Star Wars 3: Skywalker atakuje, część 3

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Star Wars 3:
Skywalker atakuje, część 3
Star Wars 3: Skywalker Strikes, Part III
Scenariusz: Jason Aaron[1]
Ilustracje: John Cassaday[1]
Kolory: Laura Martin[2]
Litery: Chris Eliopoulos
Redakcja: Jordan D. White
Ilustracja na okładce:
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Marvel Comics
11 marca 2015[1]
Wydanie polskie: Egmont Polska
16 września 2015
Przekład: Maciej Drewnowski
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Star Wars
Zeszyt/Tom: 3 z 75
Poprzedni: Star Wars 2: Skywalker atakuje, część 2
Następny: Star Wars 4: Skywalker atakuje, część 4
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Kanon
Czas akcji: 0 ABY[3]


Star Wars 3: Skywalker atakuje, część 3 to trzeci zeszyt regularnej serii wydawnictwa Marvel Comics, który ukazał się w USA 11 marca 2015 roku. W Polsce ukazał się nakładem wydawnictwa Egmont Polska 16 września, w pięćdziesiątym dziewiątym numerze periodyku Star Wars Komiks. Scenariusz komiksu opracował Jason Aaron, za rysunki natomiast odpowiada John Cassaday, który stworzył także podstawowy wariant okładki. Historia przedstawiona w komiksie należy do nowego kanonu, powstającego we współpracy z Lucasfilm Story Group.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
The attack on Cymoon-I comes crashing to an end! Will the Rebels overcome Vader to strike another blow against the Empire? And is Luke ready to be the Jedi Ben wanted him to be?[1](Marvel Comics, 2015)
Tłumaczenie nieoficjalne
Atak na Cymoon 1 zbliża się ku końcowi! Czy rebelianci przezwyciężą Vadera by zadać kolejny cios Imperium? Czy Luke jest gotów zostać Jedi, jakim chciał go uczynić Ben?

Streszczenie

W fabryce broni Alfa na księżycu Cymoon 1 trwa ostrzał Imperium Galaktycznego skierowany na skradzioną maszynę kroczącą AT-AT. Luke Skywalker walczy ze szturmowcami z pokładu skutera repulsorowego 74-Z, podczas gdy uwolnieni przez niego niewolnicy giną masowo od błyskawic blasterów wroga, a Darth Vader wychodzi z powstałego niedawno rumowiska i dołącza do starcia.

Atak imperialnych na skradzione AT-AT.

Na pokładzie łazika, Leia Organa oraz Han Solo starają się odeprzeć atak imperialnych. Księżniczka zestrzeliwuje myśliwiec TIE/ln, za co otrzymuje pochwałę od swojego towarzysza. Mężczyzna prosi ją by jednak patrzyła na drogę, gdyż w razie blokady maszyny będą w pułapce. Ta odpowiada mu, że najważniejsze jest by dotarli na pola odpadów, na których stacjonuje Millennium Falcon oraz to by statek odpalił. Solo uspokaja ją mówiąc, że dzięki frachtowcowi wyszedł z wielu gorszych kłopotów, po czym zastanawia się jaki los spotkał C-3PO.

Tymczasem na złomowisku, Threepio, rozebrany na części, znajduje się w torbie umieszczonej na placach jednego ze złomiarzy. Droid wydaje się rozmawiać z kapitanem Antillesem o misji dyplomatycznej, mówiąc iż im bardziej spokojna tym dla niego lepiej. Nieoczekiwanie szabrownik, u którego droid protokolarny znajduje się na plecach, zostaje zaatakowany przez Chewbaccę. Wookiee rozpoczyna walkę z gromadą złomiarzy, po czym kontaktuje się z Solo. Ten cieszy się słysząc jego głos, po czym mówi mu by zajął się Falconem i przyleciał ich uratować. Podczas tej wypowiedzi Leia zwraca mu uwagę, by zaczął uważać, gdyż natrafiają na silne oddziały imperialne złożone z maszyn kroczących AT-ST, czołgów i śmigaczy bojowych. Widząc ich sytuację, Han prosi towarzyszkę, by już nigdy więcej nie atakowali fabryk broni, po czym komunikuje się z Luke'em prosząc go o wsparcie. Chłopak odpowiada, że znajduje się w bliskim otoczeniu i wkrótce zaczyna walkę z wrogami atakującymi maszynę kroczącą. Han ostrzega by nie zbliża się za bardzo do budynków fabryki, gdyż lada chwila może dojść do eksplozji. Leia zaprzecza mu jednak, stwierdzając, że wybuch powinien mieć już miejsce, a skoro nie nastąpił to imperialnym udało się powstrzymać ich spisek.

Darth Vader pokonuje AT-AT.

W tym samym czasie Darth Vader otrzymuje komunikat od nadzorcy Aggadeena, który informuje go że udało się powstrzymać topnienie reaktora, a spisek rebeliantów został udaremniony. Mroczny Lord Sithów jest zadowolony z takiego obrotu spraw, po czym nakazuje by przysłano mu wsparcie, gdyż wrogowie Imperium nie mogą opuścić powierzchni księżyca żywi. Po zakończeniu połączenia, Sith uruchamia swój miecz świetlny, po czym za jego pomocą tnie odnóże maszyny skradzionej maszyny kroczącej. Na pokładzie AT-AT, będąc świadomi swojej rozpaczliwej sytuacji Han i Leia komunikują się z Chewbaccą pytając o czas ewakuacji. Wookiee odpowiada, że na naprawę Falcona potrzebuje półtora dnia, lecz Solo nie akceptuje takiej odpowiedzi, mówiąc że będą martwi w przeciągu pięciu minut. W tym czasie, będący pod łazikiem Vader rozpoczyna odcinanie drugiej nogi machiny. Z Hanem i Leią komunikuje się Luke, który oznajmia iż widzi imperialnego, po czym dodaje że ruszy do ataku. Towarzysze odradzają mu, gdyż ich schronienie za bardzo ucierpiało. Gdy to mówią, druga noga AT-AT zostaje odcięta, a maszyna wywraca się z hukiem na ziemię. Darth Vader wydaje polecenie szturmowcom, by zabili resztkę rebeliantów. Nagle pojawia się Skywalker, który z pokładu skutera repulsorowego ostrzeliwuje wrogich żołnierzy, czym pozwala wydostać się rozbitkom ze środka maszyny i rozpocząć ucieczkę. Leia pomaga Hanowi utrzymać się na nogach, gdyż ten ucierpiał w wyniku katastrofy, po czym zwołuje żywych jeszcze niewolników nakazując im by razem z nimi udali się na pola odpadów. Luke chcąc zapewnić im bezpieczną drogę postanawia zostać, by skupić na sobie ogień wroga. Organa jest temu przeciwna, ale chłopak lekceważy jej słowa i odlatuje w stronę fabryki.

Fabryka broni Alfa ulega zniszczeniu.

Widząc rozdzielenie się rebeliantów, Vader zleca szturmowcom pościg za grupą udającą się na złomowisko, a sam wsiada na pokład jednego ze śmigaczy bojowych, po czym leci za Skywalkerem. Młodzieniec używając pełnej prędkości swojej maszyny wjeżdża do wnętrza fabryki, po czym kieruje się do sali z reaktorem. Jego przeciwnik ściga go nieustannie, lecz nie dogania w odpowiednim momencie, co pozwala chłopakowi wystrzelić w stronę reaktora, co powoduje jego zniszczenie. Następuje seria wybuchów, podczas której Vader dogania Luke'a i ostrzeliwuje go. Prowadzony przez niego skuter zostaje uszkodzony, przez co zaczyna myśleć iż nie uda mu się wyjść z tej misji żywym. Jego obawy okazują się niepotrzebne, gdyż w ostatniej chwili udaje mu się uciec, a chwilę później cała fabryka ulega zniszczeniu. Z pogorzeliska wychodzi Darth Vader. Patrząc w niebo, widzi odlatującego Millennium Falcona. Na pokładzie frachtowca, Chewbacca usiłuje naprawić hipernapęd. Gdy statek znajduje się w przestrzeni kosmicznej, Leia informuje go iż jest ich ostatnia szansa na ucieczkę, bo przed nimi znajdują się trzy gwiezdne niszczyciele typu Imperial. Chwilę potem kobieta inicjuje start hipernapędu, który uruchamia się i pozwala im uciec w nadprzestrzeń. Na powierzchni Cymoon 1, Darth Vader odbiera komunikat od kapitana Kronna, który dowodzi jednym z Gwiezdnych Niszczycieli blokujących księżyc. Wojskowy oznajmia iż rebeliantom udało się uciec. Cyborg przerywa połączenie, po czym obserwując niebo rozmyśla nad celem działań Obi-Wana Kenobiego.

Luke Skywalker i Leia Organa rozmawiają po odlocie z Cymoon 1.

Dochodzi do wniosku, że Jedi wybrał Skywalkera jako swoją ostatnią nadzieję, lecz po jego śmierci nie pozostał nikt kto mógłby go wyszkolić. Sith stwierdza, że jest on ostatnią osobą, która może tego dokonać, po czym postanawia znaleźć chłopaka i przeciągnąć go na ciemną stronę Mocy, by zrobić z niego swoją broń. Nie ma wątpliwości w powodzenie tego planu, gdyż ciemna strona zawsze zwycięża.

Tymczasem na pokładzie Millennium Falcona ocaleni niewolnicy cieszą się z ucieczki przed Imperium. Leia podchodzi do Luke'a, któremu po wysadzeniu fabryki udało się dotrzeć na pokład frachtowca, po czym dziękuje mu za jego poświęcenie w walce z wrogiem. Kobieta oznajmia, iż jest pewna, że chłopak będzie kiedyś najpotężniejszym Jedi. Ten odpowiada jej smutno, iż wszyscy powinni zginąć na Cymoon 1, a on nigdy nie zostanie Jedi, gdyż po śmierci Kenobiego, nie pozostał nikt kto mógłby go wyszkolić.

Na planecie Tatooine, dwóch mężczyzn przemierza Pustkowia Jundlandii w celu znalezienia odpowiedniego miejsca dla wyrzucenia zwłok Rodianina, który zginął z ich ręki. W czasie jazdy rozmawiają czy nie byłoby lepiej pozbyć się go w Mos Eisley, lecz po chwili dochodzą do wniosku, że to spowodowałoby niewygodne pytania imperialnych i konieczność płacenia podatku od morderstw Jabbie. Pustkowie jest lepszą opcją, gdyż nie będzie żadnych świadków ich czynu, więc nie będzie żadnych konsekwencji. Jeden z rzezimieszków zauważa, że w okolicy znajduje się dom starego Kenobiego, który na pewno mógłby być świadkiem. Jego towarzysz odpowiada mu, iż człowiek ten nie miesza się do spraw innych, po czym radzi by rozglądał się za obecnością Ludzi Pustyni.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Stworzenia

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Star Wars 3: Skywalker atakuje, część 3.

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2015, 11 marca USA --- Marvel Comics 32 strony Druk (miękka) 3.99 USD
2015, 16 września
(w Star Wars Komiks 1/2015)
Polska --- Egmont Polska 32 strony Druk (miękka) 19,99 PLN

Przypisy

Linki zewnętrzne


Star Wars
[Pokaż/Ukryj]