Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Darth Vader 7: Cienie i tajemnice, część 1

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
DV7.jpg
Darth Vader 7:
Cienie i tajemnice, część 1
Darth Vader 7: Shadows and Secrets, Part I
Scenariusz: Kieron Gillen[1]
Ilustracje: Salvador Larroca[1]
Kolory: Edgar Delgado
Litery: Joe Caramagna
Redakcja: Jordan D. White
Ilustracja na okładce: Adi Granov[1]
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Marvel Comics
1 lipca 2015[1]
Wydanie polskie: Egmont Polska
9 sierpnia 2016[2]
Przekład: Jacek Drewnowski[2]
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Darth Vader
Zeszyt/Tom: 7 z 25
Poprzedni: Darth Vader 6: Vader, część 6
Następny: Darth Vader 8: Cienie i tajemnice, część 2
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Kanon
Czas akcji: 0 ABY[3]


Darth Vader 7: Cienie i tajemnice, część 1 to siódmy zeszyt serii Darth Vader wydawnictwa Marvel Comics, a zarazem pierwsza część mini-serii Darth Vader: Cienie i tajemnice, który ukazał się w USA 1 lipca 2015 roku. Komiks jest częścią kanonu, powstającego we współpracy z Lucasfilm Story Group. Scenariusz komiksu opracował Kieron Gillen, za rysunki odpowiada Salvador Larroca, a podstawowy wariant okładki przygotował Adi Granov. W Polsce komiks ukazał się wraz z całą mini-serią w Star Wars Komiks 4/2016 9 sierpnia 2016 roku, nakładem wydawnictwa Egmont Polska. Tłumaczenie przygotował Jacek Drewnowski.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
The Emperor's machinations revealed! Everything changes for Vader! The tale of Vader's transformation from A New Hope to The Empire Strikes Back continues![1](Marvel Comics, 2015)

Streszczenie

Na Tatooine, Darth Vader wpatruje się w zachodzące słońca. Jego nostalgię mąci Aphra, która pyta o cel ich poszukiwań. Stojąc u progu farmy wilgoci Larsów, oznajmia, że miejsce jest martwe, a w jego wnętrzu nikogo nie ma. Na jej słowa Vader odpowiada, iż mieszkał tu chłopak, który zniszczył Gwiazdę Śmierci, a opuścił je gdy zamordowano mu rodzinę. Po tych słowach postanawia wejść do środka, by sprawdzić czy nie pozostał żaden ślad jego obecności. Gdy Aphra to słyszy, stwierdza, iż sprawy Mocy pozostawi jemu.

We wnętrzu budynku, archeolog dostrzega osmalone ściany od strzałów z blasterów. Dochodzi do wniosku, że gdyby młodzieniec był w domu gdy imperialne wojska zabiły mu krewnych, rząd posiadałby Gwiazdę Śmierci. Jako drugą hipotezę przyjmuje, że gdyby nie śmierć bliskich nigdy by nie wyjechał. Po tych słowach oznajmia, iż zemsta to potężna siła, a Vader przyznaje jej rację i nakazuje ruszać dalej.

Wkrótce towarzysze docierają do domu Bena Kenobiego, gdzie cyborg stwierdza, iż wejdzie do jego wnętrza w pojedynkę. Gdy znajduje się w budynku, ogląda ślady, które wskazują, że poszukiwany przez niego młodzieniec pokonał w pojedynku Bobę Fetta. Vader dochodzi do wniosku, iż poszukiwany dysponował potęgą w Mocy, lecz został słabo wyszkolony. Po tych słowach wychodzi na zewnątrz, gdzie widząc go, Aphra pyta o miejsce, w którym powinna podłożyć bombę czystki molekularnej. Gdy ładunek zostaje zdetonowany, kobieta informuje, że w razie ewentualnego śledztwa wynik nie wskaże odwiedzin żadnych gości. Następnie pyta swego zleceniodawcę o dalszy plan działania, na co ten odpowiada, iż udaje się do swoich obowiązków, lecz wkrótce będzie miał dla niej misję delikatnej wagi.

Na Son-tuul, do siedziby Dumy Son-tuul przybywa przemytnik, który informuje swego zleceniodawcę o utracie jego ładunku. Rodianin jest niezadowolony, dlatego wygraża się rozmówcy pokazując mu zwłoki pozostałych zleceniobiorców, którzy go zawiedli. Dodaje też, że mimo wszystko przybycie mężczyzny przed jego oblicze dowodzi, iż boi się on bardziej jego osoby niż Imperium Galaktycznego, przez co obiecuje mu szybką śmierć. Gdy to mówi, odkrywa pod ubraniem nowo przybyłego imperialne urządzenie śledzące, co w tym samym momencie doprowadza do interwencji rządowych wojsk.

Walka w siedzibie Dumy Son-tuul.
Wkraczając na czele swych oddziałów, Darth Vader oznajmia przestępcy, że opór jest bezcelowy. Władca przestępczy nie zamierza jednak poddać się łatwo, dlatego uwalnia trzymaną w klatce bestię, która natychmiast atakuje szturmowców. Widząc to, Sith używa telekinezy i wrzuca w paszczę stwora przywódcę organizacji przestępczej, a następnie zabija ją za pomocą miecza świetlnego. Nie mija dużo czasu, gdy siły Imperium odnoszą zwycięstwo. Po wysłuchaniu krótkiego raportu z przebiegu operacji, Darth Vader nakazuje otworzyć skarbiec kryminalistów, a następnie skonfiskować znajdującą się w nim fortunę.

Po opuszczeniu siedziby Dumy Son-tuul, Mroczny Lord Sithów spotyka się z Suthą. Hutt informuje go, że Jabba będzie bardzo zadowolony z pozbycia się groźnej, wrogiej mu organizacji. Na jego słowa, Vader stwierdza, iż rząd za długo pozwalał na bezprawie na Zewnętrznych Rubieżach, a przynajmniej na takie, które nie chce z nim współpracować. Jego rozmówca zapewnia, iż jego pan jest zadowolony z możliwości prowadzenia takiej współpracy i jeszcze raz zapewnia o wdzięczności za zlikwidowanie Dumy Son-tuul. Na widok transportowanej kontrabandy, Sutha pyta swego rozmówcy jaką trasą będzie ona przewożona, gdyż Jabba na pewno ucieszyłby się z tej informacji. Vader odpowiada mu, że jego działania nie mają jedynie na celu wzbogacenia Huttów, dlatego informuje rozmówcę, że kredyty w całości należą do Imperium Galaktycznego. Na koniec ofiaruje półświatek Son-tuul we władanie Huttów i przestrzega, by ci zachowali odpowiednie granice prowadząc swą działalność bo w innym wypadku zostaną ukarani.

Chelli Lona Aphra przedstawia swoje plany łowcom nagród.
Nieopodal, do kantyny wchodzą Bossk i IG-90. Na widok droida pewien Iktotchi oznajmia, że w lokalu nie obsługuje się maszyn, lecz IG-90 natychmiast go zabija. Prowadząc rozmowę, łowcy nagród spotykają się z Beeboxem, który oznajmia, że Czarny Krrsantan widząc prowadzone na tyłach kantyny walki, postanowił do nich dołączyć. Najemnicy ruszają w stronę niewielkiej areny, gdzie omawiają okoliczności dołączenia Wookiee'ego do rozgrywek. Widząc jego zmagania, Bossk stwierdza, że ten jest pierwszym ze swojej rasy, który bije się na ochotnika. Na jego słowa, Beebox oznajmia, że powinni postawić mu drinka, gdyż ten po odniesieniu zwycięstwa na pewno będzie spragniony.

Wkrótce Krrsantan spotyka się z pozostałymi łowcami i rzuca wziętym trofeum w Beeboxa. Mężczyzna stwierdza, że nie ma dzisiaj urodzin, a następnie nakazuje zachowanie ciszy, gdyż znaleźli się w towarzystwie damy. Aphra dziękuje mu za zaprowadzenie porządku, a następnie oznajmia, że Duma Son-tuul została zniszczona, a skonfiskowane jej bogactwa wkrótce będą przetransportowywane do imperialnego skarbca. IG-90 mówi jej, że wszyscy znają te nowiny, na co doktor informuje go, iż posiada dokładne plany tej operacji, dlatego proponuje obrobienie konwoju i pyta, który z łowców chciałby zostać bogaczem.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Darth Vader 7: Cienie i tajemnice, część 1.

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2015, 1 lipca USA --- Marvel Comics 32 strony Druk (miękka) 3.99 USD
2016, 9 sierpnia
(w Star Wars Komiks 4/2016)
Polska --- Egmont Polska 32 strony Druk (miękka) 19,99 PLN

Przypisy

Linki zewnętrzne


Darth Vader
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!