kiepski przemytnik. Mężczyzna nie pozostaje jej dłużny, mówiąc, że nie jest najlepszą księżniczką jaką spotkał. W odpowiedzi, kobieta oznajmia iż go nienawidzi.

Podczas podróży rebeliantów przez mgławicę Monsua, na ich trop wpada tajemnicza kobieta. Ustalając miejsce pobytu Solo, stwierdza, że ten typ ludzi zawsze wraca do miejsc, w których był wcześniej, po czym również obiera kurs na mgławicę.

Na Tatooine, Luke'owi udaje się odpędzić Jeźdźców Tusken, dzięki czemu może wejść do domostwa mentora. Stwierdza, iż jest rad z ucieczki przeciwników, gdyż czuje tylko gniew, który według jego przypuszczeń nie pomoże w zostaniu Jedi. Chłopak wchodzi do wnętrza budynku, gdzie zastaje bałagan spowodowany niedawną wizytą tubylców. Ma nadzieję, że odnajdzie coś co pomoże mu uzyskać odpowiedzi na jego wątpliwości. Podczas przeszukiwania schronienia zmarłego Jedi, zastanawia się czemu ten z wszystkich światów galaktyki wybrał właśnie Tatooine. Nagle, Artoo oznajmia iż znalazł coś, na czym widnieje dedykacja dla Skywalkera, lecz w tym samym momencie do domostwa wpada granat oślepiający, który wybuchając oszałamia dwójkę towarzyszy. Gdy młodzieniec, dochodzi do siebie, nawołuje droida pytając co się właśnie stało, gdyż utracił wzrok. Tuż za nim, w drzwiach stoi Boba Fett mierząc do niego z blastera.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Stworzenia

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Star Wars 5: Skywalker atakuje, część 5.

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2015, 20 maja USA --- Marvel Comics 32 strony Druk (miękka) 3.99 USD
2015, 16 września
(w Star Wars Komiks 1/2015)
Polska --- Egmont Polska 32 strony Druk (miękka) 19,99 PLN

Przypisy

Linki zewnętrzne


Star Wars
[Pokaż/Ukryj]