Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Darth Vader 2: Vader, część 2

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
DV2.jpg
Darth Vader 2: Vader, część 2
Darth Vader 2: Vader, Part II
Scenariusz: Kieron Gillen[1]
Ilustracje: Salvador Larroca[1]
Kolory: Edgar Delgado
Litery: Joe Caramagna
Redakcja: Jordan D. White
Ilustracja na okładce:
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Marvel Comics
25 lutego 2015[1]
Wydanie polskie: Egmont Polska
8 grudnia 2015
Przekład: Jacek Drewnowski
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Darth Vader
Zeszyt/Tom: 2 z 25
Poprzedni: Darth Vader 1: Vader, część 1
Następny: Darth Vader 3: Vader, część 3
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Kanon
Okres historyczny: Era Imperium
Czas akcji: 0 ABY[2]


Darth Vader 2: Vader, część 2 to drugi zeszyt serii Darth Vader wydawnictwa Marvel Comics, który ukazał się w USA 25 lutego 2015 roku. Komiks jest częścią kanonu, powstającego we współpracy z Lucasfilm Story Group. Scenariusz komiksu opracował Kieron Gillen, za rysunki odpowiada Salvador Larroca, a podstawowy wariant okładki przygotował Adi Granov. W Polsce ukazał się nakładem wydawnictwa Egmont Polska 8 grudnia 2015, w sześćdziesiątym numerze periodyku Star Wars Komiks.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
The original Dark Lord of the Sith stars in his first ongoing series! Ever since Darth Vader made his first on-screen appearance, he became the one of the most popular villains to ever haunt an audience's dreams! Now, follow Vader straight from the ending of A NEW HOPE (and the pages of the new STAR WARS comic book) into his own series, showing the Empire's war with the Rebel Alliance from the other side! Writer Kieron Gillen (Uncanny X-Men, Journey Into Mystery, Iron Man) and artist Salvador Larroca (Invincible Iron Man, X-Men: No More Humans) bring us a peek behind the mask of evil![1](Marvel Comics, 2015)
Tłumaczenie nieoficjalne
Pierwszy Mroczny Lord w uniwersum otrzymuje swą pierwszą regularną serię! Odkąd Darth Vader po raz pierwszy pojawił się na ekranie, został jednym z najbardziej znanych złoczyńców nawiedzających widzów w ich snach! Teraz możecie śledzić losy Dartha Vadera tuż po zakończeniu Nowej nadziei (i wydarzeniach z nowego komiksu Star Wars) wkraczającego we własną serię, ukazującą wojnę Imperium z Sojuszem Rebeliantów od drugiej strony! Scenarzysta Kieron Gillen i rysownik Salvador Larroca pozawalają wam zajrzeć za maskę zła!

Streszczenie

W przestrzeni kosmicznej, imperialny prom, CZ-246 znajduje się pod ostrzałem pirackiej korwety CR90. Podczas gdy członkowie załogi wzywają pomocy, ich silniki zostają trafione i unicestwione. Zdając sobie sprawę, że przegrali, mężczyźni czekają na zagładę. Nieoczekiwanie, pilotując myśliwiec TIE Advanced x1, pojawia się Darth Vader w towarzystwie dwóch podwładnych latających maszynami TIE/ln. Sith niszczy torpedę wystrzeloną przez piracki statek, po czym razem ze swoimi żołnierzami kieruje się w stronę wrogiej jednostki. Podczas lotu, obydwa TIE/ln zostają zniszczone co Vader komentuje ze zdziwieniem, mówiąc, iż nie spodziewał się takiej celności po zrobotyzowanym statku. W końcu, gdy zostaje sam, trafia w silniki wroga i unieruchamia pojazd. Po zakończeniu misji, udaje się na spotkanie z wielkim generałem Tagge'em.

W rozmowie z mężczyzną, cyborg zauważa, że jego przypuszczenia co do zautomatyzowania jednostki się sprawdziły, a zamontowana na niej technologia jest dobrej jakości co wskazuje na profesjonalizm ich przeciwników. Słysząc to, dowódca stwierdza, że znalezienie źródła agresji staje się dla Imperium pilniejsze niż wcześniej, gdyż niedawne porozumienie z Jabbą będzie bezwartościowe, gdy piraci wszystko im ukradną. Dodaje też, by jego rozmówca zwracał się do niego z użyciem jego tytułu.

Kontynuując, Sith oznajmia, iż przypuszcza lukę w imperialnych zabezpieczeniach co byłoby przyczyną pirackich ataków. Tagge odpowiada mu, że znane mu są fakty, a obecne straty mieszczą się w jego normach, gdyż w tak niespokojnych czasach bierze pod uwagę piractwo, które po katastrofie Gwiazdy Śmierci stało się bardziej popularne. Zmieniając temat, Cassio mówi, że gdy patrzy na gwiezdne niszczyciele zastanawia się ile mogliby zbudować okrętów gdyby nie zmarnowali swoich zasobów na marzenie Wilhuffa Tarkina. Słysząc to, Vader stwierdza, że wielki moff miał wizję, a on ma tylko wykresy. Jego rozmówca zaprzecza mu, gdyż oprócz wykresów ma także dowództwo. Przyznaje, że jego pomysły nie są tak wielkie jak Tarkina czy Vadera, ale się sprawdzają. Dodaje też, że flota kosmiczna jest siłą nie do powstrzymania, a z czasem, zdolną do obrócenia każdej skały w piasek. Kontynuując wypowiedź, zaznacza, że większe plany Imperium nie mogą opierać się na takich atutach jak Gwiazda Śmierci czy nawet Darth Vader, gdyż w jego opinii stanowią one jedynie wspomagacze.

Wracając do tematu piratów, Tagge informuje, że naprawią przejętą, zrobotyzowaną korwetę, a następnie użyją jej do zlokalizowania bazy wroga i przeprowadzenia na nią szturmu. Vader uważa, że takie działanie jest niewystarczające, gdyż placówka piratów z pewnością posiada system autodestrukcji, który zostanie wykorzystany by Imperium nie poznało sekretów przeciwnika. Cassio zgadza się z tymi słowami, dlatego wyraża nadzieję, iż dane zostaną przejęte przed zniszczeniem obiektu, po czym dodaje, że do nadchodzącego zadania wybrał Vadera. Podsumowując mówi rozmówcy, że powinien pomyśleć o sobie jak o mieczu świetlnym, broni, która w niewłaściwych rękach bywała niebezpieczna, on natomiast jest parą rąk, która wykorzysta go we właściwy sposób. Dodaje też, że postanowił przydzielić Vaderowi adiutanta, porucznika Oon-aia, który będzie informował go o wszystkich jego poczynaniach.
Wojska Imperium Galaktycznego wkraczają do bazy piratów.
Po zakończeniu spotkania, nowy towarzysz Sitha prosi o przyznanie mu dostępu do jego łączności, tak aby mógł mieć wgląd w jego poczynania i informować o nich swego przełożonego. Vader informuje go, że nie potrzebuje sekretarza. Jego słowa wywołują strach u mężczyzny, który wymawia się rozkazami. Cyborg, z zaciśniętymi pięściami, oznajmia, że Sheev Palpatine chce by Tagge go obserwował, podczas gdy wielki generał wymaga tego samego od Oon-aia. W jego wypowiedzi następuje chwila przerwy, po minięciu której, oświadcza, by niechciany towarzysz uważał, gdyż jego cierpliwość posiada limit.

Nieco później, przebywając przy remontowanej korwecie, Vader zauważa, że jego nadzorca wykazuje niespotykaną dbałość o szczegóły w sprawdzaniu jego pracy. Stwierdza, że bardziej by się przydał gdyby przygotowywał się do misji, która ich czeka. Porucznik odpowiada mu, że to zadanie zostało przydzielone cyborgowi, gdyż on właśnie zajmuje się swoim. W tej samej chwili odnajduje informację, że Sith nawiązał kontakt z Bobą Fettem, co ten potwierdza i obiecuje wyjaśnić po powrocie z misji. Następnie pod pretekstem przygotowań, Vader zostawia Oon-aia i wychodzi w towarzystwie droida astromechanicznego.

Piraci walczą z oddziałami Imperium Galaktycznego.
W najdalszym zakątku Zewnętrznych Rubieży, w swojej bazie, piraci zauważają powrót zautomatyzowanej korwety. Mężczyźni widzą, że statek ma widoczne ślady uszkodzeń, dlatego postanawiają, że po rozładunku zrabowanych towarów, zajmą się jego naprawą. Gdy jeden z nich zmierza w stronę doku, zostaje zaatakowany przez Dartha Vadera i szturmowców.

Dźwięki strzałów z blasterów dochodzą do pozostałych piratów, którzy na wieść o pojawieniu się imperialnych aktywują dwie droideki, a następnie ruszają naprzeciw nieprzyjaciołom. Na ich widok, Sith stwierdza, że nie uruchomili samozniszczenia stacji, gdyż mają nadzieję, że zdołają ich pokonać. Podczas gdy walka trwa, Oon-ai dochodzi do wniosku, iż ich wrogowie mają przewagę, dlatego pyta czy Vader nie zamierza nic z tym zrobić. Ten odpowiada mu, że atak mieczem świetlnym na pociski wystrzeliwane przez droidy doprowadziłby do eksplozji. Słysząc to, porucznik z niedowierzaniem chce wiedzieć czy jego towarzysz jest bezradny. Cyborg informuje, że zawsze jest zdolny do działania, po czym używając Mocy, zwraca torpedy w stronę droidek. Gdy pociski sięgają celów, następuje eksplozja w wyniku, której droidy zostają zniszczone, a piraci poważnie ranni. Jeden z kryminalistów, tuż przed śmiercią, aktywuje system autodestrukcji bazy. Gdy proces się rozpoczyna, Vader odsyła swoje oddziały na zmechanizowaną korwetę, a do Oon-aia zwraca się mówiąc, by ruszył za nim. Mężczyzna jest zaskoczony, lecz Sith oznajmia mu, że zamierza dokończyć misję i przypomina, że jego zadaniem jest go śledzić.

Darth Vader dostarcza Oon-aia przed oblicze Tagge'a.
Gdy docierają do centrum dowodzenia, cyborg włamuje się do systemu i pobiera pożądane przez siebie informacje. Gdy kończy, oznajmia zakończenie zadania swemu towarzyszowi, po czym wśród licznie następujących wybuchów, opuszcza z mężczyzną bazę piratów. Po odniesionym sukcesie imperialni, na pokładzie zrobotyzowanej korwety, udają się na spotkanie z Tagge'em.

Darth Vader dociera przed oblicze wielkiego generała i informuje go, że jego plan był doskonały. Kontynuując mówi, że piraci współpracowali z syndykatem Crymorah. Na te słowa, Cassio wyraża swą aprobatę, lecz przerywa w połowie zdania gdy zauważa martwego Oon-aia. Sith wyjaśnia imperialnemu dowódcy, że popełnił jeden błąd, którym był dobór adiutanta. Już od chwili szczegółowego sprawdzania jego danych, podejrzewał porucznika o współpracę z przestępcami, a gdy znalazł się w bazie piratów, odnalazł informacje, które to potwierdzały. Po wypowiedzeniu tych słów, Vader rzuca zwłoki mężczyzny na podłogę i oznajmia, że kolejnym podwładnym wielkiego generała będzie przyglądał się równie dokładnie. Gdy kończy wypowiedź, wychodzi.

Sith spotyka się z towarzyszącym mu wcześniej droidem astromechanicznym, po czym pyta go czy wykasował wszystkie dowody wgrywania danych. Gdy ten potwierdza, cyborg poleca mu ruszać w drogę. Wkrótce maszyna znajduje się w przestrzeni kosmicznej, by po chwili ulec zniszczeniu. Oglądając tę scenę, Darth Vader stwierdza, że droidom zawsze można ufać.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Darth Vader 2: Vader, część 2.

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2015, 25 lutego USA --- Marvel Comics 32 strony Druk (miękka) 3.99 USD
2015, 8 grudnia
(w Star Wars Komiks 2/2015)
Polska --- Egmont Polska 32 strony Druk (miękka) 19,99 PLN

Przypisy

Linki zewnętrzne


Darth Vader
[Pokaż/Ukryj]