Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Darth Vader 5: Vader, część 5

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
DV5.jpg
Darth Vader 5: Vader, część 5
Darth Vader 5: Vader, Part V
Scenariusz: Kieron Gillen[1]
Ilustracje: Salvador Larroca[1]
Kolory: Edgar Delgado
Litery: Joe Caramagna
Redakcja: Jordan D. White
Ilustracja na okładce:
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Marvel Comics
13 maja 2015[1]
Wydanie polskie: Egmont Polska
8 grudnia 2015
Przekład: Jacek Drewnowski
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Darth Vader
Zeszyt/Tom: 5 z 25
Poprzedni: Darth Vader 4: Vader, część 4
Następny: Darth Vader 6: Vader, część 6
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Kanon
Czas akcji: 0 ABY[2]


Darth Vader 5: Vader, część 5 to piąty zeszyt serii Darth Vader wydawnictwa Marvel Comics, który ukazał się w USA 13 maja 2015 roku. Komiks jest częścią kanonu, powstającego we współpracy z Lucasfilm Story Group. Scenariusz komiksu opracował Kieron Gillen, za rysunki odpowiada Salvador Larroca, a podstawowy wariant okładki przygotował Adi Granov. W Polsce ukazał się nakładem wydawnictwa Egmont Polska 8 grudnia 2015, w sześćdziesiątym numerze periodyku Star Wars Komiks.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Vader continues his investigation into the Emperor's secrets... Not everyone wants him to find out the truth. Who are Vader's mysterious new rivals?[1](Marvel Comics, 2015)

Streszczenie

W przestrzeni kosmicznej na Zewnętrznych Rubieżach, Chelli Lona Aphra i Darth Vader przybywają do bazy przeciwnika cyborga. Na jej widok, archeolog stwierdza, że jest pod wrażeniem, a jej towarzysz przyznaję jej rację mówiąc, że trzeba lubić obrzydlistwa. Po wymianie opinii, imperialny nakazuje rozpoczęcie szturmu na placówkę. Kobieta spełnia jego żądanie i wystrzeliwuje ładunek jonowy, który wkrótce sięga celu i dezaktywuje tamtejsze systemy.

Gotowi do działania, towarzysze osadzają statek na platformie, po czym przygotowują się do wejścia. We wnętrzu placówki, personel przygotowuje się na odparcie ataku. Podczas gdy jedna z grodzi zaczyna być rozcinana przez agresorów, żołnierze oczekują na ich pojawienie się. Gdy drzwi ulegają napastnikom, oczom zebranych ukazują się 0-0-0 i BT-1. Droid protokolarny pospiesznie prosi by wstrzymano ogień, co wywołuje serię pytań na temat jego pochodzenia i zamiarów. Triple-Zero stara się udzielić odpowiedzi, ale nie może sobie przypomnieć odpowiedniego sformułowania. Z opresji wybawia go BT-1, który podpowiada, że odwracają uwagę obrońców. Gdy protokolant oznajmia ten fakt przeciwnikom, do wnętrza placówki z przestrzeni kosmicznej przenika Darth Vader w towarzystwie droidów komandosów, po czym wraz z nimi aktywuje chwyty magnetyczne w butach, podczas gdy wrodzy żołnierze wylatują w próżnię.

Darth Vader we wnętrzu bazy Cylo.
Wkrótce wyrwa zostaje załatana, a Vader rozkazuje 0-0-0 by otworzył jego oddziałom znajdujące się przed nimi drzwi. Protokolant wdaje się w krótką dyskusję z BT i stwierdza, że miewał wdzięczniejszych właścicieli, co i tak nie powstrzymało go przed zabiciem ich. Gdy gródź zostaje otwarta, Aphra informuje Sitha, że na podstawie posiadanych informacji placówka posiada dwa znaczące punkty oporu. Gdy imperialny to słyszy, dzieli swoich żołnierzy na dwa plutony, jeden wysyłając do dojo, a drugi prowadząc do koszar, przy czym nakazuje by zdławili wszelki opór. Chwilę potem, Aphra oznajmia Vaderowi, że drugi pluton znalazł się w pobliżu dojo, po czym pyta o charakter oporu w koszarach. Cyborg odpowiada jej, że nie napotkał niczego z czym by sobie nie poradził. W dojo, droidy z plutonu drugiego przystępują do szturmu na dwójkę ludzi, którzy wedle wstępnych oględzin nie posiadają broni. Ich przeciwnicy zastanawiają się, dlaczego zostali ostrzeżeni przed atakiem.

Nieoczekiwanie, archeolog informuje imperialnego, że utraciła kontakt z częścią żołnierzy. Na wieść o tym, Vader poleca swoim podwładnym, by jak najszybciej udali się z nim do miejsca ostatniego pobytu ich towarzyszy. Gdy docierają na miejsce, Aiolin Astarte informuje Morita, że ich potyczka to nie dziwnego rodzaju ćwiczenia, a prawdziwa walka, gdyż przybył Vader.

Na widok cyborga, mężczyzna wyraża zadowolenie, po czym zamyka gródź dojo, odcinając towarzyszące Sithowi droidy. Gdy Vader widzi jego uczynek, stwierdza, że ten nie użył Mocy, co było dziwne. Po chwili skupienia dochodzi do wniosku, że dwójka jego przeciwników jest bardzo słaba w Mocy i nie kwalifikują się ani do Jedi ani do Sithów. Morit atakuje cyborga i oznajmia, że bycie jednym z członków tych zakonów to jedno z jego ostatnich życzeń, gdyż przeszli oni do historii. Aiolin chwali otwartość brata i dołącza do walki, przy czym wyraża szacunek dla swego przeciwnika. Nieoczekiwanie, rodzeństwo dostaje rozkaz do zaprzestania walki. Vader jest zaskoczony pojawieniem się Cylo-IV, lecz przybyły mężczyzna oznajmia, że jego imię to Cylo-V i że nie jest zdziwiony z przybycia cyborga. Dodaje, że zabijając jego poprzednie ciało, Sith nie zrobił nic do czego on sam nie byłby zdolny. Kontynuując wyjawia, że stworzył sieć osobowości, które uzupełniając banki pamięci czynią go nieśmiertelnym tworem, którego nie można nazwać człowiekiem. Słysząc jego słowa, Vader stwierdza, że jego przeciwnik szuka uczniów, lecz zauważa, że nie ma w nich Mocy. Cylo zaprzecza jego wypowiedzi, nazywając rodzeństwo następcami Sitha, po czym mówi, że przez wzgląd na starzejący się wszechświat i na otwarty umysł imperatora, poszukuje w swej placówce postępu. Obwołuje Moc przeżytkiem, a następnie prezentuje Vaderowi większą grupę swych podopiecznych i nazywa ich przyszłością.

Darth Vader zostaje powstrzymany przez Palpatine'a przed zabiciem Cylo.
Będąc świadomym tego co właśnie zobaczył, Sith nazywa to bluźnierstwem. Cylo oznajmia mu, że jego działania nie mają nic wspólnego z Mocą, podobnie jak i osoba Vadera, która jest w większości maszyną. Podsumowując swoją wypowiedź, naukowiec nazywa swoich podwładnych dziećmi swego przeciwnika, co doprowadza go do wściekłości. Darth Vader bierze zamach swym mieczem świetlnym i szykuje się do uśmiercenia swego rozmówcy, gdy pojawia się Palpatine i nakazuje mu się wstrzymać.

Na widok imperatora, Cylo oznajmia, że szykował się na przybycie Vadera, a dzięki prawidłowemu przebiegowi prac, był w stanie zorganizować pokaz, który miał udowodnić, że jego działania są skuteczniejsze niż uczeń Palpatine'a. Imperator Galaktyczny rozkazuje naukowcowi, by przestał się przechwalać w jego obecności, a następnie wyraża życzenie, by przeciwnicy udowodnili swą wartość w walce.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Galeria

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Darth Vader 5: Vader, część 5.

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2015, 13 maja USA --- Marvel Comics 32 strony Druk (miękka) 3.99 USD
2015, 8 grudnia
(w Star Wars Komiks 2/2015)
Polska --- Egmont Polska 32 strony Druk (miękka) 19,99 PLN

Przypisy

Linki zewnętrzne


Darth Vader
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!